E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Kultura
Film i muzyka w Zakopańskim Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej
 dodano: 20 Lipca 2015

Pasterstwo od dziesiątków lat wpisane jest w historię Tatr i Podhala. Ono właśnie dało podstawę tradycji i kultury góralskiej w wielu aspektach – muzyki, tańca, śpiewu, a nawet stroju i gwary. Zatem dziś o pasterstwie warto mówić, warto wracać do źródeł podhalańskiego zywobycia.

W ostatnią środę, 15 lipca 2015 roku w Zakopiańskim Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej miało miejsce kolejne ciekawe wydarzenie. Wieczór rozpoczął się krótkim występem duetu smyczkowego – Zofii Kardas, skrzypce i Natalii Miszczyk, altówka, który wykonał znane i lubiane utwory włoskie, np. O sole mio.


Następnie przybyłych gości, m. in. – Stanisława Majerczyka, radnego Rady Miasta Zakopanego, Andrzeja Gąsienicę-Makowskiego, poetę i prezesa Fundacji „Pasterstwo Transhumancyjne”, Józefa Michałka, regionalistę i radnego Rady Gminy Istebnej, Marka Trzaskosia, prezesa Stowarzyszenia Tatrzańskiego Klubu Niezależnych, Wojciecha Jachymiaka, scenażystę, reżysera, producenta filmowego, turystów oraz mieszkańców Zakopanego w imieniu dyrekcji ZCE przywitał Adam Kitkowski.

Z kolei Józef Michałek opowiedział historię projektu „Redyk Karpacki 2013” i przybliżył cel opracowania wystawy fotograficznej na ten temat. I tak zakończył się czas ekspozycji fotograficznej obrazującej przejście pasterzy karpackich ze stadem owiec od Braszowa w Rumunii do Rożnowa w Czechach, która gościła w Zakopiańskim Centrum Edukacji od połowy maja bieżącego roku.

Kolejnym, miłym akcentem wieczoru był występ wiolonczelistki – Agnieszki Szymańskiej z instumentalistami. Trio zaprezentowało kilka utworów muzyki filmowej, np. temat z filmu Piraci z Karaibów, Titanic.

Druga część spotkania ogniskowała się wokół dawnego i współczesnego pasterstwa w Karpatach. Wprowadzeniem do dyskusji był ciekawy film dokumentalny nowotarżanina, Wojciecha Jachymiaka Prawo i przywileje pasterskie. Autora tego dzieła przedstawił Adam Kitkowski, moderator dyskusji. Warto przede wszystkim powiedzieć, że Wojtek Jachymiak jest autorem kilku świetnych filmów, np. Mitzwah, Wiatr halny – morfologia tematu, Redyk Karpacki, Dekalog Prolog. W ostatnich miesiącach dokumentalista realizuje kampanię społeczną „Nie rzucim ziemi” - dodał.

Jak podkreśla reżyser – zależało mi, by w filmie wypowiadali się nie tylko naukowcy, np. profesor Jawor czy doktor Kiereś, ale by również pojawił się „mocny” głos baców – Buczka, Kohuta, Furczonia, którzy w swoim pasterskim życiu próbują powrócić do dawnej tradycji wołoskiej. Trzeba wyjaśnić, że słowo przywileje w gwarze podhalańskiej oznacza przede wszystkim wiedzę.

Po filmie głos zabrali:

Andrzej Gąsienica-Makowski, który podziękował autorowi filmu za kolejny, interesujący głos świata kultury na temat świata pasterzy.

My, mieszkańcy skalnej ziemi musimy jej „dotykać”, czyli kosić, wypasać, budować szałasy. Musimy ciągle tworzyć krajobraz górski z pasterstwem, bo góry bez owiec i baców są piękne, ale martwe – dodał.

Stanisław Majerczyk stwierdził: Mieszkam w Zakopanem, na Cyhrli. Ja wychowałem się na gazdówce, ja ten świat pasterski czuję i rozumiem. Mój dziadek kosił i wypasał, ojciec mój jeszcze kosi, ja mu chętnie pomagam.

Ale jeśli to zaniedbamy, to nasze dzieci i wnuki o świecie pasterskim zupełnie zapomną.

Józef Michałek przypomniał, że dzięki „mieszaniu” owiec co roku lokalna wspólnota zawiązuje porozumienie z bacą i ze sobą. I jest ono oparte na zaufaniu jeden do drugiego. Jest to nawiązanie do słów Jana Pawła II, który mówił: „Jeden z drugim, a nie jeden przeciwko drugiemu”. My, Polacy jesteśmy w takim właśnie momencie historycznym, który wymaga ponownej umowy opartej na zaufaniu.

Sympatycznym dopełnieniem wieczoru był skromy, pasterski poczęstunek – moskol, oscypek, smalec ze skwarkami i chleb wypiekany na zakwasie.

Warto nadmienić, że tego samego dnia, przed południem podhalańscy bacowie i juhasi spotkali się z lekarzem weterynarii, prezesem Tatrzańsko-Beskidzkiej Spółdzielni Producentów „Gazdowie” i działaczami Fundacji „Pasterstwo Transhumancyjne” w Zakopanem.

Adam Kitkowski










«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    827





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025