E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal ZakopiańskiZakopane
Nowy budynek Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Zakopanem [zdjęcia!]
 dodano: 13 Marca 2010    (źródło: Redakcja)

Po remoncie budynku placówki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Zakopanem, przy ul. Przewodników Tatrzańskich 3, został on formalnie przekazany do użytku w piątek, 12 marca 2010 roku.


Uroczystość przekazania budynku do użytku uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej pod kierownictwem naczelnika orkiestry ppłk. SG Stanisława Strączka i Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej pod dowództwem mjr. SG Krzysztofa Janusa.


Poświęcenia budynku oddanego do użytku po remoncie dokonają: kapelan Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, ppłk SG ks. Andrzej Gut oraz zaproszeni przedstawiciele duszpasterstwa Straży Granicznej – ks. ppłk SG Jarosław Kadylak z Ordynariatu Prawosławnego i ks. kpt. SG Kornel Undas z Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego.


Prace remontowe przez ponad 2 lata.


Ppłk SG Mieczysław Kurek, komendant placówki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Zakopanem: W okresie, gdy ten budynek był remontowany, nasza placówka formalnie nazywana placówką w Zakopanem, miała tymczasową siedzibę w Łysej Polanie. Po powrocie tutaj, do wyremontowanego budynku, mamy obecnie do dyspozycji świetnie wyposażone pomieszczenia, z pełną infrastrukturą informatyczną, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne, a może nawet najważniejsze, w dodatku estetycznie wykończone i zapewniające dobre warunki naszej służby.


W dobrych warunkach pracuje się, jak wiadomo lepiej i przyjemniej, a pracy nam wcale nie ubywa. Po przystąpieniu Polski i Słowacji i kilku innych państw naszego regionu Europy do porozumienia tworzącego strefę Schengen, nie musimy już kontrolować każdej osoby przekraczającej granicę i łatwiej jest je przekraczać, ale nasilił się przecież ruch cudzoziemców, którzy są przez nas poddawani kontrolom legalności pobytu zgodnie z wymogami ustawy o cudzoziemcach, a także – nie ma co ukrywać, mimo świątecznego nastroju – zdarzają się przypadki, kiedy nasi obywatele podejmują działalność, no, powiedzmy, nie do końca zgodną z prawem. Np. próbują przewozić przez otwarte teraz granice zbyt duże ilości alkoholu i papierosów, zwłaszcza tych przywiezionych z Ukrainy i Rosji, czyli bez polskiej akcyzy. Ostatnio na terenie Podhala mieliśmy do czynienia także z innymi przejawami przestępczości, znacznie poważniejszej, kilka tygodni temu rozbiliśmy gang nielegalnie handlujący bronią z przemytu ze Słowacji. Ujawniliśmy podczas przeszukań i zabezpieczyliśmy 15 jednostek różnego rodzaju broni – długiej i pistoletów oraz kilkaset sztuk amunicji różnego kalibru.


Mjr SG dr Marek Jarosiński, rzecznik prasowy komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu:
KILKA ZDAŃ O KARPACKIM ODDZIALE STRAŻY GRANICZNEJ:


Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu ochrania prawie całą granicę państwową Polski ze Słowacją o długości 504,074 km, z czego 319,5 km na terenie województwa małopolskiego, 97,82 km na terenie województwa podkarpackiego i 87,4 km na terenie województwa śląskiego. Polsko-słowacka granica ciągnie się od połonin Bieszczadów, poprzez zalesione góry Beskidów i Pienin, szczyty Tatr, okolice Jeziora Orawskiego, po góry Beskidu Żywieckiego.
Po wejściu Polski i Słowacji do strefy Schengen przybyło nam pracy związanej z wykrywaniem i przeciwdziałaniem przestępstwom i wykroczeniom granicznym. Są to głównie próby przerzucania przez granicę nielegalnych imigrantów, przemytu towarów akcyzowych w ilościach wykraczających poza dopuszczalne limity, chociaż są one wysokie na granicach wewnętrznych UE, próby przewożenia przez granicę tzw. podróbek markowych towarów i inne.
Odstąpienie od kontroli granicznych w przejściach granicznych od grudnia 2007 roku pozwoliło nam skierować strażników granicznych do działań o wiele bardziej efektywnych - na drogach dojazdowych do granicy i w wielu miastach i miejscowościach w całej Małopolsce oraz w części województw podkarpackiego i śląskiego, gdzie także rozciąga się teren działania Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Nasi strażnicy graniczni pełnią służbę m.in. we wspólnych patrolach z policją, Służbą Celną, Strażą Ochrony Kolei, Strażą Leśną, a także w polsko-słowackich patrolach składających się z funkcjonariuszy polskiej i słowackiej służby granicznej i policji - te patrole działają po obu stronach granicy. Ściśle współpracujemy ze słowacką służbą graniczną i innymi służbami państw Unii Europejskiej.

Drogi przecinające granicę polsko-słowacką na terenie działania Karpackiego Oddziału Straży Granicznej są bramą na południe Europy. Granicę polsko-słowacką przekracza corocznie kilkanaście milionów osób, udających się i powracających z krajów południowej Europy - Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Turcji, Austrii, Chorwacji, Słowenii, Włoch, Grecji i innych krajów.
Lotnicze przejście graniczne w Balicach pod Krakowem jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Polsce po warszawskim Okęciu, obsługuje pasażerów przylatujących do Krakowa i Małopolski oraz odlatujących z tego lotniska - za ocean, do Stanów Zjednoczonych, do Afryki i do państw europejskich.


Rzecznik prasowy
mjr SG dr Marek Jarosiński


    


Nowy budynek Straży Granicznej_1


Nowy budynek Straży Granicznej_2


Nowy budynek Straży Granicznej_3


Nowy budynek Straży Granicznej_4


Nowy budynek Straży Granicznej_5


Nowy budynek Straży Granicznej_6


Nowy budynek Straży Granicznej_7


Nowy budynek Straży Granicznej_8


Nowy budynek Straży Granicznej_9


Nowy budynek Straży Granicznej_10


Nowy budynek Straży Granicznej_11


Nowy budynek Straży Granicznej_12


Nowy budynek Straży Granicznej_13


Nowy budynek Straży Granicznej_14


Nowy budynek Straży Granicznej_15


Nowy budynek Straży Granicznej_16


Nowy budynek Straży Granicznej_17


Nowy budynek Straży Granicznej_18


Nowy budynek Straży Granicznej_19


Nowy budynek Straży Granicznej_20


Nowy budynek Straży Granicznej_21


Nowy budynek Straży Granicznej_22


Nowy budynek Straży Granicznej_23


Nowy budynek Straży Granicznej_24


Nowy budynek Straży Granicznej_25


Nowy budynek Straży Granicznej_26


Nowy budynek Straży Granicznej_27


Nowy budynek Straży Granicznej_28


Nowy budynek Straży Granicznej_29


Nowy budynek Straży Granicznej_30


Nowy budynek Straży Granicznej_31
«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    5592

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2017