E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Opozycja o rewitalizacji
 dodano: 8 Stycznia 2010    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2010/01/08)

Stanowisko opozycyjnych radnych Nowego Targu na temat modernizacji Rynku.


Wśród grupy mieszkańców centrum miasta jakiś najprawdopodobniej złośliwy chochlik przed Sylwestrem zasiał wątpliwości, które skłoniły ich do podpisania listu do burmistrza miasta i przewodniczącego rady miasta zawierającego opinię, że realizacja pomysłu budowy w Rynku podziemnego parkingu może spowodować, że zabraknie przyznanych środków „nie tylko na modernizację ulic: Ogrodowej, Długiej, Sokoła i Harcerskiej ale i na park miejski".

Jako radni i mieszkańcy, solidaryzujemy się z ich głosem i zapowiadamy, że także nie zaakceptujemy utraty choćby jednego grosza przyznanego miastu dla realizacji Rewitalizacji Centrum Nowego Targu. I będziemy tego pilnować dla realizacji najżywotniejszych interesów wszystkich mieszkańców Nowego Targu, bo choć nie wszystkim dane jest mieszkać w samym centrum naszego miasta, to z pewnością, większość jego mieszkańców bardzo często z tego centrum korzysta przy rozmaitych okazjach. Dlatego w interesie wszystkich mieszkańców miasta jest wszechstronny rozwój centrum miasta przy okazji realizacji jego rewitalizacji. Ma zostać zrealizowany projekt o łącznej wartości 21,7 mln zł. Przewidziane do modernizacji ulice i place, to: ul. Kościelna i pl. Słowackiego do ul. Szkolnej, ul. B. Wstydliwego i W. Orkana, ul. Harcerska, ul. Szkolna i pl. Słowackiego do ul. Parkowej, ul. Parkowa i ul. Krótka, ul. Ogrodowa od Krzywej do Kazimierza i od Szaflarskiej do Orkana, ul. Długa od Krzywej do Orkana, ul. Sokoła od Kolejowej do Ogrodowej. Bardzo dobrą stroną projektu jest to, że udało się włączyć do niego inwestycje już wykonane (remont ul. Kościelnej oraz Ratusza i modernizacje obiektów sportowych).

Żałujemy, że w przygotowanych planach rewitalizacji, przy założeniu likwidacji obydwu parkingów w rynku, zaniechano realizacji w ramach omawianego programu, jakiegokolwiek parkingu zastępczego. W naszej opinii inwestycją taką powinna być budowa wielopoziomowego parkingu koło lodowiska. Inwestycja taka wpisuje się idealnie w Program Rewitalizacji. Żałujemy także, że w trakcie przygotowywania szczegółowych projektów realizacyjnych dla rewitalizacji nie było żadnych konsultacji, ani z mieszkańcami centrum, ani przedstawicielami przedsiębiorców. W trakcie takich konsultacji może pojawiły by się projekty, w pełni zadowalające wszystkich. Dlatego ze strony przedsiębiorców z okolic Rynku został ponowiony pomysł zbudowania w ramach przebudowy płyty Rynku parkingu podziemnego. Silną stroną tej koncepcji jest fakt, że nie ogranicza ona żadnym stopniu zaplanowanych wcześniej zamierzeń.

Analizując Lokalny Program Rewitalizacji (LPR) uchwalony przez Radę Miasta 29 grudnia 2008 r. dochodzimy do przekonania, że problem miejsc parkingowych i parkingu podziemnego w rynku jest właściwie zdiagnozowany w tym dokumencie. W przeciętnym dniu roboczym problemy parkingowe występują w ścisłym centrum - Rynku i terenie w promieniu ok. 200-250 m od tego miejsca. Potrzebę realizacji nowych parkingów zaobserwować może każdy odwiedzający miasto i wskazuje na to opracowane Studium Komunikacyjne. W wielu miejscach, instytucjach użyteczności publicznej, urzędach, zmotoryzowani interesanci z braku wystarczającej przestrzeni blokują ruch parkując w miejscach niedozwolonych. Sytuacja ta nasila się podczas dni targowych - czwartek i sobota.

Podsumowując powyższe zapisy niezależnych ekspertów, należy stwierdzić, że przedsiębiorcy z Rynku i okolic przedstawili swą wizję realizacji postulatów zawartych w obowiązującym aktualnie Lokalnym Programie Rewitalizacji. Ani oni, ani radni nie chcą, aby odbyło się to czyimś kosztem.

Mariusz Jelonek

radny miejski Prawa i Sprawiedliwości«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    998

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2019