Aktualności
Kalendarium Zakopanego
 dodano: 18 Maja 2005

strona: 1/6
1 2 3 4 5 6 



Początki Zakopanego
1578   Rzekome wydanie przywileju osadniczego króla Stefana Batorego dla górali. Dokument prawdopodobnie nigdy nie istniał.
1605   Wzmianka o Zakopanem w Kronice Parafii Czarnodunajeckiej.
7.IX.1616   Dokument potwierdzający własność polany Zakopane dla rodziny Pawła Rubzdela, syna Jana. Możliwe, że Jan Rubzdel z Maruszyny to pierwszy zakopiański Gąsienica.
1624   W spisie, dokonanym przez Mikołaja Komorowskiego podczas obejmowania starostwa w Nowym Targu, pojawia się nazwa "Nowa Osada", łącząca poszczególne polany Gąsieniców, Toporów, Bachledów i Jarząbków. Oficjalna nazwa nie utrzymała się, wyparta przez ludowe "Zakopane" (osada za Kopanem, czyli wykarczowaną polaną).
20.IV.1630   Król Zygmunt III Waza nadaje polanę Żywczańskie Jędrzejowi Jarząbkowi z Bańskiej. Dokument znany jedynie z póĽniejszych odpisów, nie wiadomo czy prawdziwy. W owym czasie w Zakopanem ma być 49 polan, zamieszkanych przez 656 osób.
11.XII.1670   Potwierdzenie przywileju Batorego w dokumencie króla Michała Wiśniowieckiego, o wątpliwej autentyczności.
przed 1694   Bracia Jędrzej i Paweł Gąsienicowie budują młyn "na Zakopanem, między wodami Białą a Ciche, na wyrobisku z pańskiego lasu".
XVIII w.   W Zakopanem wprowadzona zostaje uprawa ziemniaków.
przed 1756   Powstaje huta żelaza w Kuźnicach, rzekomo na polecenie starosty nowotarskiego Franciszka Rychtera. Budowniczym ma być niejaki Sadogórski.
1765   Lustracja królewszczyzn na Podhalu. Dokument wzmiankuje o Zakopanem i Olczy. W Zakopanem wówczas jest 37 gospodarstw i parę młynów.
IX.1770   Pod pozorem ustanowienia kordonu sanitarnego Austria, rok wcześniej zająwszy Spisz, zagarnia starostwa nowotarskie, czorsztyńskie i ziemię sądecką - z Tatrami i Zakopanem.




strona: 1/6
1 2 3 4 5 6 


(Nie masz uprawnien)