E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Nowy Targ. Właściciele firm boją się o pracę
 dodano: 12 Grudnia 2009    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/12/12)
Właściciele sklepów, punktów usłuchowych i restauracji wokół Rynku obawiają się utraty pracy

Przedsiębiorcy: nasi klienci muszą mieć parking. Jeśli zostanie zamknięty, pojadą gdzie indziej.

Właścicielom sklepów, punktów usługowych i restauracji w Nowym Targu nie podobają się plany odnowienia Rynku. Z głównego placu po renowacji ma zniknąć parking. Według przedsiębiorców spowoduje to, że klienci, gdy nie będą mieli gdzie zaparkować, przestaną odwiedzać tutejsze sklepy. I swoje utrzymanie straci co najmniej 100 osób. Handlowcy domagają się więc od władz miasta budowy podziemnego parkingu. W przeciwnym razie będą protestować.


Remont Rynku ruszy na wiosnę przyszłego roku. Przedsiębiorcy stanowczo obstają przy swoim.

- Podkreślamy, że nie jesteśmy przeciwko likwidacji parkingów na płycie Rynku - wyjaśnia Grzegorz Zwinczak jeden z przedsiębiorców. - Parkingi tutaj powinny być zlikwidowane, jednak przy jednoczesnej budowie parkingu podziemnego.

Właściciele firm przekonują, że, jeśli w centrum klienci nie będą mieli gdzie zostawić auta, uciekną do dużych centrów handlowych. Tam bowiem mogą liczyć na miejsca postojowe. A przedsiębiorcom zostanie tylko zamknąć sklepy czy restauracje i pójść na bezrobocie.

- Rynek ma być wizytówką miasta - mówi anonimowo właściciel sklepu mieszczącego się przy Rynku. - A gdzie ten turysta, chcąc napić się kawy, zostawi swoje auto - argumentuje. I dodaje, że przedsiębiorcy są w stanie partycypować w kosztach budowy podziemnego parkingu. - Niech miasto wypuści obligacje, a my się zobowiążemy do ich wykupienia. Wtedy za te pieniądze powstanie parking.

Zwolenicy budowy podziemnego parkingu przypominają jednocześnie, że do miejskiej kasy przez lata będą trafiały pieniądze z opłat za postój.

Przypomnijmy, Nowy Targ otrzymał fundusze na rewitalizację swojego Rynku w ramach unijnego Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Odnowa Rynku ma kosztować 22 mln zł, z czego ze środków unijnych będzie pochodzić 12 mln 400 tys. zł. W ramach prac zostanie wymieniona całkowicie nawierzchnia. Centrum za dwa lata ma przypominać Rynek sprzed II wojny światowej, gdzie zamiast asfaltu królowała zieleń.

Władze miasta do pomysłów przedsiębiorców podchodzą z dystansem.

- Parking podziemny kosztowałby dwa razy tyle co cała rewitalizacja - mówi Marek Fryźlewicz burmistrz Nowego Targu. - Już w trakcie konsultacji mówiliśmy, że chcemy zachować kilka miejsc parkingowych. Nie będzie to na pewno 120 miejsc jak dzisiaj, ale dajmy na to jedna trzecia.

Burmistrz przypomina, że równocześnie z rewitalizacją realizowana będzie procedura wyłonienia wykonawcy wielopoziomowego parkingu przy lodowisku. Jednocześnie w sądzie trwa też sprawa regulująca kwestie własnościowe gruntów przy ul. Kościuszki, gdzie ma powstać drugi wielopoziomowy parking.

Przedsiębiorców to nie uspokaja. Obawiają się, że parkingi wielopoziomowe będą powstawać latami.

Józef Słowik

Radny miejski Mariusz Jelonek

O czymś takim, niezależnie od propozycji przedsiębiorców, myśleliśmy wraz z radnymi Stanisławem Apostołem i Andrzejem Rajskim. Nie znaliśmy projektu programu rewitalizacji. Miałem nadzieję, że w tych kilkunastu milionach złotych, które pochłonie rewitalizacja będzie budowa parkingu wielopoziomowego przy lodowisku. Budowa geologiczna terenu pod rynkiem pozwala na budowę parkingu podziemnego. Część Rynku i tak będzie zrywana. Dodatkowo trzeba będzie wykopać jeszcze 2,5 metra, a instalacje puścić na ścianach parkingu.«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1121

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2019