E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Multimedia
Zapowiedź filmu "Janosik. Prawdziwa historia" [video!]
 dodano: 4 Sierpnia 2009
Vaclav Jiracek w roli legendarnego tatrzańskiego zbója (FOT. EDYTA GANC)

Już we wrześniu zobaczymy w Zakopanem nowy film o zbójniku, o swojskim imieniu Janosik. Z zainteresowaniem czytamy o tym projekcie, w pamięci mając kultowy PRL-owski serial z główną rolą Marka Perepeczko.


 

 

Wszystkie filmiki opublikowane na z-ne.pl można obejrzeć w dziale:

Multimedia 
Młody góral zostaje siłą wcielony w szeregi wojsk cesarza Franciszka Józefa. Dzięki pomocy herszta zbójników Tomasza Uhorčíka, udaje mu się wykupić z carskiej armii. Wstępuje do bandy swojego wybawcy, aby stać się w końcu jej przywódcą. Od tego momentu cieszy się sławą dzielnego zbójnika, który przestrzega honorowego kodeksu – daje biednym, a odbiera bogatym.
•  Ale czy to prawda?   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 Natalia_81      00:09 Pią, 28 Sie 2009
Czy właśnie taki był ten Janosik? Taki dobry i honorny? Nie wiem czy film będzie takim hitem. Jednak brak choćby gwary góralskiej to duży minus. Pani Agnieszka Holland twierdzi, że albo prawdziwa gwara albo żanda więc mówią tak poprawną polszczyzną. A czemu nie pokusić się właśnie o tą prawdziwą góralszczyznę? Jakiż to problem znaleźć kogoś kto włada biegle tą gwarą. Jak bardzo mogła się ta gwara zmienić od XVIII wieku? Zamiana tradycyjnych stroi góralskich na takie prawie nam współczesne... hmmm podobno miało nie być cepeli jak twierdzi Pani Holland. Więc sugeruje, że to co góralskie, co tradycyjne to cepelia? Po co więc sięga po postać Janosika, który z gruntu też jest cepelią - w końcu to był góral bez względu na to z których gór pochodził. Szkoda, że ludzie postrzegają kulturę góralską właśnie jako cepelię. Wszystko to z tego powodu, że tak jest ona pokazywana m.in. w mediach. Gdyby choć raz ktoś pokazał to tak jak należy może nastawienie by się też zmieniło do samych górali.
Ale zobaczymy ocenimy.

«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    3423

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2020