E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Tatry
Chcą ogrodzić szczyt Giewontu
 dodano: 25 Lutego 2009    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/02/25)
Najwyższy czas zacząć chronić zabytkowy krzyż (FOT. PRZEMYSŁAW BOLECHOWSKI)

W sezonie letnim niemal nie widać spod mrowia turystów kopuły Giewontu. Od samego rana tworzą się aż po Herbacianą Przełęcz długie kolejki tych, którzy chcą wejść na kultowy już szczyt, stanąć pod krzyżem i popatrzeć na Zakopane z góry.


Zdaniem naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy zbadali 108-letni krzyż i właśnie pracują nad ekspertyzą jego stanu – takie tłumy wcale nie wpływają dobrze na zabytek i podłoże, w które został wkopany.

– Po 100 latach wędrowania do krzyża na Giewoncie najwyższy już czas, abyśmy zaczęli chronić i sam monument, i kopułę szczytu – twierdzi dr hab. Tadeusz Mikoś z AGH. Specjaliści z AGH uważają, że w otwory, które zostały wywiercone w skale, by osadzić monument, należy wlać cement, a sam krzyż pomalować farbą okrętową i zabronić przyczepiania do niego czegokolwiek (czasem wiesza się tam flagi), by parcie potężnych wichur nie osłabiło konstrukcji. Dr hab. Mikoś podkreśla również, że trzeba zacząć poważnie myśleć o ochronie zabytku przed turystami.

– Krzyż jest przepięknie zrobiony, okazuje się, że w dość dobrej kondycji, ale najwyższy czas, by wreszcie po stu latach należycie o niego zadbać, a w tym celu należy zamknąć wierzchołek Giewontu dla turystów. Po prostu nie wpuszczać ich tam, otoczyć łańcuchami kopułę szczytu – radzi Mikoś. – Wszędzie na świecie zabytki są odgrodzone łańcuchami od zwiedzających – dodaje.

Taki pomysł nie podoba się w Zakopanem. – Samo wejście na Giewont nie zagraża przecież zabytkowemu krzyżowi. Według mnie, pomysł zamknięcia kopuły dla turystów jest przedziwny – stwierdza Paweł Skawiński, dyrektor TPN. Jego zastępca Zbigniew Krzan zauważa, że szlak turystyczny nie prowadzi do krzyża, lecz na szczyt Giewontu.

– Jeśli jednak otrzymamy wniosek o jego skrócenie od specjalistów z AGH, to go wnikliwie rozpatrzymy – obiecuje Krzan. Adam Marasek, ratownik TOPR, uważa, że dla ochrony krzyża wystarczy ogrodzić tylko sam zabytek, ale nie całą kopułę popularnego szczytu.

Halina Kraczyńska•  nobla za pomysłowość   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 pawel_p      11:09 Śr, 25 Lut 2009
No to już jest szczyt - dosłownie i w przenośni. Jestem jak najbardziej za ochroną przyrody i rozsądna turystyką, ale takich bredni to w życiu jeszcze nie słyszałem. Jeśli panowie profesorowie (vel ulubione słowo prasy - eksperci) z mojego miasta chcą chronić krzyż to niech go sobie zniosą do muzeum i tam ogrodzą nawet drutem kolczastym. Nie sądzę, aby Polska przez utratę takiego zabytku w górach specjalnie zbiedniała duchowo i moralnie, bo jak chyba mało w którym kraju u nas krzyże stawia się na każdej górce w każdym paśmie jak Polska szeroka (myślę że potwierdzi to każdy turysta górski), a jeśli był tam choć przelotnie ten największy z Polaków to już po prostu nikt się nie odważy sprzeciwić, żeby ziemię po której stąpał uczcić kolejnym wytworem z żeliwa tudzież stali a najlepiej jego n-tym pomnikiem. Podsumowując jeden z najgłupszych pomysłów w o jakich w życiu słyszałem zgłaszam projekt wybudowania kościoła na szczycie Giewontu - najlepiej pod wezwaniem MB Giewontowskiej (oczywiście z cudownym obrazem - w Krakowie w każdym kościele jest cudowny obraz więc na pewno coś się znajdzie) i pielgrzymowania do niej jedynie raz w roku w ramach ochrony szczytu oczywiście. Pozdrawiam.

         •  Re: nobla za pomysłowość   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 miler      17:24 Śr, 25 Lut 2009
Rozumiem twoje zbulwersowanie , yeż nie popieraw grodzenia szczytów , ale zdalszego ciągu twojej wypowiedzi wynika , że ....... poprostu " blużnisz synu".
I yo jeszcze podczas tak WIELKIEGO POSTU. Rozumiem , że akurat Tobie post kojarzy się z potrzebą napisania posta. Tylko czemu tak agresywnego w stosunku do Ojca Świętego i Papieża.confused

                 •  Re: nobla za pomysłowość   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 miler      17:30 Śr, 25 Lut 2009
Korekta

Rozumiem twoje zbulwersowanie , też nie popieram grodzenia szczytów , ale z dalszego toku Twojej wypowiedzi wynika , że ....... po prostu " bluźnisz synu"
i to jeszcze podczas tak WIELKIEGO POSTU. Rozumiem , że akurat Tobie post kojarzy się z potrzebą napisania posta. Tylko czemu tak agresywnego w stosunku do Ojca Świętego i Kościoła.confused

«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2134

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2021