E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
Międzynarodowe Sympozjum Tłumaczy Twórczości St. I. Witkiewicza w Zakopanem
 dodano: 2 Września 2019

Międzynarodowe Sympozjum Tłumaczy
Twórczości St. I. Witkiewicza w Zakopanem
 
ZAKOPANE
12 - 14 WRZEŚNIA 2019


Teatr Witkacego w Zakopanem ma zaszczyt zaprosić w dniach 12-14 września na Międzynarodowe Sympozjum Tłumaczy Twórczości St.I.Witkiewicza.

Okazją do istotnego Spotkania są: 80 rocznica śmierci St. I. Witkiewicza oraz 34. Urodziny zakopiańskiego Teatru Witkacego. W czasie tego II już Sympozjum (pierwsze odbyło się w lutym 2015 r – w 130 rocznicę urodzin St. I. Witkiewicza) każdy z jego Uczestników –Tłumaczy dokonań Stanisława Ignacego Witkiewicza będzie miał możliwość powiedzenia o swoich doświadczeniach związanych z twórczością(życiem?) Witkacego, o recepcji jego dzieł w swoim kraju, o jego katastrofizmie i spojrzeniu na nowoczesnego człowieka. Zapraszamy tłumaczy głównie z Europy-tak, aby porównać wspólne doświadczenia tłumaczy z krajów o podobnej historii społeczno-politycznej.

Chcielibyśmy porozmawiać także o tym, czy dzisiaj twórczość Witkacego- Wizjonera i nietuzinkowego Twórcy jest obecna w zbiorowej świadomości.

Wśród zaproszonych Gości, promujących na świecie nie tylko twórczość Patrona naszego Teatru, ale kulturę polską, są: Dr Irena Aleksaite z Litwy, Prof. Ladislav Volko z Bratysławy, Dr Daria Dominkuš ze Słowenji, Dr Hendrik Lindepuu z Estonii, Prof. Dalibor Blažina z Chorwacji, Filip Dimevski z Macedonii, Alena Piatrowicz z Białorusi i Michajło Barbara z Ukrainy. Prowadzenie Sympozjum- Dr Elżbieta Grzyb (Uniwerystet Warszawski)

W czasie tego spotkania, uświetniającego 80 rocznicę śmierci autora "Szewców" każdy z jego Uczestników –Tłumaczy dokonań Stanisława Ignacego Witkiewicza będzie miał możliwość powiedzenia o swoich doświadczeniach związanych z twórczością(życiem?) Witkacego, o recepcji jego dzieł w swoim kraju, o jego katastrofizmie i spojrzeniu na nowoczesnego człowieka. Chcemy zastanowić się także razem z nimi nad tym, czy dzisiaj twórczość St. I. Witkiewicza– Twórcy - Wizjonera- jest obecna w naszej świadomości, czy też postępująca mechanizacja społeczna i nieuchronny zanik Indywiduum doprowadzą nas do „kompletnego spsienia”?

Pragniemy poprzez to sympozjum zwrócić uwagę na twórczą pracę tłumaczy.

Codziennie będzie można wziąć udział w sesji z badaczami twórczości Witkacego i uczestniczyć w spektaklach witkacowskich na zakopiańskiej scenie.

Wydarzenie organizowane dzięki wsparciu Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego i Instytutem Witkacego. Patronat objęło Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury szczegóły na www.witkacy.pl«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    125

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2020