E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Tatry
Z niedźwiedziem za pan brat -wystawa w Muzeum Podhalańskim
 dodano: 18 Lipca 2017

Od początku lipca w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu można oglądać niezwykłą wystawę, która z całą pewnością powinna zainteresować zarówno najmłodszych jak również ich rodziców. Mieszkańcy miasta oraz turyści odwiedzający nasze miasto w program swojego pobyty winni wpisać nowotarską placówkę i zaplanować zwiedzanie ekspozycji zatytułowanej "Myśliwi i kłusownicy - dwa oblicza człowieka".


Obok dokumentów, zdjęć i pamiątek związanych z podhalańskimi i tatrzańskimi myśliwymi główną atrakcją są niewątpliwie zwierzęta zamieszkujące puszczę karpacką. Obok jej króla - niedźwiedzia brunatnego witającego odwiedzających na środku sali, można obejrzeć wilka, rysia, kozicę tatrzańską świstaka oraz sarenkę zająca czy dzika. Większość zaprezentowanych eksponatów liczy dobrze ponad 100-sto lat i tylko fachowej konserwacji wykonanej przez Pana Tadeusza Olesia można je dziś podziwiać. Wszystkie zwierzęta zostały zaprezentowana na specjalnie przygotowanych dioramach będących fragmentem lasu czy szczytów tatrzańskich.

W przepastnych magazynach nowotarskiej placówki przechowywane są także inne równie cenne i bardzo interesujące eksponaty doskonale wpisujące się w narrację o dziejach podhalańskich myśliwych i kłusowników. Ciekawą kolekcję stanowią zatem narzędzia oraz urządzenia wykorzystywane przez polowacy działających w Gorcach, Tatrach i Beskidach. Są to m.in. w liczbie kilkunastu rodzajów żelazne, kute oklepce, począwszy od niewielkich na drobne gryzonie po olbrzymiej wielkość wykorzystywane do polowania na króla karpackiej puszczy - niedźwiedzia. Wszystkie zabytki pochodzą z przełomu XIX i XX w.

Na wystawie pokazane zostaną również klatki oraz specjalne sieci do polowania na kwiczoły, niewielkie ptaki z rodziny drozdowatych. Były one przez górali odławiane w celach konsumpcyjnych i zarobkowych. W kolekcji znajdują się eksponaty pochodzące z lat 80-tych XIX w.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w górskich potokach pływało wiele dorodnych ryb. Były one odławiane legalnie jednak częściej świadomie ze złamaniem prawa. Jakkolwiek stanowiły one cenne uzupełnienie jałowej diety naszych przodków, to najczęściej jednak były ważnym źródłem dochodów góralskich rodzin. Na ekspozycji będzie można zatem obejrzeć m.in. więcierz oraz ssak do ich łowienia z kolekcji Jana Grochowskiego oraz kilkanaście rodzajów ostek do połowów pstrągów i innych ryb ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego.

Całość ekspozycji uzupełniają dokumenty, archiwalne zdjęcia oraz pamiątki: torby myśliwskie, rogi, trofea związane z podhalańskimi myśliwymi i kłusownikami, tudzież akwarele prezentujące tatrzańskie zwierzęta autorstwa Bożeny Gąsienicy Byrcyn. Natomiast na kilkunastu tablicach zawarte zostały informację poświęcone historii łowiectwa w Polsce oraz myślistwu i kłusownictwu tatrzańskiemu przygotowane w oparciu o publikacje autorstwa Jacka Ptaka z Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Ekspozycję, której kuratorem jest Robert Kowalski kierownik Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu, będzie można oglądać do końca października 2017 r. w godzinach otwarcia placówki. Wystawie towarzyszyć będą również inne wydarzenia m.in. wykłady i spotkania oraz prezentacje publikacji związanych z tematyką ekspozycji. Serdecznie zapraszamy.«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1673

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022