E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» Wycieczki» Wszystkie

Kultura
Z NOCY MUZEÓW…
 dodano: 22 Maja 2011    (źródło: www.muzeumtatrzanskie.pl)
(fot. Łukasz Bobek)

Noc Muzeów 2011 w Muzeum Tatrzańskim zainteresowała ok. 3600 osób, ponad dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku. Zwiedzający do późnych godzin nocnych zwiedzali gmach główny Muzeum przy Krupówkach, wille Oksza i Koliba, Galerię Hasiora, Galerię Sztuki na Kozińcu i Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje przy Drodze do Rojów.


Największą atrakcją tegorocznej Nocy było otwarcie wystawy „Zakopane – pępek świata. Sztuka pod Giewontem w latach 1880-1939” w nowej filii Muzeum – Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza. O godz. 17 odbył się wernisaż, na którym Wicewojewoda Małopolski Andrzej Harężlak, w towarzystwie Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy, wręczył Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Teresie Jabłońskiej medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Po wernisażu, do samej północy, drzwi do Okszy nie zamykały się. Turyści i zakopiańczycy stawili się tłumnie i z zainteresowaniem słuchali oprowadzających po wystawie Heleny Pitoń i Julity Opalach z Działu Sztuki. W sumie wystawę „Zakopane – pępek świata. Sztuka pod Giewontem w latach 1880-1939” w sobotę 14 maja obejrzało 1400 osób, co wydaje się być dziennym rekordem frekwencji w wystawiennictwie zakopiańskim.

W Galerii Sztuki na Kozińcu dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy „Kobierce wschodnie z kolekcji Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich” oraz „Leon Barszczewski (1849-1910). Od Samarkandy do Siedlec”. W godzinach 19-21 odbyła się Orientalna Noc Muzeów dla Dzieci: czytanie baśni wschodnich przez Krzysztofa Najbora, aktora Teatru Witkacego, i nauka wiązania węzłów dywanowych, którą poprowadziła Urszula Radwańska, opiekunka kolekcji kobierców wschodnich w Muzeum Tatrzańskim. Następnie rozpoczęła się Orientalna Noc Muzeów dla Dorosłych: pokaz filmu „Strażniczka” o pani Annie Piotrowicz-Kulczyckiej, ofiarodawczyni kolekcji  kobierców, a po godz. 22 ostatnia część wieczoru przeznaczona wyłącznie dla dorosłych: „Wschodni ogród miłości” – Ewa Czamańska i Jerzy Tawłowicz czytali fragmenty „Kamasutry” i poezji wschodniej. Noc Muzeów w Galerii na Kozińcu została przygotowana przez Urszulę Radwańską.

Noc w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego rozpoczęła się o godzinie 20. Na licznych zwiedzających, na wystawach historycznej, etnograficznej i przyrodniczej czekali pracownicy Muzeum, którzy oprowadzali i odpowiadali na pytania. O godzinie 22 rozpoczęła się prezentacja Wojciecha Szatkowskiego o początkach narciarstwa w Tatrach Polskich, której atrakcją była możliwość obejrzenia  dawnego sprzętu narciarskiego, m.in.: drewnianej narty Stanisława Barabasza z 1888, kijków narciarskich sprzed 100 lat i nart z wytwórni Stanisława Zdyba. Punktualnie o północy rozpoczęła się druga prezentacja, poświęcona fenomenowi skoków narciarskich. Wśród gości rozlosowano upominki z zawodów Pucharu Świata w Zakopanem, ufundowane przez Tatrzański Związek Narciarski.

W Galerii Władysława Hasiora uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, wspierani przez swojego nauczyciela Andrzeja Mrowcę, przygotowali instalację. W willi Koliba dla miłośników stylu zakopiańskiego odbył się odczyt znawcy stylu zakopiańskiego Zbigniewa Moździerza „Koliba, Korwinówka i inne… Wille w stylu zakopiańskim”. W Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje atrakcją wieczoru były skarby magazynu etnograficznego - elementy odświętnego stroju góralek noszonego do połowy XIX w., których oglądanie odbywało się  pod okiem kierowniczki Działu Etnograficznego Muzeum – Anny Kozak.

Serdecznie dziękujemy:

  • Restauracji Ziębówka i Cukierni Samanta za catering w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza;
  • Andrzejowi Mrowcy, nauczycielowi Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara i jego uczniom za wykonanie instalacji w Galerii Władysława Hasiora;
  • Tatrzańskiemu Związkowi Narciarskiemu - za upominki narciarskie;
  • Ewie Czamańskiej, Jerzemu Tawłowiczowi i Krzysztofowi Najborowi – za czytanie tekstów w Galerii Sztuki na Kozińcu;
  • Markowi Wacławskiemu – za udostępnienie nagłośnienia w Galerii Sztuki na Kozińcu;
  • Mieczysławowi Królowi–Łęgowskiemu – za wypożyczenie lampki oliwnej do Galerii Sztuki na Kozińcu;
  • Annie Łodziak – za wypożyczenie strojów do Galerii Sztuki na Kozińcu;
  • Januszowi Tomczakowi – za filmowanie w Galerii Sztuki na Kozińcu;
  • Annie Oczkoś – za wypożyczenie nargili (fajki wodnej) do Galerii Sztuki na Kozińcu;
  • Urszuli Radwańskiej i Annie Oczkoś – za ufundowanie daktyli i wina w Galerii Sztuki na Kozińcu.










«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    765





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024