bilboard_powiat
Powiat tatrzański
 Samorząd
  Starosta
  Rada Powiatu
  Zarząd Powiatu
  Komisje
 Przewodnik po Urzędzie
  Wydziały
  Zamówienia publiczne
  Programy unijne
  Strategia Rozwoju
 Charakterystyka Powiatu
  Herb Powiatu
  Mapa Powiatu
   Gminy
  Jednostki Powiatu
  Szkoły
   Turystyka i rekreacja
   Kultura
   Z życia Powiatu
      Aktualności
      Ogłoszenia
      POKL
      Galeria zdjęć
      Stypendia
      List intencyjny
Szlak Dziedzictwa Kulturowego Podtatrza
Kontakt


 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» Charakterystyka Powiatu

Powiat Tatrzański

 
Zakopane i Tatry z Gubałówki (fot. Andrzej Samardak)

Powiat Tatrzański - skarbnica tradycji i kultury góralskiej oraz unikalnej przyrody położony jest u podnóża Tatr, na obszarze zwanym Skalnym Podhalem, będącym subregionem Podhala. Oprócz obszaru Skalnego Podhala, do Powiatu Tatrzańskiego należą trzy wsie polskiego Spisza: Czarna Góra, Jurgów i Rzepiska.  Od strony północnej sąsiaduje z powiatem nowotarskim, natomiast wschodnie, południowe i zachodnie jego granice stanowią granice państwa.

W skład powiatu wchodzą następujące gminy: Zakopane - siedziba starostwa, Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin o łącznej powierzchni 471,62 km kw. z 66 048 mieszkańcami. Na terenie powiatu znajduje się 7456 podmiotów gospodarczych. Teren Powiatu Tatrzańskiego należy do najatrakcyjniejszych turystycznych regionów Polski. Jest wymarzonym miejscem do uprawiania turystyki górskiej i sportów zimowych, a sezon trwa tu w zasadzie cały rok. W tych też celach przybywa tu rocznie kilka milionów osób.

TPNNiezapomnianych wrażeń przede wszystkim dostarczają wędrówki górskimi szlakami. Turyści mają do dyspozycji ok. 300 km oznakowanych szlaków o różnym stopniu trudności. Do najciekawszych należą m.in. spacerowa Droga pod Reglami z ciekawymi widokami na Kotlinę Zakopiańską, Dolina Białego - piękny szlak wśród wspaniałego lasu i oryginalnych form skalnych; Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy, szlak przez Czerwone Wierchy do Doliny Kościeliskiej, w której warto zaglądnąć do Jaskini Mroźnej. Bardziej wysportowanym piechurom niezapomnianych wrażeń dostarczą m.in. szlaki z Morskiego Oka przez Czarny Staw na Rysy lub do Doliny Pięciu Stawów Polskich oraz słynna Orla Perć. W rejonie Pasma Gubałowskiego, również jest 110 km oznakowanych ścieżek spacerowych np. szlak im. Kostki Napierskiego, skąd rozciąga się śliczna panorama Tatr. Amatorzy "białego szaleństwa" mają do dyspozycji w granicach Powiatu Tatrzańskiego wyciągi krzesełkowe i orczykowe. Nie zapomniano również o rowerzystach, dla których przygotowano "Tatrzański Szlak Rowerowy" (8 tras rowerowych). Na terenie Powiatu Tatrzańskiego wytyczony jest również "Szlak Oscypkowi", który umożliwia przyjeżdżającym na Podhale dotrzeć bezpośrednio do 15 najpopularniejszych bacówek. Można tam skosztować nie tylko najsmaczniejszego oscypka, ale również, bundz, żętyce i samemu zobaczyć wyrób wspomnianych produktów regionalnych. W rejonie Gubałówki i Czarnej Góry uprawia się dość specyficzny sport - paralotniarstwo.

  
Stary Kościół przy ul. Kościeliskiej
(fot. Andrzej Samardak)

Zakopane i okolice stanowią centrum życia kulturalnego. Wiele zabudowań ma charakter zabytkowy. Najwięcej z nich można podziwiać na ulicy Kościeliskiej. W Powiecie Tatrzańskim dobrze rozwinięte jest rzemiosło ludowe m.in. wyroby z drewna, skóry, wełny, malarstwo na szkle, kowalstwo. Atrakcyjne pamiątki ludowe nabywać można na terenie całego Skalnego Podhala, a szczególnie na Krupówkach w Zakopanem. Na terenie Powiatu Tatrzańskiego odbywają się liczne imprezy, m.in. Wielka Majówka Tatrzańska, Tatrzańskie Wici, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich; Karnawał Góralski i Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej; Poroniańskie Lato w Poroninie; Przednówek w Polanach w Kościelisku; Parada Gazdowska i Nojśwarniyso Góralecka (Wybory Miss Podhala) w gminie Biały Dunajec i inne imprezy muzyczne cieszące się popularnością wśród turystów. Żywo kultywowany jest folklor i kultura góralska poprzez działalność muzycznych zespołów regionalnych.

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-{$smarty.now|date_format:"%Y"