nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Tatry
Narciarstwo w blasku słońca
Na podejściu na Rakoń

VIII Puchar SNPTT im. J. Oppenheima pod patronatem "Dziennika Polskiego".

Przy wspaniałej słonecznej pogodzie w malowniczym otoczeniu Doliny Chochołowskiej rozegrany został VIII Puchar SNPTT im. J. Oppenheima w narciarstwie wysokogórskim.

Pomimo iż zawody były zarazem finałem Pucharu Polski w tej dyscyplinie, na starcie stanęło niespełna 50 pań i panów w sześciu kategoriach wiekowych. Powodem tak małej frekwencji były równocześnie rozgrywane w tym samym dniu zawody Parków Narodowych oraz Puchar Wysokich Tatr na Słowacji. W zawodach wzięli udział narciarze od lat startujący w tej sympatycznej imprezie. Warto podkreślić, iż tegoroczne zawody były włączone w obchody 100-lecia klubu SNPTT 1907, najstarszego narciarskiego klubu w Polsce.

Wśród seniorów, pierwszy na mecie zameldował się Szymon Zachwieja, ratownik Grupy Podhalańskiej GOPR, drugi był Jarosław Prokop z KN Kandahar, trzecie miejsce wywalczył Tomasz Brzeski z KW Nowy Sącz. Wśród seniorek najlepszy rezultat uzyskała zakopianka Klaudia Tasz, startująca w barwach katowickiego klubu KN Kandahar, drugą pozycję wywalczyła jej koleżanka klubowa Aleksandra Dzik, a trzecią zajęła również zawodniczka KN Kandahar Agnieszka Solik.

Seniorzy mieli do pokonania najdłuższą trasę, która liczyła 22 km i 1932 m przewyższenia, prowadząc z Polany Chochołowskiej na Grzesia, Wołowiec na Polanę Chochołowską, a następnie na Trzydniowiański i Kończysty Wierch wznoszący się nad Dol. Jarząbczą. Ze szczytu zjazd z powrotem na Polanę Chochołowską, gdzie w okolicach elektrowni usytuowana była meta. Nestorzy mieli do pokonania trochę krótszą trasę, bowiem rozpoczynali pierwszy zjazd już z Rakonia. Długość trasy wynosiła 20,2 km, a przewyższenie 1731 metrów. Najlepszy rezultat uzyskał Edward Grzegorzek z KN Kandahar, drugi był Grzegorz Żyrzyński również KN Kandahar. Kadeci, juniorzy oraz amatorzy mieli do pokonania znacznie krótszy odcinek z Polany Chochołowskiej na Grzesia i Rakoń, a następnie zjazd na Polanę Chochołowską. Trasa liczyła 9,2 km oraz 79 metrów przewyższenia.

Wśród juniorów najlepszy rezultat uzyskał Mateusz Kulig z TKN Tatra Team, najlepszym kadetem okazał się Piotr Grzegorzek KN Kandahar, a najszybszą kadetką zakopianka Julia Wajda. Młodziczki miały do pokonania najkrótszą trasę z Polany Chochołowskiej na Grzesia i z powrotem długość 5,4 km oraz 513 metrów przewyższenia. W tej kategorii wystartowały dwie zawodniczki, a na mecie pierwsza zameldowała się Maria Myśliwska z KN Kandahar, druga była Agata Cikowska TKN Tatra Team. W kategorii amatorów wystartowała tylko jedna zawodniczka Jowita Bulińska, wśród amatorów najszybszy w tych zawodach był Marek Goździk. W zawodach wzięły udział również dzieci Hanna Gąsienica-Gładczan, Tymoteusz Rafiński, Kamila Cikowska i Marysia Szatkowska. W kategorii Open sklasyfikowano również weteranów. W tej kategorii pierwsze miejsce zajął Jarosław Prokop z KN Kandahar, drugi był Mariusz Wargocki z TKN Tatra Team, a trzecie miejsce wywalczył Jacek Czech z KN Kandahar.