E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

planowanie przestrzenne

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

planowanie przestrzenne jest to opracowywanie planów zagospodarowania przestrzennego określonych obszarów pod kątem obecnych i przyszłych wszechstronnych potrzeb ich mieszkańców, z uwzględnieniem interesów ogólnokrajowych i terenów sąsiednich; równocześnie z dbałością o racjonalne gospodarowanie zasobami przyrody, o ochronę krajobrazu i środowiska naturalnego, a także o ochronę zabytkowych dzieł rąk ludzkich.

P.p. może dotyczyć poszczególnych miast lub osiedli (planowanie miejscowe), albo większych obszarów tworzących wyodrębnioną całość (planowanie regionalne).

Plan zagospodarowania przestrzennego Tatrz. Parku Nar. z 1967 był uznany za plan regionalny, a plan TPN z 1977 był opracowany jako plan miejscowy, ale zatwierdzony w 1986 jako regionalny.

Na obszarze Podtatrza Pol. i Tatr Pol. inicjatorem pierwszego planu zagospodarowania przestrzennego był dr Tomasz Janiszewski, w 1896-1903 lekarz stacji klimatycznej w Zakopanem. Plan jego był tzw. planem regulacyjnym dla Zakopanego; wg założeń dotyczył on głównie zaprowadzenia wodociągów, rozwoju sieci ulic i stworzenia parku klimatycznego. A więc plan dla typowego uzdrowiska, które miało się rozwinąć na terenie dotychczasowej wsi. Na wniosek rady gminnej w Zakopanem (1897) część pierwsza takiego planu została sporządzona przez Wydział Krajowy (1902) i następnie akceptowana przez radę gminną. Plan ten, obejmujący tylko centrum Zakopanego, nie zachował się i stopień jego realizacji nie jest znany.

W 1907-12 na kilku tzw. ankietach (konferencjach, naradach) i wiecach dyskutowano fragmentarycznie lub szerzej nad potrzebami Zakopanego, nieraz w powiązaniu ze sprawami turystyki w Tatrach, np. na ankiecie Krajowego Zw. Tur. w 1908 i zwł. na wiecu Tow. Tatrz. w 1909. Postulaty tego wiecu opublikowano w broszurze Komisji Klimatycznej w Zakopanem: Zakopane i jego potrzeby (Kr. 1909).

Następnie, na podstawie ankiety zorganizowanej z inicjatywy starosty nowotarskiego w 1912, Mieczysław Orłowicz opracował szczegółowy referat wydany przez niego jako Plan rozwoju Zakopanego (Lw. 1913). Zdaniem Orłowicza Zakopane powinno się rozwijać jako miejscowość dla osób zdrowych, jako letnisko, stacja tur. i sportów zim. oraz ośrodek życia kult., natomiast lecznictwo gruźlicy w Zakopanem powinno zostać ograniczone. Sprawami turystyki tatrz. Orłowicz w swym referacie zajął się b. pobieżnie, uważając je za domenę Tow. Tatrz. Wydział Powiatowy w Nowym Targu, opierając się na tezach referatu Orłowicza z 1912, ogłosił w 1914 konkurs na plan regulacyjny Zakopanego. Realizacja konkursu została uniemożliwiona przez wybuch I wojny światowej.Po tej wojnie z inicjatywy Ministerstwa Robót Publ. i Min. Zdrowia Publ. już w 1919 zorganizowano ankietę w sprawie rozwoju Zakopanego i innych pol. letnisk podtatrz. Udział wzięli delegaci ponad 50 urzędów i instytucji, m.in. PTT i kilku jego sekcji. Po raz pierwszy na takiej ankiecie poruszano szeroko sprawy turystyki tatrz. i sportów zim. (Mieczysław Świerz i in.) i po raz pierwszy (też szeroko) zagadnienia ochrony Tatr i projektowanego Tatrz. Parku Nar. (Jan Gwalbert Pawlikowski i in). Wszystkie postulaty w sprawach tatrz. (także ochrony Tatr) zostały przez uczestników tej ankiety uchwalone jednogłośnie; również uznano, że właściwym gospodarzem w Tatrach jest Tow. Tatrz. Szczegółowy protokół tej ankiety opublikował Mieczysław Orłowicz pt. Plan rozwoju Zakopanego i innych polskich letnisk podtatrzańskiech (Wa. 1920).

Na podstawie wyników ankiety z 1919 Ministerstwo Robót Publ. w 1922 zorganizowało konkurs na plan regulacyjny Zakopanego (bez Tatr). Pierwszą nagrodę uzyskała koncepcja Karola Stryjeńskiego i jemu powierzono rozwinięcie tej koncepcji, co też uczynił on w 1924-28 w formie tzw. ramowego planu regulacyjnego Zakopanego. Ten ramowy plan Stryjeńskiego w swej postaci z 1926 został częściowo zatwierdzony przez Min. Robót Publ. w 1926 i przez 30 lat stanowił jedyną podstawę prawną regulacji i rozbudowy Zakopanego, ale nie został zrealizowany.

Podobna ankieta, znowu z inicjatywy Min. Robót Publ., odbyła się w Zakopanem w marcu 1929. Tym razem sprawy tatrz. wysunięto na plan pierwszy, szeroko dyskutowano (m.in. projekt TPN) i uchwalono wiele wniosków, ale był to jedynie materiał do stworzenia planu zagospodarowania Tatr. Szczegółowy protokół tej ankiety opublikowali Stanisław Lenartowicz i Mieczysław Orłowicz pt. Sprawy Tatr, rozwój Podhala i Zakopanego (Wa. 1930).

Następne międzywoj. koncepcje i plany rozwoju Zakopanego i Podhala (np. » Jana Chmielewskiego lub Eugeniusza Zaczyńskiego), zresztą nie zrealizowane i wtedy nawet nie opublikowane, sięgały zasadniczo tylko do podnóża Tatr. Oczywiście, w razie realizacji tych planów, wpłynęłyby one wybitnie na przebieg różnych procesów w samych Tatrach.

W czasie II wojny świat. (pod okupacją niem.) zarówno w Krakowie jak i w Zakopanem prowadzono prace nad planem zagospodarowania Zakopanego, ale bez Tatr. Objęła je tylko ogólna koncepcja ich zagospodarowania, opracowana przez taterników warsz. i ogłoszona w konspiracyjnym "Taterniku" (»plany zagospodarowania Tatr).Po II wojnie świat., z wyjątkiem niektórych prac »Jana Chmielewskiego z 1954-58 i częściowo pracy Stefana Żychonia z 1970, utwierdził się podział na odrębnie opracowane » plany zagospodarowania Podtatrza (lub jego poszczególnych miejscowości) oraz » plany zagospodarowania Tatr (czy też TPN i TANAP), osobno po obu stronach granicy państwowej.

Lit. - Odlanicki Michał: Perspektywiczny plan zagospodarowania przestrzennego Skalnego Podhala. "Prz. Geodez." 7, 1951, nr 2. - Stefan Żychoń: Elementy struktury przestrzennej Polskiego i Słowackiego Podtatrza. Kr. 1970, Zeszyt Naukowy Politechn. Krak. nr 6.

KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2020