E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Matlakowski Władysław

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Matlakowski Władysław (19 XI 1850 nie 1851 Warka k. Warszawy - 26 VI 1895 Zbijewo na Kujawach, poch. w Chodczu). Lekarz chirurg, etnograf, badacz podhalańskiego budownictwa i sztuki lud., pisarz i tłumacz z ang., franc. i niemieckiego. Jako chirurg pracował w Warszawie zdobywając wybitną pozycję i ogłaszając cenne prace lek. aż do 1891, kiedy groźny rozwój jego gruźlicy płuc zmusił go do porzucenia pracy zawodowej.

Na kurację wyjeżdżał od 1878 do różnych miejscowości klimatycznych, m.in. w 1883 do Smokowca, a od 1884 kilkakrotnie do Zakopanego, gdzie od jesieni 1891 do wiosny 1893 mieszkał prawie stale. Kontynuował tam swe prace lit. (tłumaczenie i krytyczne opracowanie Hamleta Szekspira), a także rozwinął swe zainteresowania ludoznawcze podejmując gruntowne badania nad lud. budownictwem i sztuką na Podhalu.

Rezultatem tych studiów było najpierw dzieło Budownictwo ludowe na Podhalu (Kr.1892 i 1948), a następnie - pisana już w czasie ciężkiej choroby i wydana dopiero pośmiertnie - monografia Zdobienie i sprzęt ludu polskiego na Podhalu (Wa.1901 i nast. wyd. 1915 i 1980). Pionierskie te dzieła, do dziś bezcenne, dotyczą nie tylko samego Podhala, lecz również i Tatr (pasterstwo i praca w lesie); stanowią podstawowe źródła wiedzy o tradycyjnej lud. kulturze materialnej Podhala i Tatr Polskich.

Poza tym M. ogłosił przyczynki etnogr. z Podhala ("Wisła" 1891, 1894), a pośmiertnie ukazały się jego Wspomnienia z Zakopanego ("Wszechświat" 1897, nry 9,10, 13, 14 i wyd. osobne: Wa.1901) z pięknymi opisami przyrody Podhala i Tatr, oraz Wspomnienia z życia przeszłego i teraźniejszego (1850-1895) (Wr.1991). Ważną pozycją do poznania osobowości M. i dziejów tworzenia jego monografii o zdobnictwie jest List Władysława Matlakowskiego do Zygmunta Kramsztyka ("Wierchy" 1928, z komentarzami Wacława Olszewicza).

Z ludzi związanych z Podhalem i Tatrami przyjaźnili się z M. (oprócz Kramsztyka) m.in.: Tytus Chałubiński, Maria i Bronisław Dembowscy, Zygmunt Gnatowski, Erazm Majewski, Lucjan Malinowski, Stanisław Witkiewicz. Inspiracją tego ostatniego do stworzenia stylu zakop. był niewątpliwie M. i jego studia nad lud. kulturą Podhala.M. jest upamiętniony w Zakopanem zegarem w wieży nowego kościoła, ufundowanym w 1899 przez wdowę po M., aby uczcić jego pamięć, następnie tablicą umieszczoną w 1971 na domu (ul. Kasprusie 15), w którym on mieszkał w 1892 (wewnątrz na ścianach są zachowane malowidła wykonane wtedy przez M.), a w 1976 Zespołowi Szkół Zawodowych, z okazji setnej rocznicy Szkoły Przem. Drzewn., nadano imię Władysława Matlakowskiego.

Lit. - "Gaz. Lek." 1895, nr 30 (Zygmunt Kramsztyk, Stanisław Witkiewicz i in.). - Józef Peszke: obszerny życiorys M. na początku wyd. I i III jego Zdobienia... (1901 i 1980). - "PSB" 20, 1975 (Anna Kowalska-Lewicka). - Janusz Kapuścik: Władysław Matlakowski (1850-1895). Źródła do biografii i bibliografia. Wa.1991.

KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2023