E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Poprzedni miesiąc 06 / 2020 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
    wydarzenia w dniu: 30-06-2020
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 Wystawa "Święci nie przemijają"
     Data:  2020-05-20 - 2020-07-31

Niezmiernie miło jest nam poinformować, iż Miejska Galeria Sztuki im Wł. hr. Zamoyskiego będzie otwarta dla zwiedzających od 20 maja 2020 r. (środa). Dostosowując się do aktualnych restrykcji sanitarnych i zapewniając bezpieczne zwiedzanie, na razie udostępniamy dużą salę wystawienniczą (salę A). W zakładce „O Miejskiej Galerii Sztuki” zostały umieszczone zasady zwiedzania Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego związane z epidemią COVID-19. Galeria będzie czynna od środy do niedzieli w godz. 10:00-16:00 z przerwą w godz. 13:00-14:00.


Włączając się w obchody setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, od 20 maja 2020 r. zapraszamy Państwa do Miejskiej Galerii Sztuki na wystawę „Święci nie przemijają”. Ekspozycja będzie prezentacją wybranych polskich świętych i błogosławionych, których na ołtarze (także tutaj pod Tatrami) wyniósł św. Jan Paweł II.

Prezentowana cyklicznie galeria sylwetek, miejsc i obiektów będzie narracyjną opowieścią o czasie, wartościach i ludzkich wyborach. Pozwoli Państwu lepiej poznać fundament naszej historii, kultury, sztuki i duchowości narodu. Zapraszamy Państwa w introspekcyjną podróż w głąb biografii tych, którzy zostali wyjątkowo naznaczeni charyzmatem miłosierdzia. Zaczynamy od prezentacji sylwetki św. Brata Alberta i bł. Bernardyny Jabłońskiej, których misja pod Tatrami zaowocowała trwałą obecnością w zakopiańskim pejzażu.

Wystawa czynna od 20 maja do 31 lipca 2020 r.

Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem

ul. Krupówki 41

Serdecznie zapraszamy!

Święci nie przemijają. Św. Kinga, św. Urszula Ledóchowska

Niezmiernie miło jest nam poinformować, iż w dalszej części wystawy „Święci nie przemijają” Miejska Galeria Sztuki im Wł. hr. Zamoyskiego przedstawia postacie kolejnych świętych: św. Kingi i św. Urszuli Ledóchowskiej.

Jan Paweł II wynosząc na ołtarze dwie święte kobiety – św. Kingę i św. Urszulę Ledóchowską, których życie i czyny dzielą epoki, a łączy wyjątkowa wspólnota misji, połączył symboliczną klamrą dwa duchowe ośrodki tak istotne dla religijnego społecznego i kulturowego kolorytu górskiej ziemi.

Paralelność losów i postaw jest tutaj wyjątkowa, a 700-letni dystans dziejowy jedynie uwypukla uniwersalizm i ponadczasowość wyznawanych wartości, o które dzisiaj tak trudno. Obie kobiety pochodziły ze znakomitych rodów, obie przybyły na polską ziemię, bezgranicznie oddane w służbie bliźniemu, przejęte bytem narodu i losem państwa. Obie królewski i arystokratyczny splendor zamieniły na zgrzebne płótno habitu. Obie po ziemskiej peregrynacji, oddając wszystko co doczesne, spoczęły pośród swoich współwyznawczyń, a ich dzieło i żywy kult nadal przynosi owoce.

Lidia Rosińska-Podleśny

Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem

Św. Kinga (również Kunegunda) ur. 1234 r., zm. 1292 r. Węgierska królewna z dynastii Arpadów, księżna krakowska i sandomierka, a następnie zakonnica w Zakonie Świętej Klary (klarysek), żona polskiego władcy, Bolesława V Wstydliwego oraz święta Kościoła katolickiego. Wraz z Bolesławem stała się fundatorką wielu klasztorów i kościołów. Dziełem jej życia była fundacja starosądeckiego klasztoru klarysek. Po śmierci męża rozdała resztę kosztowności ubogim i wyjechała do Starego Sącza, gdzie postanowiła spędzić resztę swojego życia przyjmując habit zakonny. W 1291 r. Kinga zapadła na ciężką chorobę, zmarła w opinii świętości w starosądeckim klasztorze. Pochowano ją w kościele klasztornym sióstr klarysek.

Św. Urszula Ledóchowska (Julia Ledóchowska) ur. 1865 r., zm. 1939 r. W 1886 r. Julia Ledóchowska wstąpiła do klasztoru urszulanek w Krakowie. Po nowicjacie złożyła śluby zakonne i otrzymała imię s. Maria Urszula od Jezusa. W 1914 r. rozpoczęła w Szwecji działalność apostolską, gromadziła katoliczki na dyskusje religijne, rekolekcje. Zaczęła również wydawać miesięcznik katolicki. Zainicjowała wydanie zbioru tekstów o Ojczyźnie (1917 r.), organizowała odczyty. Założyła szkołę języków dla skandynawskich dziewcząt. W 1920 r. wraz z całą wspólnota urszulanek wróciła do Polski i zaangażowała się w odbudowę kraju. Powstało wówczas apostolskie Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Jan Paweł II beatyfikował Urszulę Ledóchowską 20 czerwca 1983 r., natomiast kanonizacja nastąpiła 18 maja 2003 r.

Zdjęcia prac oraz materiały prezentowane na wystawie pochodzą z archiwum i zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim w Krakowie, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce, Klasztoru Sióstr Klarysek w Starym Sączu, Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Pniewach i Urzędu Miasta w Zakopanem.

https://www.zakopane.pl/strefa-miejska/aktualnosci/aktualnosci-zwykle/czerwiec-2020/swieci-nie-przemijaja-sw-kinga-sw-urszula-ledochowska/

 

więcej o wydarzeniu na stronie: http://galeria.zakopane.pl/pl/news/307,0  
  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1531
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2020