E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Tatry
Autobusem do Morskiego Oka
 dodano: 6 Września 2008    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2008/09/06)
Autobus woził turystów nad Morskie Oko przez lata. W 1988 roku kursy się skończyły roku (FOT. JAN ROZMARYNOWSKI / FORUM)

Starosta chce wozić turystów PKS-em. Fiakrzy i TPN przeciwni temu pomysłowi.

Czy turyści, którzy chcą podziwiać najpiękniejsze tatrzańskie jezioro, będą mogli tam dojechać autobusem? Taki pomysł ma starosta tatrzański. Andrzej Gąsienica Makowski chce, aby kursy rozpoczęły się po zakończeniu remontu drogi do Morskiego Oka.


Parkowcy i ekolodzy uważają to za absurd. Fiakrzy wożący turystów są przerażeni tą wiadomością. – Większość z nas straci pracę – mówią.

Mija równo 20 lat, odkąd ostatni autobus zawiózł turystów nad jezioro. Gdy w 1988 roku pół drogi zjechało w dół i powstało olbrzymie osuwisko, linia autobusowa Zakopane – polana Włosienica została zlikwidowana. Turystom nie pozostaje nic innego, jak iść 9 km w jedną stronę i tyle samo z powrotem lub jechać fasiągiem, w sezonie letnim za 30 zł od osoby.

Od lipca jednak trwa remont wszystkich sześciu osuwisk na drodze do Morskiego Oka. Kiedy się zakończy, starosta tatrzański, który jest zarządcą drogi, zamierza wyremontować jej nawierzchnię i... po latach uruchomić linię autobusową.

– Oczywiście będzie to autobus ekologiczny – zapewnia Gąsienica Makowski. – Myślę, że turyści poprą ten pomysł.

Cepry rzeczywiście przyklaskują projektowi starosty.

– Gdyby tam kursował jakiś ekologiczny pojazd, to czemu nie? Ci fiakrzy tyle biorą, że to skandal. A jak idzie ktoś z dziećmi czy starsza osoba, to niema wyjścia i musi zapłacić 30 złotych pod górę – mówi Zbigniew Rzeszyński, turysta z Bytomia.

Dla fiakrów taka wiadomość to jednak katastrofa. – Połowa z nas, albo i więcej, straci pracę! – mówią zszokowani woźnice, którzy niedawno wykosztowali się na zakup nowych fasiągów, a od 1 września są dodatkowo skazani na trzymiesięczny przymusowy urlop, bo droga jest zamknięta z powodu remontu.

– To przerażająca informacja dla bukowian! – twierdzi Sylwester Pytel, wójt gminy Bukowina Tatrzańska, skąd pochodzą fiakrzy. Wylicza, że wystarczy jeden autobus, który będzie kursował tam i z powrotem, i zabierze połowę ludzi, którzy jechaliby fasiągiem, a połowa woźniców straci pracę.

– Wozy do Morskiego Oka, powożone przez górali, są atrakcją turystyczną, stanowią część lokalnego kolorytu. Ale jak będzie autobus, którym turysta wjedzie za 10 zł w ciągu 20 minut niemal pod samo schronisko, to on będzie „smolił” atrakcję, o wiele przecież droższą niż autobus! – tłumaczy wójt.

Pomysłem starosty zdziwieni są pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. – Im więcej udogodnień dla turystów w Tatrach, tym gorzej dla przyrody – podkreśla Stanisław Czubernat, wicedyrektor TPN. – Drogą do Morskiego Oka i tak wędruje dziennie kilka tysięcy osób. Tyle że teraz, gdy turysta przejdzie te 18 kilometrów, drugi raz raczej się już tam nie wybierze. A jak będzie autobus, pojedzie i 10 razy. A my nie chcemy, aby ludzie nad Morskim Okiem umierali z powodu ścisku! – żartuje Czubernat. Zapowiada, że TPN nie poprze rozwiązań, które zwiększą frekwencję w Tatrach.

– Jednak to starosta zarządza drogą – przyznaje.

Remont drogi do Morskiego Oka zakończy się w przyszłym roku.

Halina Kraczyńska•  Chyba kogoś piorun trafił   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 Gringo      15:19 Sb, 06 Wrz 2008
Chyba tu kogoś popiepszyło. Byłbym za, jeżeli:

- zostanie wytyczony 1,5 metrowy pas ruchu dla pieszych po obu stronach
- autobusy będą w pełnie ELEKTYCZNIE napędzane
- ich wygląd będzie nawiązywał do stylu tatrzańskiego

A wiem, że w/w są nieralne do realizacji, więc STANOWCZE NIE!

         •  Re: Chyba kogoś piorun trafił   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 kszyna      16:20 Nd, 07 Wrz 2008
te autobusy mogą sobie być i na biopaliwo, i elektryczne i nawet na energię słoneczną; mogą być wpasowane w koloryt tatrzański; niech sobie ktoś na nich namaluje panoramę Giewontu; ale i tak mnie trzęsie kiedy o tym pomyśle czytam;

od kilku lat omijam Morskie Oko w sezonie, bo przypomina raczej plaże większych miast niż górskie jezioro, nad którym można usiąść i pokontemplować krajobraz; tłum turystów siedzi, wrzeszczy, słucha głośno muzyki, często śmieci, potem lezie nad Czarny Staw pod Rysami i problemy ma z powrotem, itd....
autobusy tylko pogorszą ten stan.

jestem zdecydowanie przeciw!

•  A MOŻE...   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 zubrrr      18:39 Sb, 06 Wrz 2008
A może wybudować przy schronisku lądowisko dla helikopterów i przewozić (przelatywać) "turystów" z samiuśkiego Zakopanego za np. 50 zł. I będzie ekologicznie, i szybko, i kasy przybędzie, NO I NARESZCIE NIE BĘDZIE TŁOKU na drodze do Moka!!! A i "turyści" popatrzą z góry na Taterki, zobaczą prawie całe, nasycą się do woli widokami, pomyślą sobie "no fajne te nasze górki" , odhaczą w notesikach "Tatry" no i chyba już nie przyjadą, bo coś za drogi ten transport w górach. I Tatry pozostaną dla TURYSTÓW. ;-) Tak sobie pomyślałem!!!

         •  Re: A MOŻE...   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 arten      19:27 Sb, 06 Wrz 2008
Dla mnie okropnością jest kolejka na Kasprowy i furki wiozące tłumy do Moka. Nie rozumiem jak można uważać za przyjemne i potrzebne wkraczanie barbarzyńskiej techniki w świat przyrody eek Nie rozumiem jak można czerpać przyjemność z siedzenia w tłumie w busie na polanę Palenicę, w ścisku w autobusie na polanę Włosienicę i w ciasnocie nad Morskim Okiem :-( Jak tu czerpać radość z DZIEWICZOŚCI, NIESKALANOŚCI, CISZY i SPOKOJU Tatr ?! Człowiek i tak już dużo złego wyrządził górskiej przyrodzie....

Może jeszcze metro przecinające Rysy ? Palenica Białczyńska- Moko-Żabia Dolina- Popradzki Staw :p 30 minut i jesteś po drugiej stronie Tatr ?

•  Pomysł   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 laurapalmer      19:26 Sb, 06 Wrz 2008
Ja bym tam wydłużyła linię kolejową z Zakopc, co yślicie o stacji Zakopane Morskie Oko? Ale to nie koniec , przesiadamy się w zębatkę i hejże na Szpiglasową! amd

•  Autobus na MO   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 Madzia_      19:57 Nd, 07 Wrz 2008
ale nie zle kogos musialo pogrzac moim zdabniem ludzie nie po to jada w gory zeby jezdzic autobusami ale zeby podziwiac nasz piekne gory ja jestem PRZECIW!!!!!!!!!!!

•  Zadeptać wredne pagóry   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 annaka      10:17 Pn, 08 Wrz 2008
Koszmar!!! amd Stanowczo popieram pomyśł z helikopterem i zębatką na Szpiglas :p Po co te góry tak zadzierają nosa? Udeptać, urawniłowku zrealizować amd

         •  Re: Zadeptać wredne pagóry   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 arten      17:47 Czw, 11 Wrz 2008
Nie zapominajmy o "świetnym" pomyśle p. Dzieślewskiego popartym przez Towarzystwo Tatrzańskie: kolejka na Świnicę to też byłby hit, nie mówiąc już o starym pomyśle poprowadzenia dalej morskookiej szosy przez Wrota Chałubińskiego, doliny Piarżystą i Koprową do naszych ulubionych sąsiadów- tam też mógłby dojeżdżać ten busik, a gdyby tek snuć dalej nasze świetlane plany...projektu ceprostrady też nie można porzucić- przecież on nie dokończony! Jakże to tak Tatry miałyby się obyć bez drogi wytyczonej łamiąc wszelkie zasady budowy ścieżek górskich confused Jak za dawnymi czasy: kilka lasek dynamitu dla wyrównania i ruszaj dziatwo w góry za aprobatą ministerstwa komunikacji!

ech....Historia lubi się powtarzać....

«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    8432

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2021