E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
Ski Tour Fan w Dworcu Tatrzańskim
 dodano: 19 Kwietnia 2011    (źródło: www.muzeumtatrzanskie.pl)

Spotkanie „Ski Tour Fan”, które odbyło się 15 kwietnia w Dworcu Tatrzańskim, zostało zorganizowane w ramach Memoriału im. Piotra Malinowskiego, będącego w tym roku także finałem Pucharu Świata w ski-alpinizmie. Głównymi punktami programu były promocja książki Wojciecha Szatkowskiego „Tatry-przewodnik skiturowy” oraz prezentacja poświęcona patronowi Memoriału Piotrowi Malinowskiemu.


Wojciech Szatkowski specjalnie na tę okazje przygotował prezentację multimedialną najciekawszych zjazdów i wycieczek ski-turowych w Tatrach Polskich i słowackich.  Opowiadał o wybranych wycieczkach z ok. 110 różnych zjazdów w Tatrach Polskich i Słowackich opisanych w przewodniku, w tym między innymi o zjeździe „Rysą”, z Koziego Wierchu, Wołowca, Jarząbczego Wierchu w Tatrach Polskich oraz ze Świstowego Szczytu, Rohatki, Czerwonej Ławki, Baraniej Przełęczy, Lodowej Przełęczy, Rohacza Ostrego i Płaczliwego w Tatrach Słowackich. Przy okazji opowieści o ski-turowych wyprawach nie zabrakło oczywiście wspomnień o kilku wspólnych wycieczkach z Piotrem Malinowskim i informacji o organizowanym od 1998 r. Memoriale im. Piotra Malinowskiego w ski-alpinizmie – największych i najbardziej prestiżowych zawodach tego typu w Polsce.

W kolejnej części spotkania Piotra Malinowskiego wspominał jego syn Jędrzej. Piotr Malinowski był jednym z najaktywniejszych uczestników zawodów w ski-alpinizmie, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, jako jeden z pierwszych Polaków startował w prestiżowych zawodach Pierra Menta we Francji. Wykonał wiele interesujących zjazdów wysokogórskich, m.in. z Mylnej Przełęczy przez Komin Drewnowskiego do Czarnego Stawu Gąsienicowego, z Hińczowej Przełęczy „wprost” i kilka innych. – Ojciec zachęcił także do uprawiania narciarstwa wysokogórskiego wielu młodych ludzi – wspominał Jędrzej Malinowski.

Piotr Malinowski urodził się 31 marca 1944 r. w Pińczowie. Taternictwo uprawiał od roku 1957. Wspinał się w Alpach, Kaukazie, Pamirze, Hindukuszu, Andach, Himalajach, górach Norwegii i byłej Jugosławii. Był członkiem Polskiego Związku Alpinizmu, aż do stopnia starszego instruktora, a także przewodnikiem tatrzańskim, ratownikiem tatrzańskim i instruktorem PZN. Przez cztery lata (1984-87) był kierownikiem Centralnego Ośrodka Szkolenia PZA na Hali Gąsienicowej. W latach 1987-93 był Naczelnikiem, najpierw Grupy Tatrzańskiej GOPR, później TOPR. Zmarł w 1995 r. – Był bardzo wszechstronny, jeśli chodzi o działalność górską i starał się wszystkie swoje pasje wykonywać maksymalnie profesjonalnie – wspominał Jędrzej Malinowski. Zawody poświęcone pamięci Piotra Malinowskiego weszły już na stałe do kalendarza zawodów w narciarstwie wysokogórskim i z roku na rok gromadzą coraz większą ilość uczestników.

Wśród atrakcji "Ski Tour Fan w Dworcu Tatrzańskim" było także losowanie gadżetów przygotowanych przez sponsorów spotkania (Wydawnictwo "Góry", TOPR, RMD Alpin Sport Zakopane) oraz pokaz filmów z poprzednich Memoriałów im. Piotra Malinowskiego. W spotkaniu wzięło udział ok. 170 osób.

Organizatorami spotkania byli: Wydawnictwo „Góry”, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Komitet Organizacyjny Memoriału im. Piotra Malinowskiego Finału Pucharu Świata w ski-alpinizmie oraz Dworzec Tatrzański. Specjalne podziękowania za pomoc w organizacji spotkania i jego promocję kierujemy do Anny Chojnackiej.

Wojciech Szatkowski











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1096





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024