E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Tatry
Z cyklu „Wieczory w Czerwonym Dworze”: Stanisław Gąsienica-Byrcyn
 dodano: 29 Czerwca 2017

3 lipca o godzinie 18.00 w auli Zakopiańskiego Centrum Edukacyjnego, przy ul. Kasprusie 35a, odbędzie się spotkanie z cyklu „Wieczory w Czerwonym Dworze” poświęcone postaci Stanisława Gąsienicy-Byrcyna – pioniera narciarstwa i ratownictwa, przewodnika tatrzańskiego. (2.II1887-20.IX.1967). W 130. rocznicę urodzin i 50. rocznicę śmierci Ojca wspominać będzie Kazimierz Gąsienica-Byrcyn.


Stanisław Gąsienica-Byrcyn był synem przewodnika tatrzańskiego Jana Gąsienicy-Byrcyna. Sam został przewodnikiem klasy III w 1906 roku, mając lat 19, kl.II w 1908, kl.I w 1911. Już w 1907 roku uczestniczył w kursie narciarskim i otrzymał (jako pierwszy przewodnik tatrzański) świadectwo umiejętnej jazdy na nartach. Członkiem TOPR był od chwili jego założenia w 1909 roku. Przez wiele lat był jednym z najlepszych przewodników tatrzańskich,  zwłaszcza na wysokogórskie wycieczki narciarskie w Tatry.

W wyprawach ratunkowych zaczął uczestniczyć jeszcze przed założeniem TOPR. Po założeniu TOPR przez ponad 40 lat był jednym z najbardziej czynnych ratowników tatrzańskich. W czasie I wojny św. służył w wojsku austriackim i dostał się do niewoli rosyjskiej, z której powrócił w 1921 roku do Zakopanego.«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1387

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022