E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Zakopane
110. rocznica śmierci Mieczysława Karłowicza
 dodano: 6 Lutego 2019

W tym roku obchodzimy 110. rocznicę śmierci naszego patrona ,która jest okazją, aby przypomnieć życie i twórczość tego wybitnego kompozytora, taternika, fotografa, publicysty, miłośnika gór i narciarstwa, współzałożyciela TOPR. Mieczysław Karłowicz zginął w dniu 08 lutego 1909 roku przysypany lawiną pod Małym Kościelcem w Tatrach, podczas samotnej wędrówki na nartach . Była to osobowość wszechstronnie utalentowana, angażująca się w wiele dziedzin życia społecznego, bardzo związana z regionem Tatr i Podhala. To nie tylko wybitny kompozytor okresu Młodej Polski, ale również bardzo wrażliwy na piękno Tatr fotograf, prekursor „znakowanej” turystyki górskiej i ochrony przyrody, a także współzałożyciel, razem z Mariuszem Zaruskim, TOPR.


W tym roku zapraszamy 09 lutego (sobota) na godz.17.00 do kameralnych wnętrz „ATMY” w Zakopanem przy ul. Kasprusie 19 na koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza z Katowic. W programie usłyszymy młodzieńcze utwory Mieczysława Karłowicza. Słowo wstępne wygłosi Teresa Michalik.
Wcześniej, w czwartek 07 lutego o godz.9.00 z Kuźnic wyruszy, pod opieką licencjonowanego przewodnika górskiego, skiturowa wycieczka pod Kamień Karłowicza, aby w miejscu jego tragicznej śmierci zapalić symboliczny znicz.

Serdecznie zapraszamy!

 


 
Anna Szabelka

jest absolwentką katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, gdzie studiowała w klasie Prof. Romana Lasockiego oraz Studiów Podyplomowych w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, które ukończyła z wyróżnieniem u Prof. Konstantego Andrzeja Kulki. W latach 2000 - 2001 była pierwszym skrzypkiem Kwartetu Śląskiego. Występowała zarówno w kraju jak i za granicą, m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, USA, Czechach i Finlandii. Od 2005r. jest pierwszym skrzypkiem kwartetu smyczkowego AKADEMOS, z którym w maju 2007r. dwukrotnie wystąpiła w Carnegie Hall w Nowym Jorku w ramach cyklu Perspectives - Emerson String Quartet Young Artists Concerts.


Piotr Banasik
w roku 2006 uzyskał dyplom z wyróżnieniem katowickiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. Swoje umiejętności doskonalił także na kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich pianistów jak Vera Gornostaeva, Arie Vardi, Alexei Orlovetski, Đặng Thái Sơn, Alexis Weissenberg oraz Krystian Zimerman. Zdobywał nagrody i wyróżnienia na konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych. Piotr Banasik występuje z recitalami i koncertami symfonicznymi w Niemczech, Czechach, Francji, Kanadzie, Meksyku, Szwajcarii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Ukrainie, Słowacji we Włoszech jak również w polskich salach filharmonicznych i koncertowych. Równolegle z działalnością koncertową Piotr Banasik prowadzi działalność dydaktyczną na stanowisku adiunkta w katowickiej Akademii Muzycznej, a także w Państwowej Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach, gdzie od 2017 roku pełni funkcję kierownika sekcji instrumentów klawiszowych.«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    245

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2019