E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Kultura
Kino, którego szukasz: Obywatelka Jane. Walka o miasto
 dodano: 11 Czerwca 2018

14 czerwca o godz. 19:00 w Kinie Sokół, ul. Orkana 2 odbędzie się kolejna projekcja z tegorocznego cyklu "Kino, którego szukasz". Zobaczymy film "Obywatelka Jane. Walka o miasto" (dokument, reż. Matt Tyrnauer, USA 2016). Zaprasza Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Kino Sokół i koordynatorka cyklu Elżbieta Krzemińska-Owczarz. Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.


Obywatelka Jane. Walka o miasto

Reżyser: Matt Tyrnauer - pisarz i reżyser. Jego film Valentino: Ostatni cesarz wielkiej mody znalazł się na oscarowej szortliście w kategorii najlepszy dokument pełnometrażowy. Tyrnauer jest również nagradzanym dziennikarzem, piszącym do „Vanity Fair”, „The New York Times”, „Architectural Digest”, „L’Uomo Vogue” i „Numero”.

Zapraszamy na wyjątkowy dokument o niezwykłej kobiecie jaką była Amerykanka Jane Jacobs. Dziennikarka, publicystka, aktywistka miejska i autorka książek. Znana z wpływu na rozwój XX wiecznej urbanistyki. Szukała odpowiedzi na pytanie dlaczego jedne miasta i społeczeństwa kwitną, a inne podupadają. W czasach, gdy dużo dyskutujemy o tym, co powoduje, że miasto jest przyjazne swoim mieszkańcom, ten film wydaje się być uniwersalnym, nie tylko dla Ameryki, ale i dla świata. 

Gościem specjalnym będzie Grzegorz Piątek – krytyk architektury, badacz dziejów Warszawy, kurator, publicysta, z wykształcenia architekt. Od 2011 roku współprowadzi Fundację Centrum Architektury, w której odpowiada m.in. za polskie wydania książek Jane Jacobs. Autor biografii Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego (Wydawnictwo WAB, 2016) nagrodzonej Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, obecnie pracuje nad książką o odbudowie stolicy. Współautor innych publikacji poświęconych miastu i architekturze, m.in. Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku (z Jarosławem Trybusiem i Marcinem Kwietowiczem, 2013). W latach 2005-2011 członek redakcji miesięcznika „Architektura-murator”. W 2008 roku współtworzył wystawę Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings nagrodzoną Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji. Kurator tegorocznej edycji Westivalu Architektury w Szczecinie (12-21 października 2018).

Organizatorem cyklu jest Towarzystwo Gimnastyczne Sokół
Patronat Honorowy: Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula
Koordynatorka cyklu: Elżbieta Krzemińska - Owczarz
Partner współorganizujący: Kino Sokół/ Kuba Krajewski
Partnerzy medialni: Tygodnik Podhalański, Infogram, portale internetowe Watra.pl. Region Tatry, Pracownia Widmo, ZCK

www.facebook.com/KinoKtoregoSzukasz  «« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    326

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2019