E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Aktualności
14. Spotkania z Filmem Górskim: Nicolas Favrese, Silvo Karo, Bernadette McDonalds, Tom Ballard, Adam Bielecki, Krzysztof Wielicki i wielu, wielu innych…
 dodano: 23 Sierpnia 2018

Tegoroczna edycja Spotkań z Filmem Górskim zbliża się wielkimi krokami. 30 sierpnia do Zakopanego zjadą znamienici goście, wśród nich: Nicolas Favrese, Silvo Karo, Bernadette McDonalds, Tom Ballard, Adam Bielecki, Krzysztof Wielicki. Z kolei w jury konkursowym zasiądą Krzysztof Zanussi, Kinga Baranowska, Piotr Pustelnik, Peter Horky i Dariusz Załuski.
 


W tym roku wpłynęło ponad 1500 filmów do konkursu, które oceniać będzie jury składające się z filmowców i osób związanych z górami: Dariusz Załuski, wspinasz i reżyser, zdobywca licznych nagród za swoje filmy, legenda polskiego kina Krzysztof Zanussi, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników Kinga Baranowska, reżyser, dziennikarz i podróżnik Peter Horky oraz jeden z trzech polskich zdobywców wszystkich ośmiotysięczników, Piotr Pustelnik.
 
Na festiwalu pojawią się także liczni goście. Wśród nich Adam Bielecki, jeden z czołowych polskich himalaistów młodego pokolenia, bohater akcji ratunkowej, w której razem z Denisem Urubko uratował Elisabeth Revol na Nanga Parbat. Kilka dni temu w ramach międzynarodowego zespołu Bielcki zdobył szczyt Gaszerbrum II wytyczając nową drogę. Bielecki to himalaista, alpinista, taternik i podróżnik. Jest członkiem kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce. Wspina się od 20 lat. Lider kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, najmłodszego, samotnego wejścia na Khan Tengri (7010 m) w stylu alpejskim. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołąbem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m, co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostało za największe osiągniecie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy portal amerykański explorersweb. Bielecki poprowadzi prelekcję „Od Beskidów po Himalaje, czyli historia o spełnianiu marzeń”, która ilustruje drogę, jaką pokonał Adam, aby zostać jednym z czołowych himalaistów młodego pokolenia. Podczas pokazu autor postara się przybliżyć zjawisko himalaizmu zimowego, a także za pomocą zdjęć i filmów opowie o swoich najważniejszych górskich osiągnięciach.
Kolejny gość, Nicolas Favresse, to wspinacz nietuzinkowy, który od wielu lat zdobywa wybitne ściany i pierwsze wejścia na całym świecie. Znany nie tylko ze swojej działalności górskiej, ale również z zamiłowania do muzyki i koncertowania w trakcie wypraw. Wszystkie te pasje oraz surrealistyczne poczucie humoru dzieli ze swoimi kolegami (Seanem Villanuevą, Benem Ditto i bratem Olivierem), z którymi m.in. tworzył ekipę statku Dodo’s Delight, podczas żeglarsko-wspinaczkowej ekspedycji na Ziemię Baffina. Przygody tej dzikiej bandy mogliśmy oglądać w zeszłym roku na festiwalu. Podczas spotkania Nico opowie o swoich górskich i muzycznych eksploracjach – o tym jak stał się “big wall rock star”.
Silvo Karo ze Słowenii to twórca i dyrektor Mountain Film Festival Domžale oraz himalaista z 40-letnim stażem. Odbył szereg zakończonych sukcesem wypraw m.in. w góry Patagonii, w Himalaje, zdobywając wiele wybitnych szczytów i pierwszych wejść. Przyczynił się do rozwoju i stworzenia alpinizmu w obecnym kształcie. Swoje doświadczenia i przeżycia opisał w eseju w książce “Voices from the Summit”, wydanej przez National Geographic. Silvo ma też niezwykły talent filmowy – w 1987 r. po raz pierwszy zabrał ze sobą kamerę na południową ścianę Cerro Torre, gdzie nakręcił film, który został nagrodzony na festiwalu w Trento za najlepszy film górski. Pracował jako operator przy programie Gore in Ljudje, w słoweńskiej telewizji publicznej.
 
Adam Gomola i Bartek Golec w trakcie spotkania "Narciarski Trawers Alp" opowiedzą o swoim projekcie szybkich, jednodniowych trawersów, które realizowali w Tatrach od 2015 roku, oraz w rozszerzonej formie w Austrii.
 
Na festiwalu pojawi się też Karl Gabl, austriacki alpinista i meteorolog, którego precyzyjne prognozy pogody uratowały życie wielu alpinistom i pomogły im ukończyć wyprawy bez nieprzewidzianych sytuacji. Jest konsultantem dla wszystkich profesjonalnych wypraw. Pracował dla Simone Moro (który nazwał go "guru" od prognozy pogody z Innsbrucku), Artura Hajzera, Krzysztofa Wielickiego, Gerlinde Kaltenbrunner (m.in. podczas jej wspinaczki północnym filarem K2 z Darkiem Załuskim), Ralfa Dujmovitsa i Ueliego Stecka.
 
O motywacji, drogach które najbardziej zapadły jej w pamięć, o tym jak to jest spędzić 6 dni w ścianie i i zrealizować marzenie jakim było przejście klasyczne El Capa usłyszycie w prezentacji Karoliny Ośki, która wspina się od ośmiu lat, a na koncie ma m.in. pierwsze kobiece przejścia klasyków tatrzańskich: Filara Kazalnicy i Wariantu R, wspinaczkę w Parku Narodowym Yosemite.
 
Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski opowiedzą o tyle pięknym, co trudnym trekkingu przez Himalaje Indii i Kaszmiru. Para podróżników z Polski od 2015 roku realizuje ambitny projekt przejścia kolejnych pasm Himalajów, znany pod nazwą Wielki Szlak Himalajski. W pierwszym jego etapie przeszli wymagające, miejscami niemal nieprzebyte szlaki Nepalu. W drugim etapie – między czerwcem a wrześniem 2017 roku – ruszyli w góry ciągnące się przez Kaszmir i Indie. I tym razem zamiast ruszyć popularnymi szlakami komercyjnych wypraw i odwiedzać miejsca sfotografowane przez wielu turystów, Asia i Bartosz podjęli się podróży pod prąd podróżniczych trendów i pod prąd rwących górskich rzek, których przekroczenie mogło nawet powodować ciarki na skórze. 

 
Natalia Tomasiak pochodzi z Krynicy‑Zdroju i choć biega w górach dopiero od 2014 roku, ma na swoim koncie liczne sukcesy krajowe oraz zagraniczne. Reprezentantka Polski w biegach górskich i skyrunningu. Reprezentowała nasz kraj na Mistrzostwach Świata w Trailu i Mistrzostwach Europy w Skyrunningu, ukończyła jako pierwsza Polka Puchar Świata Skyrunningu Extreme zajmując wysokie 5. miejsce w klasyfikacji generalnej.
 
Szymon Stryczula to polski narciarz freeride'owy, człowiek wielu górskich i sportowych pasji. Rocznik 1984. Góral z Kościeliska. Gdy się dowiedział, że jest chory na raka, trafił do fundacji Rak'n'Roll. We współpracy z fundacją i firmą Oshee powstał film "Back on Trail" dokumentujący jego walkę z chorobą nowotworową. Szymon opowie o swoich pasjach i wygranej walce o życie.
 
Tom Ballard zimą, solo pokonał kilka największych i najbardziej spektakularnych ścian świata: Cima Grande di Lavaredo, Piz Badile, Matterhorn, Grandes Jorasses, Petit Dru i Eiger. W styczniu tego roku razem z Andrzejem Marciszem i Krzysztofem Rychlikiem dokonali pierwszego klasycznego zimowego przejścia Superścieku na Kotle Kazalnicy. Podczas 14. Spotkań z Filmem Górskim opowie w swoich wyczynach w górach całego świata, wspinaniu w Tatrach i o tym jak się żyje w camperze u stóp Dolomitów.
 
Wojtek Szatkowski jest skialpinistą i przewodnikiem tatrzańskim. W ciągu jednego sezonu zimowego przemierzył w polskich górach 1046 kilometrów na nartach skiturowych, z łącznym przewyższeniem 55.501 metrów. Przeszedł następujące pasma: Bieszczady Wysokie, Bieszczady Zachodnie, Beskid Niski, Pieniny Spiskie, Gorce, Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie, Magurę Witowską i Karkonosze. Plan zakładał zdobycie na nartach 100 szczytów polskich gór i udał się. Projekt związany był z setną rocznicą niepodległości Polski. „Narciarstwo Wolności” – tak nazywał się projekt skiturowy, którego efektem jest też wydawnictwo, przewodnik skiturowy „Polskie góry na nartach 01”, wydawnictwa Góry Books. Wojtek Szatkowski opowie o szczegółach swojego projektu, czy znalazł tytułową wolność, jakie góry przemierzył i z kim.
 
W programie znajdą się także spotkania z Grzegorzem Foltą, Apoloniuszem Rajwą, Andrzejem Marciszem i Moniką Witkowską.
 
W dniach 30 sierpnia – 2 września w Zakopanem odbędzie się 14 edycja festiwalu Spotkania z Filmem Górskim. W ramach festiwalu poza filmami pokazywanymi w kinie Sokół można będzie spotkać się z wybitnymi wspinaczami, alpinistami, himalaistami, ratownikami TOPR, lekarzami, filmowcami oraz autorami książek. Odbędą się także zawody biegowe – Bieg Przedni, spotkania z blogerami – BloGÓRsfera, a także Akademia Górska w ramach której zorganizowane zostaną warsztaty wspinaczki, pierwszej pomocy, nawigacji i wiele innych. Karnety na festiwal trafiły już do sprzedaży.










«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1849





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024