E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Tatry
Kornik zaatakował rejon Kasprowego Wierchu
 dodano: 1 Października 2009    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/10/01)
Kornik grasuje w całych Tatrach. Dzięki niemu niejedno zbocze wygląda jak to na zdjęciu

Turyści wjeżdżający wagonikami kolejki linowej na Kasprowy Wierch ze zdumieniem oglądają liczne miejsca, gdzie leżą wycięte drzewa. Często słychać pytania, czy możliwa jest wycinka lasu na terenie parku narodowego. Tymczasem przyrodnicy z TPN tłumaczą, że wycinane są jedynie te drzewa, które zostały zaatakowane przez kornika. TPN zapowiada, że wszędzie tam gdzie będzie to możliwe, zostaną posadzone nowe, młode drzewa.


- Z zaskoczeniem obserwowałem dziesiątki wyciętych, leżących w Tatrach drzew, gdy jechałem na Kasprowy. Dzieci pytały mnie kto i dlaczego wycina w górach drzewa, a ja nie bardzo potrafiłem wytłumaczyć co dzieje się w rejonie Kasprowego. Widok takich powycinanych, leżących drzew jest smutny. Mam nadzieję, że wycinka jest przemyślana przez przyrodników - mówi Sławomir Staszałek, turysta z Łodzi.

TPN zapewnia, że wycięcie drzew było niezbędne - pod piłę poszły tylko chore, zaatakowane przez kornika świerki. - Proszę spojrzeć ile z wagonika widać grup drzew, które zostały zaatakowane i usychają - pokazuje nam podczas jazdy na Kasprowy Wierch Paweł Skawiński, dyrektor TPN. - Wycinamy tylko te drzewa, które musimy. Zastanawiamy się, czy drewno ściągać na dół czy też po prostu zostawić je tam gdzie jest. Może to i brzydko wygląda, ale na terenie gdzie nie uprzątniemy drzew nowe świerki szybko rosną.

Park chce, wszędzie tam gdzie to jest możliwe, na miejsce wyciętych suchych świerków sadzić również inne gatunki drzew. - Jodła czy buk są odporniejsze na korniki - tłumaczy Skawiński. - Nie wszędzie możemy je posadzić. W niektórych miejscach szanse na przeżycie ma jedynie świerk i tam będziemy sadzić tylko ten gatunek.

Przemysław Bolechowski







•  usychające Tatry   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 waclawhetman      20:50 Pn, 05 Paz 2009
Z kolejki na Kasprowy niewiele widać tych uschniętych drzew. Zastanawia, po co je ścinać i zostawiać na miejscu. To może nie ścinać, a te drzewne kościotrupy młodemu lasowi rosnąć nie przeszkodzą. Dziwi, że do dziś nie wymyślono skutecznej /biologicznej - nie szkodliwej dla ekosystemu/ ochrony drzew przed kornikiem. Lasy świerkowe wokół Wołoszyna aż po Wierch Poroniec umierają w wielkiej skali. Też nie ma na to skutecznego lekarstwa?

         •  Re: usychające Tatry   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 górals      00:13 Wt, 06 Paz 2009
Od kilku lat obserwuje to zjawisko w Beskidzie Śląskim i Żywieckim, gdzie masowo wycina się drzewostan świerkowy zaatakowany przez kornika. Kiedyś masowo po wycinkach dolnoreglowych lasów mieszanych sadzono tylko świerka. Bory świerkowe regla dolnego okazały się nie odporne na tego szkodnika, po raz kolejny nie udało się oszukać natury. Przerzuty szkodnika z jednego chorego drzewa na drugie są błyskawiczne, dlatego wycina się je i usuwa. Dziwię się więc temu że zamierza się pozostawić zainfekowane ścięte drzewa w TPN-ie.
Obecnie w miejsce ściętych świerków w Beskidach sadzi się jodłę, buka, sosnę, jawor no i świerka, czyli tak jak wylądała kiedyś pierwotna dolnoreglowa puszcza beskidzka, której kornik nie ruszy, co zresztą obserwuje w zachowanych fragmentach naturalnych lasów.





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2125





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024