E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Tatry
Palą papierosy w Tatrach, choć jest to zabronione
 dodano: 5 Grudnia 2007    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2007/12/05)
Choć widok palących na szlakach turystów nie jest rzadki, na szczęście większość z nich chodzi w Tatry po to, by pooddychać tamtejszym górskim powietrzem (FOT. HALINA KRACZYŃSKA)

Nikt nie wie o zakazie, bo nie ma znaków. Niedopałki leżą na szlakach, w kosodrzewinie.

W całej Polsce trwa wielka kampania antynikotynowa. Kolejne miasta przyłączają się do niej, ustalając nowe strefy bez papierosowego dymu. W grudniu najprawdopodobniej dołączy do nich Kraków, jeżeli radni przegłosują uchwałę o zakazie palenia na przystankach komunikacji miejskiej, placach zabaw i w parkach. W Zakopanem nawet się o tym nie dyskutuje. Okazuje się, że nawet w Tatrach na szlaku widok turysty palącego papierosa wcale nie jest rzadki.


– Pamiętam, to było latem ubiegłego roku. Szedłem z żoną nad Czarny Staw. Mieliśmy pecha, bo przed nami wędrował facet z papierosem w zębach i kopcił jak lokomotywa, a cała chmura dymu leciała prosto na mnie. Niestety, nie bardzo było można wyprzedzać, więc tak musieliśmy w tym dymie iść – opowiada Marcin, turysta z Zamościa. – Gdy zwróciłem palaczowi uwagę, żeby zgasił papierosa, bo mi to przeszkadza i nie po to idę w góry, by wdychać smród z papierosa, był oburzony. Usłyszałem, że jemu wolno, bo nie ma zakazu. A poza tym na powietrzu dym nikomu nie szkodzi.

Pan Marcin twierdzi, że często chodzi po Tatrach i palaczy spotyka wszędzie. Prosi, by interweniować w sprawie palenia papierosów na terenie Parku, by dyrekcja TPN zabroniła tego, bo jego zdaniem, to nie miejsce na papierosowy dym.

– Czy będziemy zabraniać papierosów w górach? Nie musimy! Ustawa o ochronie przyrody już od dawna tego zakazuje, konkretnie jej artykuł 15. – zaznacza Zbigniew Krzan, wicedyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Niestety, turyści nic sobie z tego zakazu nie robią, bo... mało kto wie, że jest to zabronione. Nigdzie przy wejściu na teren parku czy przy szlakach nie ma żadnej informacji o zakazie. – Owszem, nie ma znaków informujących turystów o tym, że nie wolno palić na terenie TPN – przyznaje Jarosław Rabiasz, komendant Straży Ochrony Parku. Dodaje, że palenie papierosów w Tatrach jest problemem, ale wyegzekwowanie zakazu jest trudne.

– Czasem spotykamy na szlakach palących turystów. W skrajnych przypadkach... zwracamy im uwagę. Możemy teoretycznie ukarać palących mandatem na kwotę maksymalnie do 500 zł, ale prawdę powiedziawszy nie stosujemy tego – mówi komendant Rabiasz. Straż parkowa jeszcze nikogo nie ukarała za to, że pali na terenie chronionym.

– Raz skierowaliśmy do sądu grodzkiego sprawę przeciwko turyście, który przy strażnikach wyrzucił pudełko papierosów. Sąd nie dość, że miał pretensje do nas, dlaczego z tak drobną sprawą się zwracamy, to do tego zasądził karę... 20 zł – tłumaczy komendant Rabiasz. – Z paleniem papierosów pewnie byłoby to samo! – dodaje.

Niestety, ten nałóg niektórych turystów wędrujących po Tatrach nie pozostaje bez wpływu na tatrzańską przyrodę. Problemem są pety leżące wszędzie w górach: między kamieniami, w kosodrzewinie, na szlakach, na brzegach stawów, przy schroniskach.

– W przyszłości musimy się za to wziąć – obiecuje komendant Rabiasz.

Halina Kraczyńska•  Nie wierzycie - przeczytajcie   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 jkch      13:29 Śr, 05 Gru 2007
A który paragraf zakazuje puszczania bąków - panie dyrektorze Krzan i panie komendancie Rabiasz?

         •  Re: Nie wierzycie - przeczytajcie   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 alb1682      10:40 Czw, 06 Gru 2007
amd

         •  Re: Nie wierzycie - przeczytajcie   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 karaluchy2      18:26 Pią, 07 Gru 2007
eek No cuż głupich nie sieją.............sami się rodzą.

         •  Re: Nie wierzycie - przeczytajcie   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 foteol      13:36 Wt, 08 Sty 2008
:-(Nie chodzi o samo palenie, bo sam dym z papierosa pewnie przyrodzie za bardzo nie szkodzi, chociaż na pewno chodzenie po górach w otoczeniu palącego turysty jest uciążliwe ze wzgledu na zapach dymu. W końcu w góry każdy udaje się również pooddychać świeżym powietrzem. Chodzi o to, że zdecydowana większośc palaczy porzuca niedopałki i opakowania gdzie popadnie.Nie dotyczy to tylko gór, ale również naszych ulic, parków itp. Ale w takim miejscu jak Tatry jest to szczególnie niezrozumiałe i smutne i swiadczy o jakimś okaleczeniu i znieczulicy.Bedąc 2 lata temu na Kozim Wierchu zauważyłem z przykrością, że cały szczyt jest pokryty niedopałkami.Ile one ważą ,że tak trudno jest je ze sobą zabrać i znieść na dół?

•  ?p   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 denek01      20:12 Czw, 13 Gru 2007
co to za brednie? moze całkowicie zamknijcie Park dla turystow!

«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    4772

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2019