E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Rysy

 
  Kategoria: 
Szczyty 
  Wysokość:  2503 m (wierzchołek środkowy, lezący po stronie słowackiej i nieudostępniony turystycznie), 2499 m (wierzchołek północno-zachodni, graniczny, udostępniony turystycznie), ok. 2473 m (wierzchołek południowo-wschodni, lezący po stronie słowackiej i nieudostępniony turystycznie).
  GPS:  N49.17° E20.08°


Szlaki turystyczne w tym miejscu  

 Czarny Staw pod Rysami  150 min.   idź » 

 schemat szlaków » 

Rozpocznij nową wycieczkę od tego miejsca » 


  opis  
  forum (0)  

Położenie:
Rysy wznoszą się w głównej grani Tatr i są punktem zwornikowym dla grani bocznej, w której znajdują się Niżnie Rysy i Żabie Szczyty. Górują nad doliną Mieguszowiecką oraz dwoma odnogami Doliny Białki – dolinami Rybiego Potoku i Białej Wody (a w zasadzie podwieszoną nad nią Doliną Ciężką). Od Ciężkiego Szczytu oddziela Rysy przełęcz Waga, od Wołowego Grzbietu Żabia Przełęcz, a od Niżnich Rysów Przełęcz pod Rysami.



Nazwą Rysy początkowo określano wspólnie Niżnie Rysy, Żabi Szczyt i Żabiego Mnicha, najprawdopodobniej z powodu ich „porysowanych” zboczy. Dopiero z czasem nazwę przeniesiono na obecne Rysy – nie ma więc ona nic wspólnego z osławiona rysą, długim, ukośnym żlebem, wzdłuż którego prowadzi szlak na szczyt od strony Morskiego Oka. Osławiona panorama przyciągała na Rysy wiele znanych osób. Byli tutaj m.in. Stefan Żeromski, Maria Curie-Skłodowska z mężem (1899 r.) i oczywiście Włodzimierz Iljicz Lenin. Wodza rewolucji, który odwiedził szczyt w latach 1913-14, przez długie lata upamiętniała spiżowa tablica umieszczona na wierzchołku przez czechosłowackie władze, często niszczona i profanowana przez polskich taterników. Doszło nawet do tego, że przechowywano ją w Schronisku pod Wagą, a do skał przykręcano tylko przed politycznymi uroczystościami. W latach 1957-89 od strony słowackiej odbywał się co roku „Miedzinarodny vystup mladeze na Rysy”. Jego uczestnicy (początkowo nawet 10 000 osób) wyruszali ze Szczyrbskiego Plesa aby upamiętnić zdobycie szczytu przez Lenina. W 1999 r. uruchomiono na Rysach jedyne w Tatrach turystyczne przejście graniczne, czynne od 1 lipca do 30 września (w godz. 7-19).

Obecnie Rysy są jednym najpopularniejszych szczytów tatrzańskich i w sezonie letnim oblegają je tłumy turystów. Z myślą o nich na szlaku od strony Morskiego Oka zamontowano wiele sztucznych ułatwień, w postaci łańcuchów i wykutych w skale stopni. Pomimo tego na szlaku często dochodzi do wypadków, powodowanych głównie przez nierozważnych turystów, którzy schodzą na pola śnieżne lub spuszczają kamienne lawiny. W zimie Rysy są znacznie mniej popularne, ale też dużo bardziej niebezpieczne – 28 stycznia 2003 r. w lawinie, która zeszła spod szczytu zginęło siedmioro tyskich licealistów oraz ich opiekun. Był to najtragiczniejszy po polskiej stronie Tatr wypadek lawinowy.

Zdobywający Rysy taternicy upodobali sobie głównie 500-metrową, wschodnią ścianę szczytu, opadającą do Doliny Ciężkiej – tamtędy prowadzą najtrudniejsze drogi wspinaczkowe. Warto także wiedzieć, że szczyt jest bardzo ciekawym miejscem z botanicznego punktu widzenia – w pasie 2483-2503 znaleziono tutaj aż 63 gatunki roślin kwiatowych.



Pierwsze wejście:
Na szczyt wchodzono prawdopodobnie od dawna - pierwsze znane wejście Ede Blasy z przewodnikami ze Stwoły 30 lipca 1840 r.; zimą po raz pierwszy zdobyli Rysy Theodor Wundt i przewodnik Jakob Horvay w 1884 r.

Widok:
Widok z wierzchołka uznawany jest za najpiękniejszy i najrozleglejszych w całych Tatrach, a to z racji wyjątkowo korzystnego usytuowania Rysów. Widać stąd blisko setkę szczytów, w tym prawie wszystkie tatrzańskie kolosy (m.in. Gerlach, Łomnicę, Lodowy, Wysoką i Kończystą), wiele dolin i kilkanaście stawów. Niezwykle prezentuje się Ganek ze swoją słynną galerią i opadającą do Doliny Ciężkiej pionową ścianą. Przy dobrej pogodzie dostrzec można nie tylko cały niemal Liptów, Spisz i Podhale, ale nawet Kraków.



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024