Tatry, w nich wszystko jest inne. Nawet zmęczenie ma słodki smak. A jakie są Himalaje? Czy faktycznie lotnisko w Lukli jest najbardziej nie bezpiecznym portem na świecie? Co ma w sobie stolica Nepalu, która z jednej strony męczy, a z drugiej fascynuje? Ponoć jest w tym mieście coś urzekającego, magicznego, magnetyzującego. Ale co konkretnie? Czy każdy z nas może wybrać się na himalajski szlak? Ile to kosztuje? Jakie miesiące są najbardziej korzystne?
Na te pytania, i nie tylko, spróbują udzielić odpowiedzi podróżnicy, miłośnicy górskich wędrówek. Spotkanie z nimi uświetnią dwa filmy – wyróżniony I nagrodą na festiwalu im. Wandy Rutkiewicz w Warszawie w 2019 roku „Od Tatr po Everest” (zwiastun https://polskiehimalaje.pl/od-tatr-po-everest/) oraz „Ulice Katmandu”.
Filmy, rozmowy i dyskusje to nie wszystko. Takiego wydarzenia pod Tatrami jeszcze nie zorganizowano. Bo nie było pandemii. A co ona ma wspólnego? Koronawirus pozbawił Szerpów środków do życia w martwym sezonie wiosennym, kiedy to zazwyczaj zarabiali najwięcej przy okazji wypraw w góry wysokie, albo niosąc uczestnikom trekkingów ich bagaże. Jesień także rysuje się w czarnych barwach. Ich błagalne wołania o pomoc dotarły też pod Tatry, do Kina Miejsce i klubu Polskie Himalaje.
Czwartkowy wieczór 16 lipca będzie też swoistą giełdą atrakcyjnych książek z autografami takich osobistości jak Anna Czerwińska czy Leszek Cichy obchodzących w tym roku wyjątkowe jubileusze, himalajskich koszulek oraz upominków, także nepalskich, których zakup zasili konto zbiórki dla nepalskich tragarzy. To prawdziwi bohaterowie wspinaczek, o których niewiele się mówi. Zawsze są w cieniu. To na ich plecach transportowane są ładunki. Żadna wyprawa, czy to w góry wysokie, czy trekkingowa, nie obejdzie się bez Szerpów.
Zaprośmy ich na ten wieczór do Cafe Miejsce i wyobraźmy sobie, że są z nami. Zafundujmy im wyborną herbatę, kawę, domowe ciasto i delektujemy się smakiem w ich towarzystwie. A oni już zapewnili, że odwdzięczą się Tobie. To co dasz innym, to, czym się podzielisz, wróci do Ciebie, czasem w zupełnie inny sposób, niż się tego spodziewasz.
Kto wie, czy jednak największym smaczkiem wydarzenia nie będzie możliwość zapisania się na himalajskie trekkingi w latach 2021-2023 z Leszkiem Cichym, Rafałem Fronią czy z najbardziej barwną postacią w historii alpinizmu Aleksandrem Lwowem, który w tym roku obchodzi 50. urodziny wspinaczkowe.
Atmosferę tworzą ludzie - chcesz dołączyć? Zapraszamy! A jeśli poczujesz niedosyt, to proponujemy piątkowy deser 17 lipca – zakopiańską premierę filmu „Everest dla każdego” w reżyserii Adriana Dmocha z ujęciami m.in. wybitnego himalaisty, operatora i fotografa Dariusza Załuskiego.
17 lipca 2020 - Everest dla każdego
Projekcja filmu „Everest dla każdego”, który został zakwalifikowany do głównego konkursu festiwalu w Zakopanem (28-30 sierpnia). W Kino Miejsce będzie miał swą prapremierę pod Tatrami. Dodatkowo, w tych dniach można będzie nabyć książki Leszka Cichego „Gdyby to nie był Everest…” z jego autografami oraz nepalskie upominki i w ten sposób przyczynić się do wsparcia Szerpów, którzy w dobie pandemii pozostali bez środków do życia, o czym można przeczytać na https://zrzutka.pl/w4326s
Liczba miejsc w kinie, z wiadomych względów, została ograniczona. Więcej informacji na stronach:
https://www.bilety24.pl/kino/od-tatr-po-everest-60030 oraz https://www.bilety24.pl/kino/everest-dla-kazdego-60033
Organizator: Kino Miejsce
Władysława Orkana 2, Zakopane
202020-07-16 - 2020-07-17 od 20:00 do 22:00
Strona www: https://www.kinomiejsce.zakopane.pl/
E-mail: kinomiejsce@gmail.com
Telefon: 788327934