E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Tatry
Blisko wiek ochrony Tatr
 dodano: 26 Marca 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/03/26)
Dr Marek Kot (z lewej) przypomniał sylwetkę pedagoga, biologa i taternika Stefana Chałubińskiego (Fot. Rafał Gratkowski)

Wygrali z kolejką na Świnicę.

Kolejka wywożąca leniwych turystów na Świnicę, kamieniołom dostarczający materiały budowlane i dekoracyjne na zboczach tegoż szczytu, a w Kotle Gąsienicowym spora stacja narciarska oraz hotele, będące zaczątkiem polskiego Davos.


Ten pomysł miał z początkiem XX wieku sporo zwolenników. Brakowało tylko pieniędzy na realizację. W sobotę w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Zakopanego z okazji 95. rocznicy istnienia Sekcji Ochrony Tatr Towarzystwa Tatrzańskiego odbyło się sympozjum naukowe, przypominające batalię o ochronę przyrody, jaką toczono w Tatrach przed wiekiem.- Właśnie batalia o ochronę Świnicy przed planowaną inwestycją w 1903 roku była największym sukcesem Sekcji Ochrony Tatr Towarzystwa Tatrzańskiego - podkreślił w referacie o historii sekcji Wiesław Siarzewski z TPN. Przypomniał też, że w 1913 roku, gdy świętowano 40-lecie istnienia Towarzystwa Tatrzańskiego, Jan Gwalbert Pawlikowski opracował memoriał o ochronie rezerwatowej przyrody Tatr. - Ochrona Tatr jest tylko częścią szeroko pojętej ochrony wartości zastanych. To również pojęcie, jakie stosował Jan Gwalbert Pawlikowski, jest bliskie towarzystwu do dziś - zaznaczył Antoni Dawidowicz, prezes PTT.

W sobotnim spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego, Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, przewodnicy, ekolodzy oraz miłośnicy tatrzańskiej przyrody. Wysłuchali referatów o historii Sekcji Ochrony Tatr TT, o działalności Jana G. Pawlikowskiego i Stefana Chałubińskiego. Prezes Oddziału PTT w Zakopanem Alicja Tatarczuch-Maciata zaprezentowała organizację "Zielonego Krzyża" im. Stefana Chałubińskiego. Aktor Teatru Witkacego Krzysztof Wnuk wystąpił z krótkim programem "Skrutator", obrazującym przebieg licytacji Zakopanego, w której propozycję wykupienia przez nowotarskiego kupca Goldfingera miejscowości za 425 tysięcy przebił prawny reprezentant hrabiego Zamoyskiego, windując stawkę do 460 tysięcy. Zebrani obejrzeli też multimedialną prezentację "Kasprowy Wierch", przygotowaną przez Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody, a wieczorem uczestniczyli w spotkaniu we mszy św. w kościele oo. Bernardynów na Bystrem. W niedzielę złożyli wiązanki kwiatów na mogile gen. Mariusza Zaruskiego i Jana G. Pawlikowskiego na Pęksowym Brzyzku.

(RAV)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    3177





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024