E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Felietony
Tylko koni żal...
(GS - 2009-07-29)

źródło: Redakcja


Rozpoczęto śledztwo w sprawie konia, który z górą 2 tygodnie temu zakończył żywot. Nie pomogły próby pojenia i dwie kroplówki. Kilkanaście osób zobaczyło jak umiera zmęczone zwierze...


Rozgłos jaki nadano tej sprawie jest iście imponujący...
 
Kilkanaście wzmianek prasowych, ogólnopolskie telewizje zrealizowały materiały filmowe na wysokim poziomie. Próba oceny sytuacji wypadła różnie - dziennikarze starali się pokazać obie strony medalu - zszokowanych czytelników i słuchaczy, ale też górali którzy dzięki koniom, zarabiają na życie...
 
W rozmowie z jednym z naszych współpracowników padło pytanie:
Czy ktokolwiek poświęciłby kilkadziesiąt centymetrów taśmy filmowej, aby opisać zasłabnięcie a następnie śmierć przypadkowego zmęczonego i pewnie już niemłodego turysty?
Czy telewizje ogólnopolskie zadały by sobie trud, aby przebyć kilkaset kilometrów do stolicy Tatr i zrobić mrożący krew w żyłach reportaż?
 
Koniowi starano się pomóc. Prawda - zwierzę nie człowiek - nie powie czy chce mu się pić, czy jest zmęczone... Pytanie jednak brzmi: czy o przypadku człowieka i czyjejś nagłej śmierci mówilibyśmy kilka tygodni?
 
Odpowiedź jest oczywista: nie. I wiadomo, że to człowiek sam za siebie odpowiada - więc w przypadku śmierci homo sapiens pytanie by brzmiało - po co leziesz pod górę jak jesteś stary i zmęczony. Za konia odpowiada jego właściciel i słusznie postępują ci, którzy starają się wyjaśnić sprawę. Pozostaje tylko odpowiedzieć na pytanie: czy media nie sugerują złego traktowania zwierząt przez mieszkańców Małopolski?
 
Pytanie trzeba zadać, zwłaszcza w kontekście ostatnich działań ekologów, próbujących pokazać złe traktowanie zwierząt hodowlanych na jarmarkach na Podhalu. Być może właśnie dlatego bacznym okiem przygląda się nam cała Polska. Śmierć konia ciągnącego zapewne przeładowany wóz (jak sugerowały media) to dla niektórych ostateczny dowód dla twierdzenia: górale nie szanują zwierząt!
 
A według mojej oceny, nie mogą ich nie szanować! Mieszkańcy Podhala nadają bydłu imiona, łamią się opłatkiem w noc wigilijną, czuwają w razie choroby, słowem: traktują nie gorzej niż swoje własne dzieci... Kto nie wierzy niech zawita do jednego z wielu gospodarstw agroturystycznych na Podhalu i sprawdzi sam...
 
Czy górale szanują zwierzęta? Odpowiedź pozostawiam czytelnikom! 
 
G.S.
strona:


Wybrane artykuły na ten temat:

Poszukiwania świadków

Właściciel konia: był jak członek rodziny...

Obrońcy zwierząt mówią, że konie pracują za ciężko

Górale brońmy naszego honoru!

«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    5848

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2021