E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
Podróż do „Dalekich krain”
 dodano: 13 Grudnia 2010    (źródło: Urząd Miasta Zakopane - www.zakopane.eu)
Maria Kubiak

Magda Kraszewska zaprasza do „Dalekich krain” – wystawę malarstwa Marii Kubiak. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 17 grudnia o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej DOM DOKTORA, ul. Stanisława Witkiewicza 19.


Maria Kubiak ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych i Akademię Sztuk Pięknych - Wydział Architektury Wnętrz w Warszawie (dyplom w 1962 r.). Przez wiele lat mieszkała w Lublinie. Od 1980 roku w Warszawie. W latach ,,sztuki drugiego obiegu” organizowała ekspozycje indywidualne i zbiorowe. Droga Krzyżowa jej autorstwa znajduje się w kościele św. Marka w Krakowie, a liczne wizerunki Madonn są własnością osób prywatnych w kraju i zagranicą. Uczestniczyła w wystawach zbiorowych, m.in. ,,Nadzieja jest w nas” - Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu 1986, ,,Obecność” - Kościół Miłosierdzia Bożego w Warszawie 1987, „Patrząc na pejzaż” - Galeria 13, Dzielnicowe Centrum Promocji Kultury Warszawa 1997, „Maria Kubiak i Zofia Malanowska w Nieborowie” Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie

Aleksandra Melbechowska tak pisze o malarstwie Marii Kubiak:
To artystka, która w swoim życiu i pracy kieruje się uczuciami, a zarazem głębokim namysłem. Jest „ostatnią idealistką” silnie zanurzoną w duchowości, oddaloną od zgiełku współczesnego życia, a równocześnie związaną z Ziemią i całym jej pięknem. Zajmowała się projektowaniem wnętrz i ekspozycji oraz grafiką reklamową, ale praca ta nie sprawiła jej satysfakcji. Sporadycznie malowała i rysowała, m. in. martwe natury i różne „krajowidoki”, czasem traktowane graficznie, przy użyciu piórka, patyka i tuszu. Rok 1982 przyniósł jej najgorsze, traumatyczne przeżycie – śmierć męża. Potem zaczęła malować częściej, „goręcej”, z przekonaniem i zaangażowaniem; wypełniała dni tworzeniem ciągle nowych, zmiennych i pulsujących uczuciem obrazów świata – tego własnego, duchowego i rzeczywistego, widzialnego. I tak jest do dziś, bowiem linie życia i twórczości są nierozdzielnie ze sobą związane.

(EM)

 
ŹRÓDŁO: Urząd Miasta Zakopane - www.zakopane.eu










«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1399





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024