E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Podhale
Pojazdy wojskowe, filmy dokumentalne, wernisaże wystaw … 7 Nowotarska Noc Muzeów
 dodano: 16 Maja 2017

W najbliższą sobotę 20 maja Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu wraz z partnerami serdecznie zaprasza na kolejną siódma już edycję Nowotarskiej Nocy Muzeów. Jedną z atrakcji tegorocznej imprezy będzie piknik edukacyjno-militarny na płycie nowotarskiego rynku. Jest to swoistego rodzaju powrót, do tradycji organizacji tzw. "wehikułów czasu" na głównym placu miasta i spotkań mieszkańców z grupami rekonstrukcji historycznych, jakie jeszcze kilka lat temu organizowało Polskie Towarzystwo Historyczne.


W tegorocznej edycji, której motywem przewodnim będą Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, od godziny 17.00 będzie można podziwiać kilkanaście pojazdów wojskowych z okresu II wojny światowej. Nie zabraknie zatem słynnego amerykańskiego półgąsienicowego transportera Half Truck, również kultowego samochodu terenowego Willis czy półciężarówki Dodge. Wszyscy uczestnicy spotkania będą mogli obejrzeć samochód sztabowy wraz z obsługą oraz motocykle. Pojazdom towarzyszyć będą rekonstruktorzy i rekonstruktorki w mundurach wojskowych, członkowie Grupy Historycznej "Breda" z Bielska Białej. Dzieci, młodzież i wszyscy mieszkańcy miasta oraz regionu będą zatem mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się ze sprzętem wojskowym, dotknąć żywej historii, porozmawiać z rekonstruktorami. Piknikowi towarzyszyć będzie wystawa w salach ratusza zatytułowana "Droga nadziei. Z gułagów Rosji do ziemi włoskiej. 75. Rocznica wyjścia Armii Gen. Władysława Andersa z ZSRR", po której oprowadzać będą jej kuratorzy. Kulminacyjnym momentem tegorocznej Nocy Muzeum będzie o godz. 0.10 projekcja filmu fabularnego pt. "Wielka droga" (1946, reż.: Michał Waszyński, Vittorio Cottafavi), który nigdy nie doczekał się premiery w Polsce. Zapowiada się więc wyjątkowa uczta historyczna dla koneserów barwnych dziejów naszego kraju.

Wzorem lat ubiegłych w organizacji Nocy Muzeów uczestniczą zaprzyjaźnione z nasza placówką instytucie i stowarzyszenia, które przygotowała równie interesującą ofertę dla naszych szanownych gości. Bursa Gimnazjalna (17.00-22.00) na ul. Nadwodniej 5, o godzinie 18.00 zaprasza na otwarcie wystawy uczniów I.L.O im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu. Prezentowane będą również inne wystawy historyczne. (m in. Dzieje Bursy Gimnazjalnej w dokumencie i fotografii utrwalone). Sala Tradycji K.S. Podhale (ul. Parkowa 14) zaprezentuje oprócz wystaw, premierę filmu pt. "Wujek" - Salę można zwiedzać w godzinach od 17.00 do 23.00. Z kolei o godzinie 20.00 MCK "Sokół" Galeria BWA " Jatki" (ul. Kościuszki 4) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Heleny Jacyno "Podróże w czasie i przestrzeni". Zwiedzanie wystaw - od 17.00 do 24.00. Wystawę z zasobów własnych oraz m.in. Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu pt. "Od wstępniaka do stopki czyli życie na łamach. Wydawnictwa prasowe od XIX do XXI w" zaprezentuje Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Sączu, filia w Nowym Targu (ul. Kr. Jadwigi 1 ). Otwarcie ekspozycji odbędzie się o godzinie 21.00 a bibliotekę można odwiedzać w godzinach od 17.00 do 24.00. Równie ciekawie zapowiada się wizyta w Urzędzie Miasta w Nowym Targu (Krzywa 1), gdzie w godzinach od 18.00 do 24.00 będzie można zwiedzać oryginalny schron z okresu Zimnej Wojny (Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu) (ul. Krzywa 1).

Wstęp na wszystkie wystawy i atrakcje jest nieodpłatny. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta oraz turystów.«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    208

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2017