E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kalendarz imprez
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń      

 Wystawa "Wiatr halny. Wrażenia i obrazy z Tatr"
     Godzina:  Śr - Pt  09:00 - 16:00, So - N  10:00 - 18:00
     Miejsce:  Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
Oddział Muzeum Tatrzańskiego
Koziniec 8
34-500 Zakopane
tel. 018-20-129-36

www.muzeumtatrzanskie.pl
     Organizator:  Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem; Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

"Mam nadzieję niedługo być w Krakowie, [...] więc opowiem o nieuchwytnych pięknościach naszych Tatr" - pisał w liście do Józefa Mehoffera Władysław Ślewiński, podczas pierwszej wizyty w Poroninie w grudniu 1905 roku. Nasza wystawa, podobnie jak album, jest zapisem "nieuchwytnych piękności" gór. Zaprasza Państwa do niezwykłej wędrówki po Tatrach, odkrywanych poprzez obcowanie z dziełami różnych artystów, tworzących w rozmaitych konwencjach i w różnym czasie. Odrębną przestrzeń dedykujemy pierwszemu malarzowi Tatr Janowi Nepomucenowi Głowackiemu.


Pierwszy etap naszej górskiej wyprawy ilustrują dzieła ukazujące Widoki Tatr, czyli krajobrazy, które każdy z nas może zobaczyć, przybywając na Podhale: Tatry z perspektywy Poronina, Galicowej Grapy, Głodówki, Bukowiny Tatrzańskiej, Harendy czy Gubałówki.

Etapem drugim podróży będą Tatry Wysokie. W tej części zapraszamy do galerii obrazów przedstawiających Morskie Oko i jego okolice, Halę Gąsienicową i Czarny Staw. W XIX wieku to właśnie Tatry Wysokie, nie zaś Giewont czy ówczesna wieś Zakopane, były atrakcjami dla artystów, którzy w pierwszej kolejności udawali się właśnie tam.

Następna odsłona to Tatry Zachodnie - Kasprowy Wierch, Giewont, Doliny: Strążyska, Kościeliska i Chochołowska.

W wędrówce po Tatrach obcujemy z żywiołowością natury - rwącymi potokami, wodospadami - i nieustannie doświadczamy zmienności i swoistej dramaturgii zjawisk atmosferycznych: burz i wiatru halnego. Ich obrazy - nieczęste w malarstwie tatrzańskim - przypominają i przywołują owe przeżycia.

Podróż w Tatry zamykają pełne osobistych wrażeń kompozycje Andrzeja Wróblewskiego, Ireny Trzetrzewińskiej i Władysława Klamerusa. Ich góry to góry autentyczne, które - by przywołać słowa Jana Kasprowicza - "nie dają złudzenia, lecz dają wrażenie".

Wiatr halny. Wrażenia i obrazy z Tatr to wystawa prezentująca blisko 150 dzieł - obrazów olejnych, pasteli i akwarel - ukazujących rozmaite motywy tatrzańskie namalowane przez zauroczonych górami polskich artystów. Zgromadzono na niej najstarsze wyobrażenia Tatr utrwalone przez pierwszego polskiego malarza "krajowidoków", Jana Nepomucena Głowackiego (między innymi jego Widok Tatr z Poronina z roku 1836) oraz Widoki Tatr z Galicowej Grapy, ukazane niemal z tego samego miejsca, w którym "zdejmował" swój widok Głowacki, a namalowane sto pięćdziesiąt lat później przez utalentowanego, młodo zmarłego artystę i taternika, Władysława Klamerusa. Do motywów tatrzańskich, odkrytych i przedstawianych przez Głowackiego, powracało później wielu artystów. Wybitne kreacje stworzyli zwłaszcza polscy "monachijczycy", m.in. Aleksander Kotsis, Aleksander Mroczkowski i Stanisław Witkiewicz.

Bez wątpienia najpiękniejsza kolekcja krajobrazów tatrzańskich powstała w okresie Młodej Polski, a pastelowe arcydzieła Leona Wyczółkowskiego nie mają sobie równych w kraju i Europie. Nigdy dotąd też nie pokazywano tak obszernie syntetycznych, ekspresyjnych i symbolicznych studiów tatrzańskich Wojciecha Weissa. Ważne miejsce zajmują również Tatry widziane oczami Władysława Ślewińskiego oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Młodopolski dorobek dopełniają pogodne prace najzdolniejszych uczniów Jana Stanisławskiego: Stefana Filipkiewicza, Stanisława Kamockiego i Henryka Szczyglińskiego. Odrębną część stanowią mniej znane, ale charakterystyczne dla epoki obrazy malarzy związanych ze środowiskiem artystycznym Zakopanego w dwudziestoleciu międzywojennym.

Fascynacja Tatrami nie minęła po II wojnie światowej. Najcenniejszy zbiór szkiców tatrzańskich - przejmujący i dramatyczny - zawdzięczamy Andrzejowi Wróblewskiemu, największej indywidualności nowoczesnej polskiej sztuki. 23 marca minęła 50. rocznica jego śmierci, 15 czerwca - 80. rocznica urodzin. W Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, zostanie przedstawiony Cykl górski z Wróblewskiego roku 1952, nigdy dotąd w Zakopanem nie wystawiany.

Anna Król

Idea, scenariusz i aranżacja plastyczna wystawy: Anna Król

Wystawa przygotowana przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Wystawie towarzyszy album-katalog autorstwa Anny Król Wiatr halny. "Krajowidoki" i wrażenia z Tatr w malarstwie polskim XIX i XX wieku.
 

Wystawę zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach Programu Operacyjnego: Dziedzictwo kulturowe.
Priorytet: Rozwój instytucji muzealnych.
www.mkidn.gov.pl

więcej o wydarzeniu na stronie: www.muzeumtatrzanskie.pl  

Wernisaż wystawy "Wiatr halny"

Wernisaż wystawy "Wiatr halny"_1


Wernisaż wystawy "Wiatr halny"_2


Wernisaż wystawy "Wiatr halny"_3


Wernisaż wystawy "Wiatr halny"_4


Wernisaż wystawy "Wiatr halny"_5


Wernisaż wystawy "Wiatr halny"_6


Wernisaż wystawy "Wiatr halny"_7


Wernisaż wystawy "Wiatr halny"_8


Wernisaż wystawy "Wiatr halny"_9


Wernisaż wystawy "Wiatr halny"_10


Wernisaż wystawy "Wiatr halny"_11


Wernisaż wystawy "Wiatr halny"_12


Wernisaż wystawy "Wiatr halny"_13


Wernisaż wystawy "Wiatr halny"_14


Wernisaż wystawy "Wiatr halny"_15


Wernisaż wystawy "Wiatr halny"_16


Wernisaż wystawy "Wiatr halny"_17


Wernisaż wystawy "Wiatr halny"_18


Wernisaż wystawy "Wiatr halny"_19


Wernisaż wystawy "Wiatr halny"_20 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    71001
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024