E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Poprzedni miesiąc 11 / 2018 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
    wydarzenia w dniu: 16-11-2018
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 Wernisaż prac Agnieszki Górkiewicz
     Data:  2018-11-16

W najbliższy piątek o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy prac Agnieszki Górkiewicz "Malowany świat - obrazy na szkle". Będzie on również okazją do podsumowania rocznego stypendium, w trakcie którego Pani Agnieszka prowadziła warsztaty malarstwa na szkle dla dorosłych. W Domu Ludowym w Bukowinie zajęcia odbyły się trzykrotnie i cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Agnieszka Górkiewicz rodem z Bukowiny Tatrzańskiej to jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości artystycznych na Podhalu w dziedzinie malarstwa na szkle.

Urodziła się 9 listopada 1980 r. w Zakopanem. Maluje od 12 roku życia. Jest samoukiem. Już po ukończeniu 16 roku życia została przyjęta w poczet członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych, co nie jest bez znaczenia gdyż stała się najmłodszą zrzeszoną twórczynią w Polsce. Jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, w 1998 r. (stypendium roczne) i 2003 r. (stypendium półroczne).

Wypracowała i ugruntowała swój własny i niepowtarzalny styl malowania, ciągle poszukując nowych tematów, zestawień barw, nowych sposobów wyrażenia swoich myśli i przeżyć artystycznych związanych z górami i góralszczyzną.

Niemal od początku pracy twórczej prezentowała swoje obrazy na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i zagranicą. Maluje sposobem tradycyjnym dla tego typu malarstwa i regionu, z którego pochodzi.

Obok najczęściej przedstawianych motywów religijnych, tj. wizerunków Matki Bożej, aniołów i postaci świętych, chętnie maluje pejzaże utrzymane w górskiej stylistyce, scenki obrzędowe i rodzajowe osadzone w podhalańskim krajobrazie.

Główną inspiracją dla Agnieszki Górkiewicz jest miejsce w którym mieszka – przepiękne bukowiańskie krajobrazy, góralska kultura i folklor. Inspiracje czerpie również z różnych kręgów sztuki, przez co jej twórczość odznacza się wielkim bogactwem tematyki i otwartością. Z obrazów emanuje ciepło i pozytywna energia oraz ciągły zachwyt pięknem.

Szczególnie ulubione tematy odtwarza, jednak nigdy nie są to wierne kopie. Zawsze różnią się detalem i kolorystyką. Jej obrazy budzą duże zainteresowanie. I chociaż niechętnie rozstaje się ze swoimi pracami, bardzo wiele jej obrazów na szkle zdobi już prywatne kolekcje miłośników sztuki ludowej w Polsce i za granicą.

Obrazy Pani Agnieszki znajdują się również w zbiorach: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze oraz Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.

Od 1996 roku Artystka prezentuje swoje prace na wystawach organizowanych w Bukowiańskim Centrum „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej,

Od 2008 roku do chwili obecnej, rokrocznie prezentuje swoje prace w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II Zakopane – Jaszczurówka

Obok malowania na szkle z wielką pasją zajmuje się fotografowaniem podhalańskich krajobrazów i tatrzańskiej przyrody.

  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    545




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024