E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Tatry
Po słowackiej stronie
 dodano: 14 Marca 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/03/14)
Cmentarz żydowski w Krompachach jest w katastrofalnym stanie - w razie dużej nawałnicy grozi zsunięciem się płyt na drogę (Fot. Mária -imoňáková (SME))

Niedźwiedzie wychodzą z legowisk.
Kirkut w Krompachach niszeje.
Nartostrady w parkach narodowych to tragedia.
Ekologiczne paliwo.
Warto wiedzieć.


Niedźwiedzie wychodzą z legowisk


Wysokie temperatury i słońce sprawiły, że niektóre niedźwiedzie opuściły swoje legowiska. Do tej pory doliczono się prawie dziesięciu osobników. Z każdym ciepłym dniem jest ich coraz więcej. Pierwszy niedźwiedź w Tatrzańskim Parku Narodowym po słowackiej stronie obudził się już 19 lutego. Jozef Kováč, zoolog z Lasów Państwowych TANAP, twierdzi, że nie jest to nic nadzwyczajnego. Długoletnie obserwacje dowodzą, że niedźwiedzie budzą się przeważnie już pod koniec lutego. Zwierzęta te zimują w wyższych partiach gór, przeważnie na północnych stokach, gdzie wahania temperatury nie są tak duże jak na stokach południowych.
Na terenie słowackiego parku, który obejmuje obszar od Oravic po Tatrzańską Jaworzynę, żyje obecnie około 80 niedźwiedzi.
(-L TANAP)

Kirkut w Krompachach niszeje


Cmentarz żydowski w Krompachach już od wielu lat jest w katastrofalnym stanie. W razie dużej nawałnicy grozi zsunięciem się płyt na drogę prowadzącą do ośrodka narciarskiego Plejsy. - Przed paru laty, podczas poszerzania jezdni, mur okalający cmentarz został zburzony i teraz istnieje niebezpieczeństwo odsłonięcia grobów - ostrzega powiatowy inspektor sanitarny. Miejscami są już widoczne ludzkie kości.
Cmentarz założono w 1783 r., ale od zakończenia II wojny światowej popadał w ruinę. Inny problem to brak regulacji w kwestii własności gruntów obejmujących pobliską ulicę Cintorínską.
(SME)

Nartostrady w parkach narodowych to tragedia


Nowym dyrektorem Parku Narodowego Słowacki Raj został zoolog Bedřich Hájek, który jednocześnie będzie pełnił funkcję dyrektora Regionalnego Centrum Ochrony Przyrody w Spiskiej Nowej Wsi (obejmującego swymi kompetencjami Park Narodowy Murańska Planina i Park Narodowy Słowacki Kras). Hájek deklaruje wypełnienie zobowiązań podjętych przez Republikę Słowacką wobec Unii Europejskiej w dziedzinie ochrony środowiska. - Wraz z przystąpieniem do UE zobowiązaliśmy się do utworzenia sieci obszarów chronionych. Chodzi o kategorie stref ochronnych dla ptaków oraz obszary przyrodnicze o znaczeniu europejskim. W naszym regionie znajduje się największa strefa ochronna dla ptaków Volovské Vrchy, rozciągająca się od Spiskiej Nowej Wsi po Koszyce.
Nowy dyrektor bardzo sceptycznie podchodzi do udostępniania obszarów chronionych dla turystyki narciarskiej. - W Słowacji nie brakuje obszarów górskich, gdzie można tworzyć trasy narciarskie. Jest tragedią, że inwestorzy planują je właśnie w parkach narodowych i na obszarach o najwyższym stopniu ochrony. Moim priorytetem jest turystyka piesza i rowerowa - dodaje dyrektor Hájek.
("SPISKÝ DENNÍK KORZÁR")

Ekologiczne paliwo


Na terenie byłej spółdzielni rolniczej w Spiskiej Cieplicy w ciągu półtora roku ma powstać zakład wytwarzający metan na bazie produktów ubocznych powstałych podczas produkcji zwierzęcej, dzięki czemu będzie bardziej ekologiczny. Na Słowacji działają już tego typu zakłady, ale ten na Podtatrzu ma być jednym z najnowocześniejszych. Powstały gaz może być wykorzystany jako paliwo do samochodów osobowych i środków transportu komunikacji miejskiej.
("PODTATRANSKÉ NOVINY")

Warto wiedzieĆ


LIPTOWSKI MIKULASZ: Słowackie Muzeum Ochrony Przyrody i Speleologii
Stałe ekspozycje: Historia ochrony przyrody na Słowacji, flora i fauna, minerały (ul. -kolská 4); Słowackie jaskinie i kras (ul. 1 Maja 36). Od 21.03 do 3.05 - wystawa "Parki narodowe Słowacji". Czynne: pn.-pt. 8-16. Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, ul. -kolská 4, Liptovský Mikuláš, tel. 00421 44 552 20 61, e-mail: smopaj@smopaj.sk.
DOLNY KUBIN: Dekoracje wielkanocne
Wystawa połączona z warsztatami ("Vežkonočné dekorácie") - w dn. 12.03-29.03. Mestské kultúrne stredisko, Námestie slobody 1, Dolný Kubín, tel. 00421 43 586 22 69, e-mail: msksdk@orava.sk.
Tłum i opr. (HM)










«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2626





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024