E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
Wystawa - Ikony i rzeźby Andrzej Ferenczak
 dodano: 5 Marca 2020

Zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku na wystawę pt. „Ikony i rzeźby” Andrzeja Ferenczaka. Wystawa czynna 03.03 - 30.04.2020 pon-pt 9:00-16:00 Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko, ul. Nędzy-Kubińca 76. Wernisaż wystawy: 12.03.2020 czwartek godz. 18:00Wystawę można obejrzeć od 3 marca do 30 kwietnia, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00-16.00. Wernisaż odbędzie się 12.03.2020 r. (czwartek), o godzinie 18.00 w siedzibie GOKR Kościelisko (ul. Nędzy - Kubińca 76).

Andrzej Ferenczak urodził się w Kościelisku, Pod Blachówką. Tata pochodził z Chyżnego a mama, Helena Gąsienica- Brzega, z Kościeliska.

Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem, następnie studia nauczycielskie w Rzeszowie – rysunek i zajęcia praktyczne. Pięć lat uczył w Szkole Podstawowej nr 1 w Zakopanem, później pracował w dekoratorni, a następnie uczył plastyki w Szkole Podstawowej w Kościelisku. Od roku 1974 do chwili obecnej prowadzi zakład rzemieślniczy rzeźbiarstwa w drewnie.

Pan Andrzej bierze udział w licznych targach i wystawach. Na swoim koncie ma wiele medali i dyplomów. W roku 1980 otrzymał dyplom „mistrza rzemiosła artystycznego” przyznany honorowo przez Ministra Kultury, złoty medal na Ogólnopolskiej Wystawie Rzemiosł Artystycznych w Warszawie, złote i srebrne medale w Krakowie w latach 70’ i 80’.

W roku 2015 Pan Andrzej otrzymał statuetkę Marki Tatrzańskiej, a w roku 2016 został laureatem Nagrody Wójta Gminy Kościelisko za całokształt działalności kulturalnej. W 1976 r. wykonał Drogę Krzyżową do kościoła w Zwierzyńcu koło Zamościa, zbudowanego na miejscu obozu koncentracyjnego dla dzieci oraz w Przelewicach koło Gorzowa Wlkp.. W latach 80’ cała produkcja jego zakładu przeznaczana była na eksport do Niemiec, Austrii i Francji. W 1980 r. powstała szopka do kościoła w Monachium. W 2018 r wraz z Markiem Łowiszem wykonał oprawę rzeźbiarską w stylu podhalańskim kościoła w Mucznem w Bieszczadach i wiele, wiele innych.

Wystawy zbiorowe w Polsce i zagranicą, w tym Münster, Düsseldorf oraz Paryż. Brał udział w wielu międzynarodowych targach.

Bardzo dużo czasu poświęca ikonom, ale także tworzy wiele szopek, płaskorzeźb, skrzyń oraz mebli według wzorów góralskich.

Jest członkiem Krajowej Komisji Egzaminacyjnej rzeźbiarstwa w drewnie.

Wystawa „Ikony i rzeźby” to druga indywidualna wystawa Pana Andrzeja Ferenczaka prezentowana w naszym ośrodku. W roku 2016 prace artysty stanowiły część wystawy zbiorowej twórców z Kościeliska.

 «« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    575

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2021