E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Poprzedni miesiąc 04 / 2019 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
    wydarzenia w dniu: 25-04-2019
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 HENRYK BURZEC – RZEŹBA w setną rocznicę urodzin artysty
     Data:  2019-04-13 - 2019-05-12

Zakopiańskie Centrum Kultury od 13 kwietnia zaprasza do Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór na wernisaż wystawy prac Henryka Burzca - legendarnego rzeźbiarza, ucznia Xawerego Dunikowskiego, blisko powiązanego z Zakopanem.
Wernisaż 13 kwietnia 2019 r. godz. 16:00
Wystawa czynna 13 kwietnia – 12 maja 2019, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27. Wstęp Wolny
 

Henryk Burzec urodził się 21 lutego 1919 roku w Międzyrzecu Podlaskim, zmarł 31 października 2005 roku w Zakopanem. Po szkole powszechnej ukończył trzyletnią rzemieślniczą szkołę stolarską w Brześciu nad Bugiem, a następnie w roku 1936 rozpoczyna naukę w Szkole Przemysłu Drzewnego. W zakopiańskiej szkole przyswoił sobie solidne podstawy rzemiosła rzeźbiarskiego.

Po zakończeniu wojny rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego profesorem rzeźby był jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy prof. Xawery Dunikowski. Pod okiem profesora Henryk Burzec nie tylko miał okazję doskonalić swój kunszt rzeźbiarski, ale przede wszystkim rozwinął się i dojrzał artystycznie. Szczególnie nobilitująca okazała się współpraca z samym mistrzem Dunikowskim m. in. Przy głowach wawelskich oraz przy powstawaniu Pomnika Powstańców Śląskich na Górze Św. Anny.

Po ukończeniu Akademii zamieszkał na Śląsku, gdzie w miejscowości Rydułtowy w ognisku plastycznym był instruktorem rzeźby. W 1954 roku rozpoczął pracę na stanowisku nauczyciela rzeźby w zakopiańskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Jako nauczyciel w zakopiańskim liceum pracował przez dwa lata.

W latach sześćdziesiątych Henryk Burzec zajął się sztuką plenerową i wykonał kilka rzeźb dla Mielca: „Miotacz”, „Biegaczki”, „Lot”, „Radość życia”, „Tancerka”. W latach siedemdziesiątych powstały kolejne plenerowe rzeźby żelbetonowe w Zakopanem: „Orbity”, „Baca” oraz „Pegaz” – płaskorzeźba na ścianie budynku UMZ. Z kolei w Łodzi powstały rzeźby plenerowe: „Owoc”, „Pocałunek”, „Taniec”, „Wakacje”, „Koszykówka” i „Wiosna”. Począwszy od lat siedemdziesiątych Henryk Burzec wykonał w drewnie szereg rzeźb kameralnych, które prezentował w autorskiej galerii, prowadzonej przy ulicy Piaseckiego 14 w Zakopanem. Obecnie rzeźby te mieszczą się w MOK w Międzyrzecu Podlaskim.

Tworzenie było dla Henryka Burzca nie tylko wyrazem osobistej ekspresji artystycznej, ale także formą dialogu ze światem zewnętrznym. Miał szesnaście wystaw indywidualnych w Polsce oraz brał udział w dwudziestu siedmiu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Odznaczony najwyższą Złotą Odznaką ZPAP za szczególne zasługi dla sztuki oraz znaczący wkład pracy społecznej na rzecz artystów plastyków.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych około trzydziestu kameralnych rzeźb pochodzących z różnych okresów życia Artysty m.in. Kobieta z szalem, Modląca się, Abstrakcja, Smok, Kobieta z ptakiem, Matriarchat, Ptasia dola, Latorośl, Kobieta. Tym samym odbiorcy będą mieli możliwość zaobserwowania przemian formalnych i stylistycznych w twórczości Henryka Burzca.

Prace pochodzą z kolekcji rodziny Artysty dzięki uprzejmości Connaisseur, Salon Dzieł Sztuki w Krakowie.

Organizator wystawy: Zakopiańskie Centrum Kultury, Connaisseur - Salon Dzieł Sztuki

Komisarz wystawy: Konstanty Węgrzyn, Connaisseur - Salon Dzieł Sztuki w Krakowie.

  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    7934




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024