E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Paralotnie
Solisko (Słowacja) S-SW
SOLISKO 2093 m npm (Tatry Słowackie)

  

Masyw Solisk znajduje się w Tatrach Wysokich w ich Słowackiej części. Od wschodu otacza go Dolina Młynicka od zachodu zaś Dolina Furkotna. Można w nim wyodrębnić trzy wierzchołki: Wielkie Solisko 2404 m npm, Małe Solisko 2320 m npm i położone najbardziej na południe Przednie Solisko 2093 m npm. Dla paralotniarzy dozwolone jest startowanie tylko z tego ostatniego. Na mocy porozumienia zawartego w 1991 roku pomiędzy dyrekcją TANAP (Słowacki Tatrzański Park Narodowy) a Słowackim Związkiem Lotniczym (odpowiednik Aeroklubu Polskiego), ustalono że można wykonywać loty na terenie Parku z czterech miejsc: Skalnatego Plesa, Łomnickiej Przełęczy, Sławkowskiego Nosa i Przedniego Soliska. Loty z tego ostatniego mogą odbywać się generalnie w kierunku Szczyrbskiego Plesa z wyłączeniem okresu od 15 kwietnia do 30 maja z uwagi na ochronę przyrody. W porozumieniu określona została też maksymalna ilość lotów dziennie (10) i tygodniowo (30). Loty mogą odbywać się wyłącznie w ciągu dnia w godzinach od 10-tej do 15-tej. W praktyce - jak powiedzieli mi miejscowi paralotniarze - te limity nie są sprawdzane, ale na ogół nie są też przekraczane przez paralotniarzy.

Starty z Soliska mogą się odbywać głównie na kierunki południowe i południowo-zachodnie.

Przednie Solisko.
Strzałkami zaznaczone dolne
i górne miejsce startu
  

By dotrzeć na start najpierw należy dojechać do Szczyrbskiego Plesa, niewielkiego kurortu położonego na wysokości 1350 m npm. Dojazd samochodem z Zakopanego przez przejście na Łysej Polanie i dalej przez Tatrzańska Łomnicę i Smokowce to odległość około 70 km. Ze Szczyrbskiego Plesa na ramię Przedniego Soliska kursuje wyciąg krzesełkowy, który wywozi turystów do Chaty pod Soliskiem na wysokość 1830 m npm pokonując deniwelację około 400 metrów. Cena biletu w górę wynosi poza sezonem 80 koron słowackich a w lecie (lipiec - wrzesień) 100 koron. Niestety mimo dużej wysokości bezwzględnej na jaką wyjeżdżamy wyciągiem nie jest możliwy start z okolic górnej stacji z uwagi na wypłaszczenie terenu. By mieć komfortowe warunki startu musimy podejść jeszcze czerwonym szlakiem ok. 30 minut w pobliże wierzchołka Przedniego Soliska. Można wystartować z niższa (ok. 5 min. drogi od wyciągu) ale miejsce to - prawie na szlaku - jest bardzo małe i kamieniste. Mimo tych niedogodności widziałem startujący z tego miejsca tandem.

W głębi szczyt Wysokiej (2560 m npm).
Polana u dołu zdjęcia
to najobszerniejsze miejsce
do lądowania w okolicy.
     
Szczyrbskie Jezioro
i osada Szczyrbskie Pleso
 
 

Jeżeli startujemy ze szczytu Soliska to do lądowiska mamy deniwelację około 700 metrów, w przypadku startu z niższa jest to 500 m co w zupełności wystarcza by wykorzystać termikę jeśli planujemy loty latem. Jeśli nie "załapiemy się" na termikę to pozostaje lądowanie w Szczyrbskim Plesie i to właściwie na jedynej większej łące położonej ok. 300 metrów na południe od dolnej stacji wyciągu krzesełkowego. Polana otoczona jest dookoła wysokimi świerkami i lądując na niej w termiczny dzień należy uważać na odrywające się tuż nad ziemią "bąble" które mogą niespodziewanie zmienić kąt naszego lotu i zamiast na łące wylądujemy na drzewie. Praktycznie znad drzew najlepiej podchodzić już na klapach i odpuścić je dopiero 2 metry nad ziemią. Zimą jako lądowisko wykorzystywana jest zamarznięta tafla Szczyrbskiego Jeziora.


żródło:
Krzysztof Dudziński (www.air-sport.pl)
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    9658

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024