E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Tatry
Nie trzeba wyjaśniać swastyki na głazie Karłowicza
 dodano: 9 Października 2009    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/10/09)
(Fot. Stanisław Zachwieja)

Z historykiem z Zakopanego, dr. Maciejem Pinkwartem, rozmawia Przemysław Bolechowski


W ostatnim tygodniu na łamy jednej z codziennych gazet powrócił pomysł postawienia tablicy informacyjnej w Tatrach przy głazie upamiętniającym śmierć polskiego kompozytora Mieczysława Karłowicza. Chodzi między innymi o budzący wśród turystów kontrowersje znak swastyki. Panie doktorze, a jaka jest Pana ocena pomysłu Stowarzyszenia Artystów Polskich i pana Jacka Wiktora Ajdinovića, aby stawiać taką tablicą wyjaśniającą znak swastyki przy szlaku nad Czarny Staw Gąsienicowy?

Gdybyśmy chcieli każdą ignorancję tłumaczyć za pomocą stawiania osobnej tablicy, to Polski spod nich nie byłoby widać. Poza tym pamiętajmy, że pomnik znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a jedną z głównych idei ochroniarzy przyrody jest to, żeby pozbawić Tatry wszystkich tych elementów, które nie są tam niezbędne i które w odbiorze Tatr przeszkadzają.

Pomysłodawcy argumentują, że turyści często pytają, czy tu leży jakiś hitlerowiec Rozumiem więc, że kojarzenie swastyki widniejącej na głazie w Tatrach z symbolem faszyzmu jest totalnym nieporozumieniem.

Trudno tu tłumaczyć, że swastyka nie jest ani znakiem ognia, ani symbolem faszyzmu ani też krzyżykiem niespodzianym. Swastyka jest motywem zdobniczym, który pełnił rolę znaku ognia, symbolu hitleryzmu czy góralskiego krzyżyka niespodzianego mającego chronić od nieszczęścia i złych duchów. Swastyka, tak jak kółko i krzyż, jest elementem zdobniczym starszym od jakichkolwiek z wymienionych tu idei.

Może więc warto wyjaśnić znaczenie tej swastyki na głazie? Czy może tak jak mówi dyrektor TPN Paweł Skawiński, że każdy przed wyjściem w Tatry powinien sięgnąć do jakiegoś przewodnika czy choćby internetu?

To się albo wie, albo nie. I dlatego mnie nie przeszkadza, że jakiś ignorant powie, że tu pochowany jest hitlerowiec, bo nawet jeśli postawimy tablicę wyjaśniającą znaczenie swastyki, to i tak nie będzie wiedział kim był z kolei Mieczysław Karłowicz. Dla idei czczenia tego wielkiego kompozytora nie ma to znaczenia.

Karłowicz lubił używać znaku swastyki podczas swoich tatrzańskich wędrówek?

Nie wiem czy lubił. Mieczysław Karłowicz nigdy się na ten temat nie wypowiadał. Wiemy jedynie to, że przy pomocy znaku swastyki znaczył trasy turystyczne czy taternickie, które sam odkrywał i udostępniał innym. A że był to znak charakterystyczny między innymi dla góralszczyzny tamtych czasów, to taki sobie przyjął. Trudno jednak tu wyrokować czy jego preferencje miały charakter estetyczny, czy też nie miał lepszego pomysłu na znakowanie tras w Tatrach. Po prostu tego nie wiemy.







•  swastyka   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 andrzej      08:15 Sb, 10 Paz 2009
Wiedział? Nie powiedział.Wywiad ten sprawia wrażenie ,że pan Pinkwart też za bardzo nie wie za dużo o swastyce.Kiedyś na korytarzu w Murowańcu nad schodami prowadzącymi na piętro bylo wyjaśnienie pochodzenia swastyki.Zresztą boazeria schodów wiodących na piętro również ma wzór swastyki.Proszę porównać swastykę nazistowska z t ą tatrzańską.

         •  Re: swastyka   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 annaka      10:15 Sb, 10 Paz 2009
A wyjaśnienie ciągle wisi w odpowiednim miejscu w Murowańcu:-) Może tylko warto by w dobie wspólnej Europy przetłumaczyć je też na jakieś zagraniczne języki.





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1981





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024