E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Tatry
Wzorem Indian i Eskimosów
 dodano: 10 Stycznia 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/01/06)
Coraz częściej zimą na górskich szlakach można spotkać turystów wędrujących na rakietach śnieżnych. Fot. Adam Brzoza

Rakiety śnieżne coraz bardziej popularne.

Coraz częściej zimą na górskich szlakach można spotkać turystów wędrujących na rakietach śnieżnych. - Dawniej zima była martwym sezonem. Zmieniło się to dzięki popularności rakiet i nart skitourowych. Co więcej, wiele osób przekonało się, że to najpiękniejsza pora roku w górach - mówi Edward Hudziak, kierownik schroniska na Markowych Szczawinach pod Babią Górą, gdzie od 5 lat działa wypożyczalnia rakiet śnieżnych.


Rakiety śnieżne stosowane były przez Eskimosów i Indian od setek lat. Były wykonane ze skór i drewna. Kilkadziesiąt lat temu zaczęto wykorzystywać je w zimowej turystyce. Do Polski moda na rakiety śnieżne przywędrowała niedawno. Podstawową zaletą rakiet jest ich duża powierzchnia. Dzięki temu turysta idący nawet z ciężkim plecakiem nie zapada się w śniegu. Gdy warstwa śniegu liczy przykładowo 60-70 cm, człowiek idący na rakietach będzie zapadać się tylko 10-15 cm. W ten sposób - idąc po powierzchni śniegu - można pokonywać znacznie większe odległości, niż brnąc w butach w śniegu po kolana. Wędrować będzie jeszcze łatwiej, jeśli weźmiemy z sobą kijki teleskopowe. Współczesne rakiety wykorzystywane w turystyce, wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego oraz ze stopów metali, są bardzo lekkie. Można je zakładać na buty górskie, niekoniecznie "skorupy".

- Rakiety mają znacznie szersze zastosowanie niż narty skitourowe. Nie wszyscy potrafią zjeżdżać na nartach, zwłaszcza w dziewiczym śniegu i po bardzo stromych stokach. Na rakietach można chodzić praktycznie wszędzie. Wyposażone są w kolce, które zastępują raki. Dzięki temu można podchodzić po wywianym lub oblodzonym śniegu. Jest to bardzo przydatne chociażby na Babiej Górze, gdzie zimą warunki często są trudne - mówi Edward Hudziak.

Rakiety wyposażone są także - podobnie jak wiązania w nartach skitourowych - w podpórki pod piętę, które można regulować w zależności od nastromienia stoku. Znacznie ułatwia to podchodzenie pod górę. - Ułożenie stopy w rakietach jest anatomiczne, niepowodujące obciążeń stawów - mówi Edward Hudziak.

Kupno nowych rakiet to koszt 250-600 zł. - Lepiej wydać więcej na dobre rakiety. Niektórzy chcąc zaoszczędzić, kupują tańsze rakiety o małej powierzchni, niewiele większej od buta. W efekcie zapadają się w śnieg. Tymczasem powierzchnia rakiety powinna być uzależniona m.in. od masy ciała - mówi Edward Hudziak.

W schroniskach górskich coraz częściej działają wypożyczalnie rakiet śnieżnych. W grudniu wypożyczalnię uruchomiło schronisko na Hali Krupowej w Paśmie Babiogórskim. Wypożyczenie rakiet kosztuje ok. 10-15 zł na jeden dzień. Ubiegłej zimy w Beskidzie Żywieckim odbył się nawet Międzynarodowy Bieg na Rakietach Śnieżnych - na Rycerzową. (AGN)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    4875





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024