E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Tatry
Po kratownicy nad Morskie Oko
 dodano: 20 Października 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/10/20)
Obecnie turyści wybierający się zimą nad Morskie Oko korzystać muszą z obejścia poprowadzonego wschodnią stroną Rybiego Potoku (Fot. Michał Kowalski)

Kolejna inwestycja w Tatrach.

Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego w trosce o bezpieczeństwo turystów odwiedzających zimą Morskie Oko planuje wybudować niecodzienną konstrukcję. Specjalna metalowa platforma umiejscowiona nad ziemią połączy niebawem schronisko w Morskim Oku z Polaną Włosienica.


W okresie lata i jesieni gwałtownie wzrosła liczba turystów, którzy odwiedzili Tatrzański Park Narodowy. Gdy w 2006 r. w okresie od czerwca do września odnotowano 1,5 mln wejść, to w analogicznym okresie bieżącego roku odwiedzających tatrzańskie szlaki było już 1 mln 624 tys.

- Oznacza to wzrost o ponad 120 tysięcy turystów. Nie wiemy, skąd ten wzrost zainteresowania i czy ta rosnąca tendencja utrzyma się - mówi dyrektor TPN Paweł Skawiński. - Także nad Morskim Okiem pojawiło się więcej turystów. W 2006 r. mieliśmy 166 tys. odwiedzających, a w tym - już 188 tys. Dziennie o 800 osób więcej pokonywało drogę do Morskiego Oka. Dodaje, że dyrektorzy innych parków narodowych także odnotowali znaczący wzrost ruchu turystycznego na szlakach.

Chętnych na odwiedzanie schroniska w Morskim Oku nie brakuje także zimą, dlatego dyrekcja TPN postanowiła połączyć schronisko z Polaną Włosienica metalową kratownicą dla pieszych. Przebiegać ona będzie wzdłuż Rybiego Potoku.

- To będzie platforma podobna do stosowanych na chronionych obszarach torfowisk. Nie będzie zanadto ingerować w krajobraz, za to pozwoli na bezpieczne dojście do schroniska. Poprowadzimy ją na pewnej wysokości, żeby dawała możliwość komunikacji nawet przy dużych opadach śniegu. Do tej pory dojście do schroniska było w zimie bardzo utrudnione - tłumaczą w TPN.

Dyrekcja TPN podkreśla przy okazji, że nie planuje wznowienia akcji czyszczenia tatrzańskich stawów. Dwa lata temu przeciw tej inicjatywie opowiedziała się Rada Tatrzańskiego Parku Narodowego, która uznała, że płetwonurkowie wyrządzają więcej szkody, niż pożytku - wyciągając setki kilogramów śmieci i złomu naruszają przy okazji osad gromadzący się na dnie stawów. Najwięcej złomu - głównie monet - wyciągano właśnie z Morskiego Oka. Według legendy, na dnie stawu spoczywać ma popiersie gubernatora Galicji, Ludwika Patricka Taaffe.

(KOV, RAV)







•  Utrudnienia czy bezpieczeństwo?   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 jkch      12:00 Sb, 20 Paz 2007
A odkąd to \"utrudnienia\" mają jakiekolwiek znaczenie dla TPN? Wystarczy przypomnieć sprawę zakazu poruszania się drogą jezdną na odcinku: Palenica - schron w Roztoce w czasie kiedy wiatrołomy odcięły go od świata i musiało być przez kilka dni wyłączone. Nikt z TPN nie brał wówczas pod uwagę trudnej sytuacji osób w schronie przebywających.
Prawdą natomiast jest, że kratownica - o ile powstanie a nie jest jedynie koncepcją analogiczną do pomysłu z kolejką zębatą na Świnicę - pozwoli uniknąć tragicznych konsekwencji licznych lawin, schodzących \"Żandarmerią\".
Ma to też uboczną korzyść dla Parku. Lawiny te, jeśli nawet nie powodowały strat ludzkich, każdorazowo zasypywały drogę na wysokość nawet do 10m. zmuszając pracowników TPN do znacznego (co nie ulega dyskusji) wysiłku celem udrożnienia trasy.





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2719





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025