E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
KINOWY WIECZÓR W HOŁDZIE ANDRZEJOWI ZAWADZIE
 dodano: 7 Sierpnia 2020

W sierpniu minie 20 lat od śmierci Andrzeja Zawady - twórcy polskiej szkoły zimowego himalaizmu, organizatora i lidera wielu wypraw wysokogórskich, autora filmów i zdjęć, współautora książek alpinistycznych. Gdyby nie jego determinacja nie byłoby wyprawy na Everest, zakończonej zdobyciem szczytu przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego w lutym 1980 roku. Sześć lat wcześniej na Lhotse Zawada jako pierwszy człowiek na świecie przekroczył zimą wysokość 8000 m.


8 i 9 sierpnia 2020 r. zaprezentowane zostaną wyjątkowe, rzadko pokazywane filmy w reżyserii Anny Pietraszek "W lodowym piekle” (20 minut) i „Ostatnia rozmowa” (50 minut).

Na przełomie 1996 i 1997 roku Zawada dowodził pierwszą polską zimową wyprawą na Nangę Parbat. Oblężenie góry trwało półtora miesiąca. Bagaż o wadze 4,5 tony przenosiło 160 tragarzy w ciągu czterech dni w nie notowanych od lat wyjątkowo obfitych opadach śniegu w Karakorum. Zmagania z tymi ekstremalnymi warunkami zobaczymy w filmie "W lodowym piekle".

20 lat temu Anna Pietraszek była przekonana, że Andrzej Zawada siedzi już sobie wygodnie w samolocie lecącym w kierunku Pakistanu i obmyśla plan kolejnego zimowego szturmu na Nangę Parbat. - A tu nagle dzwoni mój domowy telefon i w słuchawce słyszę jego głos: „Anka, ja nie będę długo żył. Czy możesz zrobić o mnie film?" - wspomina Pietraszek, która w latach 1977-2011 zrealizowała 196 filmów dokumentalnych i reportaży. Była też uczestniczką wielu wypraw wysokogórskich.

Śmiertelna choroba zaatakowała ikonę polskiego himalaizmu nagle i postępowała szybko. Mimo walki wspieranej przez medyczne autorytety, Andrzej Zawada zmarł 21 sierpnia 2000 roku w Warszawie i spoczął na Cmentarzu Powązkowskim.

W sobotni wieczór z widzami spotka się Jerzy Kotuła, jedyny zakopiańczyk w gronie 400 uczestników himalajskiej Wyprawy Stulecia 2018 roku, którego film "Od Tatr po Everest" Anna Pietraszek wyróżniła specjalną nagrodą podczas przeglądu filmów im. Wandy Rutkiewicz w Warszawie w ubiegłym roku.

Przed projekcją, od godziny 19, będzie możliwość nabycia koszulek i nepalskich gadżetów, a także książek w specjalnych na ten wieczór cenach, m.in. "Gdyby to nie był Everest..." z autografami Anny Czerwińskiej i Leszka Cichego oraz "Czapkins - historia Tomka Mackiewicza" (pozostał na zawsze na szczycie Nangi Parbat) z dedykacją jego żony. Wśród widzów rozlosowane będą upominki od Anny Pietraszek.

Historyczny plakat z 2000 roku - Zawada z żoną Anną Milewską, która spędziła z Andrzejem ponad 47 lat. "Koleżanki wiedziały, że idę na ważne spotkanie, pierwsze po kursie taternickim. Pożyczyłam więc elegancki płaszcz, który przyniósł mi szczęście. Poznałam wtedy swoją wielką miłość, nadzwyczajnego człowieka" - podkreśliła aktorka, poetka, znana z roli Julii w serialu "Złotopolscy".
 
Miejsce: Władysława Orkana 2, Zakopane
Data i godzina rozpoczęcia: 2020-08-08 - 2020-08-09 od 20:01 do 22:00
Organizator: Kino Miejsce
Strona www: https://www.kinomiejsce.zakopane.pl
E-mail: kinomiejsce@gmail.com
Telefon: 500 151 907«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1437

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024