E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Tarnowski Władysław

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Tarnowski Władysław (4 VI 1836 Wróblowice= Wróblewice, pow. drohobycki - 19 IV 1878 na statku "Pacific" u brzegów Kalifornii, poch. we Wróblowicach). Pianista i kompozytor (studia w Paryżu, Lipsku i Rzymie), poeta, dramaturg, podróżnik (m.in. Egipt, Indie, Chiny, Japonia), uczestnik Powstania Styczniowego, autor pieśni (słowa i muzyka) Jak to na wojence ładnie. Koncertował w kraju i za granicą.

Do 1860 studiował na Uniw. Krak. i odbył wtedy wycieczkę w Tatry, co znalazło odbicie w jego poezji, w cyklu Sonety tatrzańskie ; ukazały się w t. 3 jego anonimowo wydanych wierszy i poematów: Poezye studenta (Lipsk 1865). Wśród tych sonetów są m.in.: Droga na Gewont, Zakopane, Juchasy, Groty Magóry, Morskie Oko, Pięć Stawów, Kościelisko, Łomnica ; opiewa też Babią Górę i Pieniny. Historycy literatury nie oceniają wysoko tej młodzieńczej poezji T., ale zawiera ona trochę ciekawych szczegółów o ówczesnej turystyce tatrz. i o góralach.

W jego poezji pojawia się też tematyka alp., we wspom. tomie i w zbiorze wierszy wydanych pod pseud. Ernest Buława: Szkice helweckie i Talia (Lipsk 1868).

Lit. - Agaton Giller: O Władysławie hr. Tarnowskim. "Ruch Lit." 5, 1878, nry 21-29 (o Tatrach w nrze 22). - "BLP" 16 1, 1982.

 

 

Tekst sponsorowany do wycieczek rowerowych

 

Czy okulary rowerowe są przydatne do górskich wypraw

 

Na niniejszej stronie internetowej zainteresowani użytkownicy mogą zakupić wszelkie niezbędne akcesoria rowerowe. Do bardzo ważnej kategorii artykułów niezbędnych podczas wycieczek rowerowych należą takie, które umożliwią rowerzyście spakowanie wszystkich rzeczy, których potrzebuje podczas wakacyjnej czy wiosennej wycieczki rowerowej.

Niewątpliwie bardzo przydatne są worki transportowe i torby. W zależności od potrzeb należy wybrać takie o odpowiednich dla nas gabarytach. Jeżeli dany rowerzysta uwielbia kilkudniowe wyprawy, z pewnością będzie potrzebował większego worka niż rowerowy amator. W końcu sama karimata zajmuje sporo miejsca. Ze wszystkimi modelami oraz poradami jak wybrać odpowiednie worki transportowe czy torebki podsiodłowe można zapoznać się na stronie prezentowanego sklepu internetowego.

Dobrym zastępstwem zwłaszcza dla tradycyjnych plecaków może być sakwa rowerowa. Dlaczego? Jeżeli posiadamy sakwę rowerową, nie musimy dźwigać ciężaru na plecach. Montujemy ją w odpowiedniej części naszego jednośladu i cieszymy się przyjemną jazdą. Sakwy przednie oraz tylne również mogą różnić się wielkością czy przeznaczeniem, dlatego najlepiej samodzielnie przyjrzeć się poszczególnym modelom.

Dobrym sposobem na przewiezienie cięższego bagażu są również bagażniki rowerowe. Zwracając uwagę na dobrą jakość tylnego bagażnika do roweru na pewno dokonamy dobrego wyboru.

Wszystkie opisane akcesoria rowerowe – i jeszcze więcej przydatnych artykułów – można znaleźć w opisywanym sklepie internetowym. Przejrzyste menu znajdujące się po lewej stronie witryny pozwala na szybkie wyszukanie interesujących internautę kategorii produktów.

KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022