E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Poprzedni miesiąc 08 / 2019 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
    wydarzenia w dniu: 14-08-2019
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 Koncerty w Zakopanem – lato 2019
     Data:  2019-06-23 - 2019-08-31

Cykl „Koncerty w Zakopanem – lato 2019” już dwudziesty raz!

Projekt muzyczny „Koncerty w Zakopanem, lato …” realizowany jest już dwadzieścia lat. W tym okresie pod Giewontem prezentowały się zespoły niemal z całego świata. Słuchacze wieczornych koncertów w zakopiańskich kościołach i galeriach sztuki mieli okazję usłyszeć klasykę europejską, począwszy od pieśni średniowiecznych a skończywszy na kompozycjach Szymanowskiego i Góreckiego,, muzykę etniczną z Afryki Południowej, Anglii, Słowacji. jazz nowoorleański, muzykę organową różnych epok czy współczesne ballady polskich bardów. Czasem występowały kapele i śpiewacy z naszego, rodzimego regionu.

Projekt muzyczny „Koncerty w Zakopanem, lato …” nie rościł sobie pretensji do miana festiwalu, chociaż miał ku temu wiele powodów. Od wielu lat był propozycją wysokiej kultury pod Tatrami w morzu wszechogarniającej nas szmiry, pseudofolkloru, a ostatnio beznadziejnego disco polo. W związku z brakiem zainteresowania władz Zakopanego takimi projektami, coraz niższą frekwencją, a także trudnościami organizacyjnymi postanowiliśmy zakończyć projekt „Koncerty w Zakopanem, lato …”. Ten rok jest propozycją muzyczną po raz ostatni.

Dziękujemy wszystkim, którzy bywali na koncertach i imprezach towarzyszących. Dziękujemy również osobom, które wydatnie przyczyniły się do zaistnienia tych wydarzeń, a w szczególności: ks. prałatowi Stanisławowi Szyszce, śp. ks. kustoszowi Mirosławowi Drozdkowi, ks. Mieczysławowi Kozłowskiemu, Markowi Trzaskosiowi, Marii Mleczko, śp. Jackowi Raźnemu, Beacie Denis-Jastrzębskiej, śp. Andrzejowi Jeleniowi.

W tym roku przypada 110. rocznica powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zatem cykl wydarzeń muzycznych i imprez towarzyszących dedykujemy wspaniałym – dawnym i obecnym – ratownikom górskim. To dzięki nim wiele osób uratowało swoje zdrowie, a czasem życie, wielu z nas mogło liczyć na trud i poświęcenie tych odważnych ludzi gór. Z tą dedykacją odbędą się występy chórów z Polski i Anglii oraz orkiestr z Norwegii i Anglii.

Pierwszy koncert w ramach tegorocznego projektu odbędzie się w najbliższą niedzielę, tj. 23 czerwca 2019 roku o godzinie 19.30 w sanktuarium M.B. Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy. Tego wieczoru wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna NOR 39 z Norwegii. Dyrektorem artystycznym zespołu jest Stefan Plewniak, który na co dzień pracuje z zespołami orkiestrowymi we Wiedniu. W programie koncertu, m. in.: Vivaldi, Mozart, Piazzolla. Pozostałe propozycje muzyczne znajdziecie Państwo na plakatach i w mediach. Oczywiście wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. W ramach letnich wydarzeń będzie można również obejrzeć wystawę plastyczną „Wołanie w górach”, którą uświetnią prace artystów zakopiańskich, nowotarskich i krakowskich oraz prace uczniów ZSP im. A. Kenara w Zakopanem. Wystawa będzie czynna codziennie od połowy lipca do końca września w dolnym kościele Księży Misjonarzy na Olczy.

Honorowy patronat nad koncertami w tym roku objęli: Jan Krzysztof – taternik i naczelnik TOPR, ks. Jerzy Grzyb – kustosz sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy, kapelan przewodników tatrzańskich, Jan Palider – prezes oddziału tatrzańskiego PTTK i Kazimierz Gąsienica-Byrcyn – nestor ratowników TOPR i przewodników tatrzańskich. A sponsorami koncertów są; KIA Wadowski – autoryzowany dealer i Społem Zakopane Sp. z o.o. Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenie towarzyszące jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.

Adam Kitkowski – dyrektor projektu „Koncerty w Zakopanem, lato 2019”

  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2874
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2019