E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Podhale
Wykład - "Polska za progiem" - wsie Beskidu Niskiego, których już nie ma
 dodano: 16 Czerwca 2017

Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu
Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu
 
zapraszają na otwarty wykład
 
Andrzeja Boryczko i Marka Stoszka
(Polskie Towarzystwo Historyczne w Myślenicach)
 
"Polska za progiem" - wsie Beskidu Niskiego, których już nie ma
 
21 czerwca 2017 r. (środa) godz. 17.00
w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu
Ratusz - Rynek 1
 
Projekt "Klio - ratuszowe debaty o przeszłości"
realizowany przy wsparciu finansowym: Gminy Miasto Nowy Targ


* * *

Beskid Niski to "Polska za progiem", a równocześnie coś niezmiernie odległego, odstającego wyraźnie od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni - dzika przyroda, pustkowia, znikające ślady po dawnych mieszkańcach, spokój i cisza zakłócana jedynie głosami rzadkich ptaków drapieżnych. Ludzie oczywiście też tu żyją, są jednak nieliczni i życie ich nie jest łatwe. Wymaga wielkiego samozaparcia, często graniczącego z desperacją lub swoistego "twórczego szaleństwa". Drogi są kiepskie, często polne i wyboiste, po deszczu głębokie koleiny wypełnia woda, a grząskie błoto utrzymuje się tygodniami. Brak zasięgu sieci komórkowych, do szpitala i apteki daleko, nie ma sklepów, barów, policji. Są samotne, pochylone krzyże, zapuszczone cmentarze - pamiątki po Wielkiej Wojnie, zarośnięte fundamenty łemkowskich chyży, nowo postawione symboliczne drzwi w futrynach, z tablicami zawierającymi plany i opisy wsi, których … nie ma. Jest smutek wszechobecny. Trzeba go dotknąć i zapamiętać.

* * *

Andrzej Boryczko, urodzony w Myślenicach, artysta malarz, pisarz, kolekcjoner i działacz społeczny. Autor cyklu felietonów "Polska za progiem" ukazującego się od ponad trzech lat w lokalnym miesięczniku myślenickim "Sedno". Współautor przewodnika turystycznego "Wokół Dalina i Gościbi". Autor i współautor wystaw fotograficznych organizowanych w Muzeum Regionalnym "Dom Grecki" w Myślenicach. Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Myślenice", członek PTH Oddział Myślenice, Stowarzyszenia Aktywnej Ochrony Cmentarzy I Wojny Światowej "Crux Galiciae" w Gorlicach.

Mgr Marek Stoszek, absolwent socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorant na Wydziale Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum. Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Myślenicach, Stowarzyszenia Aktywnej Ochrony Cmentarzy I Wojny Światowej "Crux Galiciae" w Gorlicach oraz Stowarzyszenia "Wspólnoty Myślenice", Autor szeregu publikacji naukowych o tematyce I wojny światowej oraz relacji polsko - żydowskich, drukowanych w kraju i zagranicą.

* * *

Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu oraz Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, od lutego 2017 r. realizują nowy cykl otwartych wykładów naukowych pod nazwą "Klio - ratuszowe debaty o przeszłości". Odbywają się one w każdy ostatni czwartek miesiąca z wyłączeniem wakacji o godz. 17.00 w sali reprezentacyjnej nowotarskiego rausza.

Tytułowa "Klio" muza historyków, patronuje spotkaniom i debatom poświęconym historii, kulturze i tradycji miasta oraz regionu. Jak zapewniają organizatorzy nie zabraknie również prelekcji poruszających problematykę ogólnopolską z zakresu archeologii, historii sztuki, historii wojskowości, etnografii czy etnologii. Na wykłady do Nowego Targu zostali zaproszeni pracownicy naukowi wyższych uczelni, z którymi PTH od szeregu lat współpracuje, ale również pracownicy instytucji kultury w tym placówek muzealnych. Wykładom towarzyszą prezentacje multimedialne oraz otwarte debaty prelegentów z uczestnikami spotkań. Prelekcje w ratuszu nawiązują do orgaznizowanych w latach ubiegłych zarówno przez PTH jak i Muzeum cyklów spotkań mieszkańców miasta i regionu z badaczami przeszłości.

Projekt przygotowany przez towarzystwo historyczne, otrzymał dofinasowanie ze środków Gminy Miasto Nowy Targ w ramach konkursu na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki i ochrony dóbr kultury.«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    170

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2017