E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Tatry
Turyści nie wszędzie mogą robić, co chcą
 dodano: 13 Maja 2009    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/05/13)
(FOT. HALINA KRACZYŃSKA)

Z prof. Tadeuszem Mikosiem z Katedry Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki AGH w Krakowie rozmawia Halina Kraczyńska.


Naukowcy z AGH zbadali krzyż, teraz lada chwila będzie wykonywany remont, który ma zabezpieczyć go na następne sto lat. Czy w takim razie nadal mogą na kopułę wchodzić tłumy turystów, już bez szkody dla zabytku?

Krzyż na Giewoncie jest symbolem, nie tylko dla górali, ale i dla całej Polski. U nas, na budynku AGH, stoi figura świętej Barbary. Ale jakoś nikomu z wielotysięcznej rzeszy studentów, o wykładowcach już nie wspomnę, nie przychodzi do głowy pomysł, aby na świętą Barbarę wchodzić!

Jednak to jest kultowa góra, którą każdy Polak chce choć raz w życiu odwiedzić. Jak więc chronić zabytek?

Turyści powinni przede wszystkim uświadomić sobie jedną ważną rzecz, że nie wszędzie można robić to, co się nam chce czy podoba, na przykład pić alkohol czy wrzeszczeć. Byłem w sierpniu ubiegłego roku na Giewoncie i muszę przyznać, że nie wytrzymałem tam zbyt długo! Trzeba było nos zatykać, by znieść ten fetor, jaki się wkoło rozchodził. Czy tak ma wyglądać miejsce religijnego kultu, którym jest kopuła Giewontu i krzyż na niej stojący?

Ale jak powstrzymać tysiące turystów, aby nie wchodzili na górę? Niestety, dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego nie patrzy przychylnie na postawienie na kopule barierek.

Przyznam szczerze, że nie wiem za bardzo, jak to należałoby zrobić. Ale jedno wiemy na pewno, 108-letni krzyż powinien zacząć być chroniony. Najwyższy już czas pomyśleć o tym







•  KRZYŻ NA GIEWONCIE   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~TURYSTA-PROJEKTANT      14:49 Śr, 13 Maj 2009
Z całym szacunkiem , ale trudno mówić , że szczyt Giewontu jest miejscem kultu religijnego. Krzyż jest tylko dodatkiem do pięknej widokowo góry i w sensie religijnym niczym się nie różni od licznych w Tatrach kapliczek przydrożnych. Czy i przy tych kapliczkach należy ograniczyć lub zamknąć ruch turystyczny ? Nie popadajmy w typowo polską skrajność opinii. Jeśli przy wyjściu z budynku kolejki na Kasprowym Wierchu jest tablica poświęcona Papieżowi Polakowi , to należy tam zakazać głośniejszego zachowania się ? Taki sposób myślenia prowadzi do absurdów. A przy okazji , to może zakres remontu krzyża powiększyć o skuteczne uziemienie jego konstrukcji stalowej , bo teraz w czasie burzy szczyt Giewontu to śmiertelna pułapka , a i stateczności krzyża te niezliczone pioruny nie służą. Technicznie taka instalacja jest wykonalna /wystarczy oporność 50 omów/ i bardziej przysłuży się krzyżowi niż próby ograniczania dostępu do niego.

         •  Re: KRZYŻ NA GIEWONCIE   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~rolf      16:43 Śr, 13 Maj 2009
turysto-projektancie religijność jest indywidualną sprawą każdego człowieka ale zaliczanie miejsc do miejsc kultu religijnego już nie. czym innym jest tablica poświęcona komuś lub czemuś a czym innym krzyż, czy przydrożna kapliczka. ateiści czy ludzie religijnie obojętni powinni uszanować te symbole i miejsca w których się znajdują. czy przyszłoby Ci do głowy obalić browarek na schodach meczetu? dlatego niezaleznie od światopoglądu uważam, że należy szanować odczucia innych osób, zwłaszcza, że one nie wymagają nic w zamian. przecież zamiast balować przy np. Kaliczce Zbójnickiej w Kościeliskiej można to zrobić przy stole na Cudakowej Polanie i jest. OK. Nie uważam za mądry pomysł zamykania Giewontu (chociaż sam się tam nie wybieram) tak też nie uważam, że mądre jest wchodzenie na krzyż (tak jak i na przydrożne kapliczki). Pomijam, że to zabytek, ale czy picie, palenie, wycie itp. pod krzyżem czyni wypoczynek wartościowszym? chyba nie. Zachowujmy się przyzwoicie azakazy administracyjne nie będą potrzebne. a co do sposobów konserwacji nie wypowiadam się, bo się na tym nie znam :-)





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1405





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024