E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
Celtycko-szkockie brzmienie w „Atmie”
 dodano: 27 Sierpnia 2010    (źródło: Urząd Miasta Zakopane - www.zakopane.eu)

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie zaprasza na koncert znakomitego zespołu „Celtic Triangle”, unikalnego tria złożonego z głosu, dud i harfy. Zespół powstał z fascynacji niezwykłym brzmieniem i klimatem muzyki szkockiej. Oprócz opracowań tradycyjnych melodii ludowych. „Celtic Triangle” wykonuje także utwory współczesne, w tym wiele kompozycji dudziarza zespołu – Lindsaya Davidsona. Poczesne miejsce w repertuarze zajmują pieśni do słów największego szkockiego poety – Roberta Burnsa (1759-1798). Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, ul. Kasprusie 19, sobota, 28 sierpnia, godz. 19.00.


Katarzyna Wiwer-Monita (sopran) jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzyczne w Krakowiej. Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich w kraju i za granicą (m.in. u Emmy Kirkby i Evelyn Tubb). Szczególnym umiłowaniem darzy muzykę dawną, ale jej bogaty repertuar obejmuje również pieśni z różnych epok, utwory współczesne i muzykę oratoryjną. Śpiewaczka ma w dorobku wielu nagrań płytowych, m.in. z Ars Antiqua Austria, Capellą Cracoviensis, Polską Orkiestrą XVIII wieku i „Celtic Triangle”. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu „Muzyka nad zdrojami” w Szczawnicy.

Irena Czubek-Davidson (harfa celtycka) jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie harfy prof. Bogumiły Lutak-Modrinic. Swój warsztat muzyczny doskonaliła biorąc czynny udział w kursach mistrzowskich Susan Mildonian, w III Harp Symposium w Amsterdamie w 1998 r. oraz w I Dniach Harfy w Warszawie. Jako kameralistka współpracuje z wieloma zespołami instrumentalnymi i wokalnymi w Polsce i za granicą. Wraz z Krakowskim Chórem Kameralnym nagrała płytę CD, zawierającą utwory wokalne z towarzyszeniem harfy. Obecnie pracuje jako harfistka Filharmonii Krakowskiej, jest również asystentką w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Lindsay Davidson (dudy szkockie) to znany i ceniony na świecie wirtuoz gry na dudach, absolwent Uniwesytetu w Edynburgu. W historii gry na tym instrumencie jest pierwszą na świecie osobą, która ukończyła studia muzyczne z programem stworzonym specjalnie dla niego. W roku 1996 ukończył studia podyplomowe na wydziale kompozycji i komputerowej syntezy dźwięku. W roku 2007 otrzymał doktorat w dziedzinie kompozycji. Prowadzi szeroką działalność pedagogiczną i koncertową, jej najważniejszym elementem jest komponowanie utworów na dudy i tworzenie repertuaru, który znalazłby swoje miejsce w tradycji muzyki klasycznej. Współpracował i koncertował z wieloma orkiestrami i dyrygentami w Wielkiej Brytanii i Polsce: The Royal Scottish National Orchestra, Scottish Chamber Orchestra, Orkiestra Kameralna AMADEUS. Koncertował również z Jerzym Maksymiukiem i Krzesimirem Dębskim. Występował w wielu krajach Europy, w Australii, USA i Wenezueli. Od roku 1992 nosi honorowy tytuł „Clan Piper” („dudziarza klanowego”), a w latach 1987-2001 pełnił funkcję „Town Piper to Linlithgow”, czyli honorowego dudziarza swojego rodzinnego miasta. W roku 2003 wydał płytę CD „Philharmonic Bagpipes”, zawierającą jego kompozycje na dudy i orkiestrę smyczkową.


(EM)
 
ŹRÓDŁO: Urząd Miasta Zakopane - www.zakopane.eu










«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    769





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024