E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Tatry
Góra śpiącego rycerza
 dodano: 9 Maja 2007    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2007/05/09)

Z cyklu KOCHAM NASZE MIASTO. Dzisiaj czas na Giewont.

Dla wielu osób, które nigdy nie były w Zakopanem, obok Krupówek to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli stolicy Tatr. Giewont - bo o nim mowa - jest dla wielu ludzi górą-symbolem.


Co roku w okresie letnim na tatrzańskich szlakach spotkać można prawdziwe tłumy turystów. Największy ruch panuje tradycyjnie na trasie do Morskiego Oka. Średnio dziennie trasę tę przebywa ok. 15 tys. turystów, podczas gdy na wszystkich szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego wędruje dziennie ok. 27 tys. turystów. Wymagający zdecydowanie lepszej kondycji, chociaż odpowiedni również dla amatorów górskich wycieczek, jest szlak prowadzący na Giewont. W szczycie sezonu na ostatnim etapie podejścia, tuż przed łańcuchami, potrafi zrobić się prawdziwy korek. Chętnych do zdobycia szczytu z krzyżem jest tak wielu, że na górze można pobyć zaledwie kilka minut. Górale śmieją się nawet, że to miejsce ceprów, bo ich tam najwięcej.

Jest to miejsce ważne również dla mieszkańców Zakopanego. Każdego roku 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, górale pielgrzymują na Giewont, gdzie na Przełęczy Herbacianej pod krzyżem na Giewoncie odbywa się msza św. Sam krzyż na szczycie zamontowany został przez zakopiańczyków w 1901 roku z okazji 1900. rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa. Wysoką na 17,5 metra konstrukcję górale wynieśli na górę na własnych plecach.

Wokół góry krążą również legendy. Jedna z wersji mówi o rycerzu śpiącym pod Giewontem, który ma się obudzić, gdy Polska znajdzie się w wielkim niebezpieczeństwie.

(łb)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1325





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024