E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
„Początki ratownictwa w Tatrach” – wieczór słowno-muzyczny w Dworcu Tatrzańskim
 dodano: 6 Sierpnia 2019

W najbliższy piątek, tj. 9 sierpnia 2019 roku o godzinie 18.00 w Dworcu Tatrzańskim przy Krupówkach odbędzie się wieczór słowno – muzyczny, poświęcony plejadzie ratowników tatrzańskich i pionierskim czasom taternictwa. O tamtych, już odległych czasach będzie opowiadał nestor przewodników tatrzańskich, speleolog i publicysta Apoloniusz Rajwa. Wieczór poprowadzi publicysta i pedagog Adam Kitkowski. Wydarzenie poprzedzi uroczyste odsłonięcie tablicy w Dworcu, które dedykowane jest właśnie ratownikom TOPR. Odsłonięcia tablicy dokona obecny naczelnik TOPR Jan Krzysztof. Spotkanie uświetni góralska kapela Obrochtów.


Jest to impreza towarzysząca corocznemu cyklowi muzycznemu „Koncerty w Zakopanem, lato 2019”, który potrwa jeszcze do końca sierpnia. Najbliższy koncert odbędzie się wyjątkowo w Łopusznej - 14 sierpnia b.r. o godzinie 19.00 w Gminnym Ośrodku Kultury, a zatytułowany jest „Muzyka i poezja”. Inspiratorem wieczorów w rodzinnej wiosce ks. Józefa Tischnera jest dyrektor artystyczny opery bydgoskiej – Kai Buman.

Warto przypomnieć, że w kościele Księży Misjonarzy na Olczy do końca września 2019 roku można oglądać wystawę plastyczną „Wołanie w górach”, która dedykowana jest ratownikom górskim w 110. rocznicę powstania TOPR.

Wstęp na wszystkie imprezy tego cyklu jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.

Adam Kitkowski

Sierpień jest miesiącem, w którym od lat oblegane są Tatry. Pogoda zazwyczaj sprzyja wspinaczkom na szczyty i wycieczkom w doliny. Dawniej wyruszano w tatrzański świat z przewodnikami, tragarzami i muzyką góralską. Od 1909 roku powstało pogotowie górskie, które niosło pomoc turystom, szkoliło następne pokolenia w tym jakże trudnym fachu. Założycielem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego był Mariusz Zaruski (późniejszy generał WP), a jego zastępcą, góral z Zakopanego – Klimek Bachleda, który w sierpniu następnego roku zginął niosąc pomoc turyście.«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    199

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2019