E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Tatry
W Dolnie Chochołowskiej powstanie kościół?
 dodano: 28 Lutego 2011

Na pomysł rozbudowy kaplicy w Dolinie Chochołowskiej wpadł Jan Piczura, szef PiS w powiecie tatrzańskim. Budowla, przy której modlił się Jan Paweł II, miałaby zwiększyć swe rozmiary aż pięciokrotnie. TPN nie wyraża zgody.


Kaplicę pod wezwaniem Jana Chrzciciela, wielokrotnie odwiedzał Papież Polak. Pierwotnie, Jan Piczura chciał uczcić jego pobyt w Dolinie Chochołowskiej wznosząc pomnik, jednak kardynał Dziwisz wyraził prośbę, aby zadbać o istniejącą już kaplicę. Budowla nie jest zabytkiem, zatem teoretycznie można ją rozbudować.

Popularna wśród turystów, licząca blisko 50 lat kaplica, służyła głównie pasterzom owiec. Teraz, jej kubatura miałaby zostać powiększona pięciokrotnie. Jeśli pomysł zostałby zrealizowany, budowla zmieniłaby się nie do poznania. Jan Piczura, twierdzi, że ma prawo do rozbudowy, bowiem zasiada we władzach Wspólnoty Witowskiej zarządzającej Doliną Chochołowską.

Nie należy zapominać, że nadzór na tym terenem sprawuje TPN. Park nie zgadza się na rozbudowę. Kapliczka może być remontowana, jednak pod warunkiem zachowania jej pierwotnego charakteru. Nie może zostać rozbudowana, bowiem takie działania zakłóciłyby charakter polany, na której się znajduje.

AG•  nie o to chodziło JPII   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 waclawhetman      17:02 Śr, 02 Mar 2011
Swego czasu zasłynął na Podhalu senator z Podczerwonego, niewiele brakowałoby, a owinął by Tatry koleją/kolejką, z dworcem jak się patrzy w ww miejscowości. W jego ślady podąża następny działacz podhalański z wizją w oku/może na oku.
Cała nadzieja w TPN, że nie ulegnie, nie pęknie, że uchroni Tatry przed szaleństwem kościołotwórczym /i innym/ na terenie Parku.
Przy domu szefa znanej szeroko partii - pana J.P. - proszę bardzo -super kaplicę może zaproponuje wzamian - 10Xtaka jak Jana Chrzciciela, słowem nie pisnę. Myślę, że kawałek gruntu odstąpi za darmo, bo ....
Kapliczka Jana Ch. na Chochoł. Polanie to nie żaden zabytek po pierwsze, a zatem raczej kwalifikowałaby się prędzej do rozbiórki, niż do rozbudowy. /w to I nie wierzę, bo przecież zmuszono TPN by zbudować stosowny chodnik/.
Po drugie, nie wiem jak często przy niej modlił się ksiądz Karol Wojtyła. Nie znalazłem żadnych dokumentów. Wolał bywać w starych sprawdzonych miejscach: Wiktorówki i klasztorki przy Kalatówkach. W 1983 roku jako papież też przy niej nie był, zaszczycając na kilka godzin Chochołowską, bo po prostu zabrakło na to czasu.
Uderzyła mnie dość mocno po głowie ta kapliczkowa pobożność juhasów, których tu w zasadzie od wielu lat nie ma. Nie budujmy zatem legend ponad miarę i fakty.
Pozdrawiam Panią Redaktor.

         •  Re: nie o to chodziło JPII   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 jaro74      20:22 Śr, 02 Mar 2011
Jeśli mnie pamięć nie myli, to kaplicę wybudowano dla potrzeb filmu (serialu) Janosik. To był początek lat 70-tych, więc jakby nie liczyć było to niespełna 40 lat temu.Skąd pani redaktor wzięła tą blisko 50 letnią historię kapliczki?

                 •  Re: nie o to chodziło JPII   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 fideasz      23:27 Śr, 02 Mar 2011
Chyba właśnie w tym tkwi urok tej kapliczki (i jeśli rzeczywiście modlił się przy niej przyszły Błogosławiony, to pewnie również z tego powodu), że jako skromna, stylowa - doskonale wtapia się zarówno w historię miejsca, historię regionu i żyjących tam ludzi, jak - stanowi jedynie swego rodzaju namiot, ukierunkowujący na spotkanie z Bogiem, którego odbicie doskonałości dla wierzących podziwiać możemy w pełnej okazałości właśnie na tatrzańskich polankach... To miejsce sprawowania liturgii, której specyficzny rytm koreluje z rytmem przyrody, głosem natury, wszechogarniającej kapliczkę... Odizolowanie tego miejsca, poprzez zmianę pierwotnego konceptu - byłoby po prostu skrajną zmianą charakteru miejsca, a tym samym stwarzało zagrożenie utracenia uroku modlitwy w tym miejscu...

Jestem raczej człowiekiem, który w Tatry wychodzi właśnie po to, by "pogadać" z Bogiem, a stojące już obecnie kapliczki i kościółki są doskonałą przystanią w wędrówce, tylko... po co następne? Nie na tym polega prawdziwa religijność, by na każdym szczycie postawić krzyż, a w każdej dolince upchnąć kościółek. Zindywidualizowana wiara człowieka w obecność Stwórcy w swoim tatrzańskim dziele chyba największe odzwierciedlenie znajdzie w spojrzeniu na świątynię, wspartą o stoki szczytów, z chrzcielnicą w rwących potokach i słonecznym oświetleniem przelewającym się przez witraże gęstych gałęzi drzew, zakorzenionych w ziemi.

Ot... taka liryczno-religijna refleksja.

                         •  Re: nie o to chodziło JPII   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 miller      23:32 Śr, 02 Mar 2011
Nie wiem czy to prawda, ale wynalazłem coś takiego:
"Także na Polanie Chochołowskiej można zobaczyć niewielki drewniany Kościółek zbudowany przed rokiem 1950 przez juhasa Toczka."

LITERATURA:

Ko rosadowicz Z., Tatry Polskie i Zakopane, WSiT, Warszawa 1987
Lewandowski W., Pawłowicz M., Tatry. Pascal, Bielsko-Biała 1995
Nyka J., Tatry Polskie. Przewodnik, WSiT, Warszawa 1990
Nyka J. Tatry. Przewodnik., Trawers, Warszawa 1994
Tatrzański Park Narodowy, Mapa turystyczna, PPWK, Warszawa 1993

                                 •  Re: nie o to chodziło JPII   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 wilddor      10:18 Czw, 03 Mar 2011
Kapliczka nie była hołubiona przez autorów przewodników. Poświęcają jej nader krótkie wzmianki i jest to naturalne. Pierwotnie stworzyli ją Górale z Witowa, Chochołowa, /w tym rodzina Toczków/, którzy jeszcze w latach po II Wojnie gospodarzyli na hali, adaptując do celu duchowego jeden z wielu szałasów. Początek r. 1948.
Kolejny rozdział, to przystosowanie kapliczki/kościółka dla potrzeb filmu "Janosik". Początek lat 70-tych. Przerobiony /i chyba nieco przestawiony?/ kościółek był swoistą prowizorką, zapewne przewidzianą przez TPN do likwidacji. /tyle udało mi się wyszperać w necie/. Prowizorki lubią trzymać się mocno.
Toteż z czasem miejsce to zaczęło pełnić funkcje duchowe, zwłaszcza wobec licznych turystów i tak jest do dziś. Obiekt jest własnością kościoła - konkretnie parafii w Witowie i są na to dokumenty poświadczające darowiznę ze strony byłych właścicieli działek na Polanie.
Kardynał S.Dziwisz uważa, że odnowa, restauracja obiektu - jak najbardziej, gdyż ząb czasu bardzo go nadwyrężył. I do tego, chyba najlepszego ze wszystkich pomysłów, skłania się także TPN. Myślę, że tego życzyłby sobie także JPII, którego Pamięć uwieczniona jest jeszcze w trzech innych miejscach D. Chochołowskiej. Sprawa już od dwu lat opisywana jest na łamach Tygodnika Podhalańskiego.
Pozdrawiam Wszystkich, dla których same Tatry są jak kościół boży.

                                 •  Re: nie o to chodziło JPII   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 yacey      10:40 Czw, 03 Mar 2011
Sklaniam sie do wersji o wybudowaniu kapliczki na poczatku lat 70-tych na potrzeby serialu Janosik. Mam zdjecia Polany Chochołowskiej z roku 1969 i nie widac na nich kapliczki.

«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    3153

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2021