E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Podhale» Powiat Tatrzański

Powiat Tatrzański

 
Logo Powiatu Tatrzańskiego

Powiat Tatrzański - skarbnica tradycji i kultury góralskiej oraz unikalnej przyrody położony jest u podnóża Tatr, na obszarze zwanym Skalnym Podhalem, będącym subregionem Podhala.Od strony północnej sąsiaduje z powiatem nowotarskim, natomiast wschodnie, południowe i zachodnie jego granice stanowią granice państwa.

W skład powiatu wchodzą następujące gminy: Zakopane – siedziba starostwa, Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin o łącznej powierzchni 471, 62 km kw. Z 66 048 mieszkańcami. Na terenie powiatu znajduję się 7 456 podmiotów gospodarczych. Teren Powiatu Tatrzańskiego należy do najatrakcyjniejszych turystycznych regionów Polski. Jest wymarzonym miejscem do uprawiania turystyki górskiej i sportów zimowych, a sezon trwa tu w zasadzie cały rok. W tych też celach przybywa tu rocznie kilka milionów osób.

Niezapomnianych wrażeń przede wszystkim dostarczają wędrówki górskimi szlakami. Turyści mają do dyspozycji ok. 300 km oznakowanych szlaków o różnym stopniu trudności. Do najciekawszych należą m.in. spacerowa Droga pod Reglami z ciekawymi widokami na Kotlinę Zakopiańską, Dolina Białego – piękny szlak wśród wspaniałego lasu i oryginalnych form skalnych; Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy, szlak przez Czerwone Wierchy do Doliny Kościeliskiej, której warto zaglądnąć do Jaskini Mroźnej. Bardziej wysportowanym piechurom niezapomnianych wrażeń dostarczą m.in. szlaki z Morskiego Oka przez Czarny Staw na Rysy lub do Doliny Pięciu Stawów Polskich oraz słynna Orla Perć. W rejonie Pasma Gubałowskiego, również jest 110 km oznakowanych ścieżek spacerowych np. szlak im. Kostki Napierskiego, skąd rozciąga się śliczna panorama Tatr.  Amatorzy „ białego szaleństwa” mają do dyspozycji w granicach Powiatu Tatrzańskiego wyciągi krzesełkowe i orczykowe. Nie zapomniano również o rowerzystach, dla których przygotowano „Tatrzański Szlak Rowerowy” (8 tras rowerowych). Na terenie Powiatu Tatrzańskiego wytyczony jest również „Szlak Oscypkowi”, który umożliwia przyjeżdżającym na Podhale dotrzeć bezpośrednio do 15 najpopularniejszych bacówek. Można tam skosztować nie tylko najsmaczniejszego oscypka, ale również, bundz, żętyce i samemu zobaczyć wyrób wspomnianych produktów regionalnych. W rejonie Gubałówki i Czarnej Góry uprawia się dość specyficzny sport – paralotniarstwo.

Zakopane i okolice stanowią centrum życia kulturalnego. Wiele zabudowań ma charakter zabytkowy. Najwięcej z nich można podziwiać na ulicy Kościeliskiej. W Powiecie Tatrzańskim dobrze rozwinięte jest rzemiosło ludowe m.in. wyroby z drewna, skóry, wełny, malarstwo na szkle, kowalstwo. Atrakcyjne pamiątki ludowe nabywać można na terenie całego Skalnego Podhala, a szczególnie na Krupówkach w Zakopanem. Na terenie Powiatu Tatrzańskiego odbywają się liczne imprezy, m.in. Wielka Majówka Tatrzańska, Tatrzańskie Wici, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich; Karnawał Góralski i Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej; Poroniańskie Lato w Poroninie; Przednówek w Polanach w Kościelisku; Parada Gazdowska i Nojśwarniyso Góralecka ( Wybory Miss Podhala) w gminie Biały Dunajec i inne imprezy muzyczne cieszące się popularnością wśród turystów. Żywo kultywowany jest folklor i kultura góralska poprzez działalność muzycznych zespołów regionalnych.
oficjalna strona Powiatu TatrzańskiegoJeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024