E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Tatry
Plan ochrony TPN znowu do kosza?
 dodano: 31 Sierpnia 2009    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/31)
Najwięcej kontrowersji w opracowywanym ostatnio planie ochrony TPN budził Kasprowy (FOT. HALINA KRACZYŃSKA)

Rada Naukowa przestraszyła się nowych wniosków. – Mamy więc sytuację patową – mówią w parku.

Od 10 lat Tatrzański Park Narodowy nie może wypracować planu ochrony TPN, fundamentalnego dla swej działalności dokumentu. – Tym razem byliśmy już naprawdę blisko zatwierdzenia planu, ale zmieniły się wymogi i teraz mamy sytuację patową – mówi Zbigniew Krzan, wicedyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.


Niektórzy jednak twierdzą, że Rada Naukowa TPN przestraszyła się wniosków, jakie wpłynęły od różnych instytucji z całej Polski. Dlatego na posiedzeniu 22 czerwca wyraziła swoją opinię na ten postulatów wnioskodawców i... podjęła decyzję o konieczności zaktualizowania planu o wymogi dotyczące Natury 2000, choć te weszły w życie już w listopadzie 2008 r. Teraz skomplikowane procedury zatwierdzania planu ochrony trzeba będzie powtórzyć, a to oznacza co najmniej pół roku prac nad tym niezwykle ważnym dla Parku dokumentem.

– Prace nad planem ochrony TPN zaczęliśmy w 1999 roku, potem pracowaliśmy nad nim w 2003 roku. Teraz mieliśmy już gotowy projekt, byliśmy po konsultacjach społecznych – twierdzi dyrektor Krzan. Wpłynęło wiele wniosków od organizacji, stowarzyszeń i firm z Polski. Najwięcej kontrowersji wzbudził – jak można był przewidzieć – Kasprowy Wierch. Polskie Koleje Linowe wystąpiły z wnioskami, by pozwolenie na sztuczne śnieżenie tras narciarskich na Kasprowym, o zawężenie obszarów objętych ochroną ścisłą, a także o usunięcie zapisów, które uniemożliwiają PKL modernizację kolejki krzesełkowej w Kotle Goryczkowym. Ekolodzy z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot z kolei wskazali na negatywny wpływ na przyrodę Tatr narciarstwa i w związku z tym domagali się wprowadzenia w planie zakazu budowy i rozbudowy infrastruktury narciarskiej. Postulowali również ograniczanie dostępu do Tatr turystom. Liczba wejść na teren TPN powinna, zdaniem ekologów, być limitowana.

Rada Naukowa TPN tuż po zapoznaniu się z wnioskami musi uwzględnić w planie wymogi dotyczące obszarów Natura 2000. Jednak na razie nie ma dla nich aktów wykonawczych. Sytuacja jest zatem patowa.

Halina Kraczyńska

Lista życzeń

Organizacje złożyły także wnioski m.in. o wprowadzenie sztucznej hodowli zagrożonych gatunków zwierząt oraz ich monitoring, udostępnienie taternikom nowych ścian do wspinania, położenie kładki na rzece Białka koło schroniska w Roztoce, udostępnienie paralotniarzom Kasprowego Wierchu, Nosala i Przełęczy między Kopami.







•  hehe   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 Natalia_81      09:06 Wt, 01 Wrz 2009
zażyczmy sobie jeszcze straganów z pamiątkami nad Morskim, lodów za darmo w upały, asfaltu dla leniwych turystów na kadży szczyt, numerków w kolejce na Giewont jak u lekarza - ewentualnie zapisów na wejście - no i może właśnie zapisów w ogóle na wejście w góry z co najmniej 2 letnim wyprzedzeniem.
Szkoda, że w tym wszystkim nie słychać nic o ubezpieczeniach dla turystów lub ponoszeniu kosztów kacji ratowniczych dla tych najmniej odpowiedzialnych. Nic nie ma o poprawie infrastruktury w górach tj. modernizacji bądź remontach szlaków, a to chyba najistotniejsze. Ograniczenie zasiegu straf ochronnych jest praktycznie równoznaczne ze skazaniem zwierząt na wyginiecie bo i tak obecnie prawie żadne zakazy i nakazy nie są szanowane. Niestety nie wszyscy jeżdżą w góry na narty...





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1102





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024