E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Kultura
Kino, którego szukasz: Niewinni Czarodzieje
 dodano: 20 Kwietnia 2017

20 kwietnia o godz. 19:00 w Kinie Sokół, ul. Orkana 2 odbędzie się kolejna projekcja z tegorocznego cyklu "Kino, którego szukasz". Zobaczymy film  „Niewinni Czarodzieje" w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1960 roku. Zaprasza Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Kino Sokół i koordynatorka cyklu Elżbieta Krzemińska-Owczarz. Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.


Po raz pierwszy pokażę Państwu stary polski film. Film dawno nie pokazywany w kinach, a ponieważ został zrekonstruowany cyfrowo, jest okazja by wrócić na chwilę do lat 60-tych. Film niezwykły, czarowny, czarno biały, z całą plejadą najlepszych polskich aktorów tamtych czasów.

Przed filmem usłyszymy krótkie wprowadzenie do filmu, a po filmie będzie okazja porozmawiać, najpierw w kinie, a potem możemy się przenieść do zaprzyjaźnionej z nami kawiarni La Mano, koło kina. Naszym gościem będzie Magda Sendecka - dziennikarka filmowa, absolwentka filmoznawstwa na UJ, redaktorka miesięcznika „Kino" i kwartalnika „Film Pro”, współpracowniczka TVP Kultura (Tygodnik Kulturalny) i programu 2 Polskiego Radia. Od 2012 kuratorka programu filmowego w lubelskim Teatrze Starym. Ekspertka PISF i jurorka konkursów scenariuszowych. 

Serdecznie dziękuję Panu Tomaszowi Hagstromowi z zespołu Kadr za sympatyczną pomoc w uzyskiwaniu informacji dotyczących filmu.

Elżbieta Krzemińska-Owczarz

Wajda powiedział o swoim dziele: "Niewinni czarodzieje" są dziś pewnie jednym z najbardziej obojętnych politycznie filmów, jakie zrealizowałem. Całkowicie inaczej oceniały go jednak władze z czasów Gomułki. Niewinny temat młodego lekarza, który lubi elastyczne skarpetki i dobre papierosy, posiada magnetofon i nagrywa na nim swoje rozmowy z dziewczętami, którego jedyną pasją jest gra na perkusji w jazzowym zespole Krzysztofa Komedy - okazał się bardziej drażliwy dla ideologów-wychowawców niż Armia Krajowa i powstanie warszawskie.

"Niewinni czarodzieje" to studium psychologiczne dwojga młodych ludzi. On - to młody lekarz sportowy, "po godzinach" jazzman w piwnicy muzycznej. /…/ Ona - to dziewczyna spotkana przypadkowo w lokalu muzycznym. Nic bliższego o niej nie wiadomo. Ta para spędza ze sobą noc, prowadząc swoistą grę miłosną na miny i pozy, a jednak jest coraz bardziej sobą zafascynowana. /…/ Cynizm, nonszalancja, swoboda obyczajowa bohaterów są jedynie maską, pod którymi kryją się normalne ludzkie uczucia lub chociażby tęsknota za nimi. Pelagia wraca do Bazylego następnego dnia.
Film wywołał szeroką społeczną dyskusję. Recenzje po jego premierze były skrajnie różne - od atakujących po afirmacyjne. Nie przeszkodziło to "Niewinnym czarodziejom" w zdobyciu dyplomu na MFF w Edynburgu w 1961 roku. [PAT] - FilmPolski.pl

Organizatorem cyklu jest Towarzystwo Gimnastyczne Sokół.

Cykl został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Zakopane.

Patronat Honorowy : Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula

Koordynatorka cyklu : Elżbieta Krzemińska - Owczarz

Partner współorganizujący : Kino Sokół / Kuba Krajewski

Do Partnerów wspierających cykl dołączył Aries Hotel & SPA.

https://www.facebook.com/KinoKtoregoSzukasz/«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    221

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2017